Kaip užsiauginti toną arbūzų?

Arbūzai ‘Podarok Solnca’.

Nors tona arbūzų nebuvo šeimos planuose, Bartkūnų kaime (Panevėžio r.) gyvenanti Vilma Rakauskaitė-Žukienė  žino, kaip subrandinti tokį derlių, kad užtektų dar ir sultims. Šeima arbūzus augina ne pirmą dešimtmetį – nuo tada, kai tokios patirties Lietuvoje beveik niekas neturėjo, semtis žinių teko ir iš svetur. Ši karšta vasara buvo dosni ne tik arbūzams, bet ir augintojams, kurių skaičius kasmet auga neįtikėtinai sparčiai.

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

 

 

 

Kokio svorio rekordininkų pavyko užauginti šį sezoną?

Galima sakyti, kad šie metai buvo labai derlingi ir sėkmingi. Nors pernai derlių skynėme dviem bangomis, šiemet arbūzai pradėjo nokti maždaug kartu, tad ir derlių rinkome vienu metu.

Arbūzai užaugo gana dideli, vidutinis svoris buvo apie 10 kg, pats didžiausias – ‘Karolinos’ veislės arbūzas, svėręs

15,5 kg. Vidus išliko labai gražus, nesutrūkęs, lygus ir skanus.

Arbūzas ‘Svietliačiok’.

Šį sezoną ir neskiepyti arbūzų daigai džiugino savo derliumi, neatsilikdami nuo skiepytų, o tai pasitaiko ne visada. Visas derlius viršijo toną. Tad ne tik juos valgome ir dovanojame, bet ir spaudžiame labai gaivias sultis. Jas gaminame įvairiai: kartais spaudžiame rankomis, kaitiname ir užsukame. Šiemet garinome su uogomis, tad papildomai kaitinti nereikėjo. Išpilstėme į taras ir užsukome, pastatėme vėsiai, galėsime vartoti ir žiemą. Arbūzų sultis tinka paskaninti raudonaisiais serbentais, avietėmis, melionais, kriaušėmis.

Jau antrą dešimtmetį jūsų auginamos arbūzų veislės populiarėja visoje Lietuvoje, mat mielai dalijatės jų pranašumais ir auginimo patirtimi. Kokių naujų veislių auginote šiemet?

Išbandėme ‘Svietliačiok’, ‘Orandževy Karol’, ‘Žarok’ ir dar daug kitų. Nė viena nenuvylė, gražiai sunoko, daug ir didelių vaisių primezgė. Pavyko išvengti ir vytulio, nors nebuvo purkšta jokiomis priemonėmis nuo šios ligos.

Arbūzas ‘Zviezda’.

Žinoma, susiduriame su sunkumais, tačiau vis tiek kasmet esame pasirengę auginti šiuos skanius vaisius, vadinamus dar ir uogomis. Kaskart kitiems metams planuojame auginti ne tik turimas veisles, bet ir išmėginti naujų.

‘Orandževyj Karol’ – labai gražūs ir skanūs. Žievė plona, jos išorė tamsiai žalia, su daug geltonų taškučių, minkštimas geltonas. Užauga 4–7 kg svorio.

‘Svietliačiok’ – apvalios formos, žievė šviesiai žalia, plona, minkštimas skaisčiai raudonas, saldus ir sultingas. Vidutinis svoris – 3–5 kg.

‘Žarok’ – pailgos formos, žievė plona, žalsva, su neryškiais dryžiais, minkštimas geltonas, saldus ir sultingas. Vidutinis svoris – 5 kg.

‘Podarok Solnca’ – apvalios formos vaisiai, žievė ryškiai geltona. Minkštimas skaisčiai raudonas, saldus ir sultingas. Vidutinis svoris – 5 kg.

‘Podarok Sieveru’ – apvalios formos, žievė nestora, ryškiai salotinė, su kont­rastingais tamsiais dryžiais, minkštimas raudonas, labai skanus ir saldus, traškus bei sultingas, vidutinis svoris – 5–7 kg, gali užaugti iki 10 kg.

‘Zviezda’ – pailgos formos, žievė vien­spalvė žalia, tik su geltonais taškeliais, nestora. Minkštimas raudonas, traškus ir saldus.

Arbūzas ‘Orandževyj Karol’.

Arbūzai ‘Podarok Sieveru’.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ar turtingas derliumi šių metų sezonas buvo ir kitiems arbūzininkams? Ko patartumėte nepamiršti?

Ši karšta vasara arbūzų augintojams buvo labai palanki, nors pavasaris nepraėjo be rūpesčių. Daugumai mėgėjų sunkiai sekėsi sudaiginti sėklytes, tam tikriausiai įtakos turėjo šaltas ir vėlyvas pavasaris. Ne itin sekėsi tiems, kurie daigus augino namuose ir paskubėjo sėti – daigeliai išstybo ir teko atsėti iš naujo. Svarbiausia užauginti stiprų ir sveiką daigą.

Tiesa, mūsų sėklos dygo palyginti neblogai. Arbūzų ir melionų daigelius auginome šiltnamyje, nors jį teko šildyti, bet ko nepadarysi dėl daigelių.

Paankstinti sėją – ypač dažna klaida tarp mėginančiųjų arbūzus auginti pirmąkart. Žmonės mano, kad pasėję anksčiau, užaugins didesnius arbūzus, bet tai netiesa.

Kada ir kaip reikėtų sėti šiuos vaisius?

Turintieji galimybių auginti daigelius šilt­namiuose, arbūzų ir melionų sėklytes gali pradėti daiginti apie balandžio 10–15 d., o kas šių vaisių daigelius augina ant palangių, patarčiau neskubėti, sėklas daiginti balandžio pabaigoje.

Arbūzų sėklytes sėkite į litrinius indelius ir žemę pirkite skirtą sėjai, sėkloms. Nenaudokite daržo žemės, nes ji per sunki sėklytėms sudygti ir gali pritrūkti maistinių medžiagų. Nežinote, kokių ligų galite parsinešti su lauko žemėmis. Pirktinis substratas jau paruoštas ir prisotintas vitaminų. Tad nepatarčiau taupyti substratui, jei norite užsiauginti skanių ir didelių arbūzų.

Nors melionus jūsų šeima vertina mažiau, šiemet papildėte ir šių salduolių veislių sąrašą. Ką siūlytumėte rinktis naujokams?

Šiemet auginome pamėgtas melionų veisles (‘Titovka’, ‘Efiopka’ ir kt.), o tarp jų ir naują – ‘Bananovyj’. Manau, šios veislės tikrai tinkamos išmėginti naujokams.

‘Bananovyj’ – meliono vaisius kiek pailgos formos, pasidengęs tankiu tinkleliu, sunokęs nepakeitė žievės spalvos. Minkštimo labai daug, o sėklų lizdas nedidelis. Svarbu tai, kad minkštimas nėra pernelyg saldus, nemiltingas, sultingas, gaivus.

Melionų žievės raizginiai – gamtos meno kūriniai.

‘Titovka’ – pirmoji mūsų išbandyta veislė, kuriai likome ištikimi iki šiol. Vaisiai apvalūs, sunokusi odelė tampa geltona, pasipuošusi ryškiu tinkleliu. Subrendęs vaisius kvepia labai saldžiai, minkštimas baltas, saldus, sultingas. Gausiai mezga, tad norint užauginti didesnius meliono vaisius, juos reikia normuoti ant krūmelio, praretinti, kol dar nedidukai.

‘Efiopka’ – vidutiniškai užauga nuo 1,5 iki 3 kg. Sunokęs vaisius gelsvas, su plonyte odele. Minkštimas sultingas, saldus, grūdėtas. Visiškai subrendęs tampa miltingas, dėl to kai kam ir nepatinka. Kiek pastebėjau, ši veislė nelinkusi trūkinėti, tai nemenkas pranašumas.

Visos melionų veislės šiemet buvo dosnios augintojams. Tarkime, mūsiškių svoris svyravo nuo 1 iki 2 kg. Tik sezono pabaigoje, kai melionai jau ruošėsi į namus, lietus sugadino, suskaldė nemažai vaisių. Nuo lietaus melionus apsaugo polietileno plėvelė arba juos reikia skinti ir neštis namo.

Jono Žuko nuotraukos

 

 

 

Arbūzų veislės, melionų veislės