Ką reikėtų žinoti plūdininkui?

Kibkit, žuvelės!

Prispausta juodomis gumelėmis prie valo anties plunksna – sena praeitis. Netgi vyresnio amžiaus meškeriotojai dabar tokio tipo plūdžių jau nebenaudoja. Kaip ir minėtų juodųjų gumelių, kurias žvejai dažniausiai pirkdavo… dviračių parduotuvėse. Įsigijai tokią „žarnelę“ už centus, sukarpei norimo ilgio gabalėliais ir turi plūdžių prispaustukų sezonui ar net keliems.
Visgi guma, nors ir tąsi bei minkšta, neilgaamžė, nes nuo drėgmės bei saulės greitai sensta ir trūkinėja.

Brangoki, bet kokybiški
Kai prasidėjo plūdžių su metaliniais, o vėliau ir plastikiniais kyliais „era“, gumeles išstūmė įvairiaspalviai plastikiniai tuščiaviduriai vamzdeliai, kuriuos sukarpius nedidelėmis atraižėlėmis galima gauti gerokai kokybiškesnius plūdžių prispaustukus. Vieni jų parduodami žūklės prekių parduotuvėse firminėse dėžutėse, kitus meškeriotojai tiesiog nusilupa nuo elektros laidelių, kur jie naudojami vietoje izoliacinio sluoksnio. Specialūs pirktiniai nors ir brangoki, bet tikrai geros kokybės.
Tačiau vienoje parduotuvėje siūlomoje dėžutėje kažin ar rasi daugiau kaip dešimt skirtingo skersmens prispaustukų, be to, dalis jų paprastai būna pernelyg platūs ploniems kyliams ir tinka nebent užmauti ant plūdžių antenėlių. Nors ir labai keista, bet šios smulkmenos (o juk be jų neišsivers nė vienas plūdininkas) pas mus yra kone deficitinė prekė.
Per savo beveik pusę amžiaus skaičiuojamą žvejybinę praktiką specializuotose parduotuvėse tikrai universalų prispaustukų rinkinį esu aptikęs tik kelis kartus. Paskutinį sykį turbūt prieš kokius trejus metus, tai buvo sportinio meškeriojimo mėgėjams skirtas rinkinys. Tačiau tokie smulkūs daikčiukai turi bjaurią savybę greitai pasimesti, kažkiek išdaliji draugams, nutrauki kartu su plūdėmis ir po kelerių metų vėl imi jausti šių labai reikalingų smulkmenų trūkumą.
Visa bėda, jog dauguma plūdžių pas mus parduodamos be valo prispaustukų, vos ne kiekviena jų rūšis turi skirtingo storio kylius, tad norom nenorom tenka rankioti įvairius laidelius ir replėmis nutraukinėti jų plastikinę dangą.

Kokį išsirinkti?
Rinktis derėtų iš minkštesnio plastiko padarytą plastikinę dangą, nes pernelyg kietus prispaustukus gana greitai nupjauna valas. Taip pat reikėtų atsižvelgti ir į jų storį, nes ant plono kylio užmautas masyvus prispaustukas (turima omenyje pernelyg plačios vamzdelio sienelės, palyginti su jo siaura ertme) gali išbalansuoti lengvą plūdelę arba sumažinti jos plūdrumą, nes turės papildomą svorį arba plūdrumą (nelygu plastiko rūšis – jis gali būti pagamintas iš skirtingų medžiagų). Tinkamos kokybės plastikinė „žarnelė“ lankstoma nelūžta, patempus – tįsta. Minkšti ir elastingi prispaustukai universalesni, nes juos galima pritaikyti įvairesnio storio kyliams, jie paslankesni, lengviau užmaunami, nežeidžia valo.
Paprastai ant standartinės plūdės kylio maunami trys prispaustukai, nes, kaip rodo praktika, dviejų gali nepakakti – ilgesnį laiką pažvejojus, ypač stiprioje srovėje, plūdė nuslenka valu žemyn. Tačiau reikia atsižvelgti ir į tai, kad teks mažinti ar didinti gaudymo gylį, todėl prispaustukai negali itin tvirtai spausti gijos. Patraukus plūdę valu, jis dėl šios priežasties gali susigarankščiuoti, kartais netgi plyšta. Apatinei plastiko atraižėlei tenka didžiausia apkrova ir ji greičiausiai nusidėvi. Kad bežuvaujant prispaustuko staiga nenupjautų valas, geriau apsidrausti iš anksto ir ant kylio užmauti ilgesnę (nelygu kylio ilgis, ji gali siekti ir 1,5–2,0 cm) plastikinės „žarnelės“ atkarpėlę.
Kartais užmetant meškerę valas persimeta per plūdės antenėlę. Viena priežasčių – per daug aukštai užmautas apatinis prispaustukas. Jis bent milimetru turi būti išsikišęs už kylio galo. Vidurinysis prispaustukas yra apsauginis-pagalbinis – papildomai prie kylio prispaudžia valą ir, netikėtai nutrūkus apatiniam prispaustukui, kurį laiką gali atlikti jo funkcijas.

Plūdžių paslaptys
Arčiausiai plūdės korpuso esantis prispaustukas turėtų būti paslankesnis nei anksčiau minėtieji, nes keičiant plūdės padėtį jis stumdomas kyliu žemiau savo stabilios padėties, priešingu atveju rizikuojame nutraukti giją arba nupjauti pačią plastiko atraižėlę, taip pat nutrinti korpusą dengiančius dažus ar laką. Dengiant plūdes apsaugine danga, jas dažant, dalis lako ar dažų dažnai prilimpa prie viršutinės kylio dalies. Todėl arčiausiai korpuso esantis prispaustukas paprastai pasirenkamas kiek didesnio skersmens negu žemiau jo esantys prispaustukai. Kai meškeriojame itin sunkiomis didelio plūdrumo plūdėmis, viršutinį prispaustuką nerekomenduojama prispausti prie pat korpuso. Jis nustumiamas iki kylio vidurio ar dar žemiau ir tokiu būdu „nuima“ dalį įtempto valo apkrovos nuo korpuse esančio žiedelio.
Gaudant stambiomis plūdėmis stipraus pakirtimo momentu žiedelis neretai tiesiog išplėšiamas. Pastaruoju metu didelės plūdės dažniausiai gaminamos su skylutėmis korpuse, tad viršutinįjį prispaustuką galima mauti iki kylio viršaus.
Šiuo metu plūdžių kyliai paprastai daromi iš vielos arba kieto plastiko. Pastarieji mažiau mėgstami meškeriotojų jau vien todėl, kad yra trapūs ir kartais lūžta plūdę stumdant valu. Ypač dažnai taip atsitinka, kai plūdę staigiai stumiame žemyn mažindami gaudymo gylį, o prispaustukai būna stipriai prispaudę valą prie kylio. Tačiau vieliniai kyliai taip pat turi kai kurių minusų. Vienas jų – aštrūs kylio galo kraštai. Neatsargiai maunant prispaustukus galima pažeisti valą, dėl ko jis vėliau toje vietoje nutrūks. Kad taip neatsitiktų, plastikinio vamzdelio atraižėles rekomenduojama pritvirtinti prie plūdės pačiame gijos gale dar neužrišus kabliuko, ir tą valo dalį, patraukus plūdę aukštyn, nukirpti.

Geriausia – neutrali spalva
Kai kurių kylių viela būna grubi, stora, atšerpetojusi per visą kylio ilgį. Tai – pigios prastos kokybės plūdės ir jų pirkti apskritai nevertėtų, nes anksčiau ar vėliau pažeisite ir nutrauksite valą.
Prispaustukų spalva nėra labai svarbi, išskyrus tuos atvejus, jei žvejosite nedideliame gylyje. Tuomet ryškios plastiko atkarpėlės gali gąsdinti atsargias žuvis. Kartais būna atvirkščiai: raudona, balta spalva masina paviršiuje plaukiojantį mailių ir smulkmė be perstojo baksnoja į plūdės kylį. Tad visgi geriau rinktis neutralių atspalvių arba skaidrius prispaustukus.
Priderinti prie visų turimų plūdžių prispaustukus derėtų dar namuose ir palikti juos užmautus ant kylių. Žūklės metu ieškant tinkamų plastikinio vamzdelio atraižėlių prarandama daug brangaus laiko, nes, kaip jau minėjau, vos ne kiekvienai plūdei jų reikia vis kitokio skersmens prispaustukų.

Sky­relį tvar­ko Lietuvos garbės žvejys Romualdas ŽILINSKAS

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.