Kaip įsirengti namus, kad jie būtų jaukūs?

Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad jiems jaukūs namai yra tie, kuriuose netrūksta šviesos ir šilumos. Patarimais ir gudrybėmis, kaip įsirengti širdžiai brangius namus, kuriuose norėtųsi praleisti kuo daugiau laiko, dalijasi interjero ekspertė Jovita Bingelytė.

dizaineris, jaukus dizainas, jaukus namai, namu idejos, dizaino idejos

Rinkitės šviesias spalvas

Pasak interjero dizainerės, vienas iš pagrindinių būdų, kaip galima namus įsirengti kuo šviesiau – leisti į juos patekti kuo daugiau natūralios šviesos.

„Tamsios spalvos šviesą sugeria, o šviesios ‒ atspindi. Dėl to pasirinkus šviesias sienų spalvas namų aplinkoje šviesos bus daugiau. Taip pat svarbu pasirinkti tinkamus langų dengimo sprendimus ‒ jeigu yra galimybė, karnizą reikėtų rinktis ilgesnį nei lango plotis, kad atitraukus naktines užuolaidas nebūtų uždengti langai. Be to, naktines užuolaidas, kaip ir sienų spalvas, geriau rinktis šviesias“, ‒ teigia J. Bingelytė.

Ekspertė atkreipia dėmesį į tai, kad tinkamai pasirinkus dienines užuolaidas galima efektyviai išskaidyti į patalpą sklindančios natūralios šviesos srautą. Kuo dieninė užuolaida yra skaidresnė ir mažesnio tankio, tuo šviesa, patenkanti pro langus, tampa labiau išsklaidyta ir tolygiau pasklinda patalpoje – tai sukuria vizualų efektą, tarsi šviesos yra daugiau.

„Siūlyčiau taip pat ant sienų ar baldų šalia langų kabinti didelius veidrodžius, kad jie atspindėtų šviesą. Ypač naudinga rinktis blizgius šviesius paviršius, pavyzdžiui, šviesias blizgias grindų plyteles arba virtuvės baldus blizgiais fasadais, nes jie atspindės daugiau šviesos ir interjerui suteiks gylio bei sudarys didesnės erdvės įspūdį“, ‒ tikina interjero dizainerė.

Svarbu – kokybiškos lemputės

Siekiant įsirengti kuo šviesesnius namus, galima pasitelkti ir dirbtinį apšvietimą. J. Bingelytė teigia, kad dažniausiai daroma dirbtinio apšvietimo klaida – per stiprios ir netinkamo šviesos spektro lemputės. Pasak interjero dizainerės, funkcinėse zonose (virtuvėje, darbo zonoje ir pan.) turi būti pakankamas apšvietimas, kad būtų galima atlikti įvairius darbus. Tačiau  laisvalaikio zonos, skirtos atsipalaidavimui, apšvietimas turi skleisti malonią ir šiltą šviesą.

„Jaukumui sukurti šviestuvams rinkitės LED lemputes iki 7 W ir ne šaltesnį nei 3000K šviesos spektrą. Dažniausiai rekomenduojamas 2700K spektras, kuris skleidžia jaukią gelsvą šviesą.  Dar vienas aspektas, yra LED lempučių kokybė ir jų skleidžiama nematoma mėlyna šviesa. Ji kenkia mūsų akims ir apskritai sveikatai, todėl lemputes reikėtų rinktis tik iš sertifikuotų gamintojų“, ‒ sako J. Bingelytė.

Tinkamos grindų dangos

Interjero sprendimai taip pat daro įtaką temperatūros pojūčiui namuose. Anot interjero dizainerės, fizinę namų šilumą išlaikyti gali padėti tinkamas grindų dangos pasirinkimas.

„Fizinę šilumą pradedame jausti nuo kojų vaikščiodami grindų danga. Šilčiausios dangos yra parketlentės, kiliminė ir vinilinė danga. Labiausiai šalta kojoms bus vaikštant ant plytelių ir laminato“, ‒ sako J. Bingelytė.

Pasak jos,  naujakuriams, kuriems svarbu, kad namuose visada būtų šilta, o už šildymo sąskaitas netektų mokėti didelių sumų, todėl rekomenduojama atkreipti dėmesį ir  į medžiagas, iš kurių statytas būstas, ir jo energinę klasę.

Interjero dizainerė minkštiesiems baldams nerekomenduoja rinktis odinių paviršių, nes oda traukia šaltį ir sunkiau įšyla. Vietoj jos geriau rinktis minkštus gobelenus.

Populiariausia – pilka ir kreminė 

Šilta gali būti ne tik fiziškai, bet ir emociškai. Dėl to norintiems šiltų namų pojūčio rekomenduojama pasirinkti šiltas spalvas ir medžiagas. Pasak J. Bingelytės, šiuo metu Lietuvoje populiariausios šiltų tonų pilkos spalvos ir įvairių pustonių kreminiai atspalviai, kurie derinami su kitomis spalvomis ir ryškesniais akcentais.

„Šiltas spalvas galima naudoti visuose interjero stiliuose, taip pat jas galima maišyti ir su šaltais atspalviais. Mano manymu, geriausiai namų jaukumą išlaiko šiltų ir šaltų spalvų balansas. Taip pat siūlau per daug nepersistengti su šiltomis sienų spalvomis ir nebijoti sienoms rinktis baltą spalvą, nes jos niekada neatrodys visiškai baltos. Turiu omenyje tai, kad baltos sienos visada atspindi spalvas, kurios yra aplink, o jos keičiasi priklausomai nuo šviesos patekimo pro langus. Dėl to šios sienos niekada neatrodo vienodai“, ‒ sako interjero dizainerė.

J. Bingelytė teigia, kad vakare nuo apšvietimo visos spalvos atrodo šiltesnės ir tai reikia įvertinti. Svarbu „neperspausti“ ‒ nesirinkti šiltų atspalvių sienų ir grindų per daug, kad interjere nepradėtų dominuoti oranžinė spalva.

KL informacija

2022.07.25

Susijusios temos – skaitykite: dizainas, interjero dizainerė, grindys