Migruojančios žąsys nakvoja Žuvinte

Pirmą kartą per Žuvinto biosferos rezervato stebėjimų istoriją ežere nakvoja beveik 30 tūkst. migruojančių žąsų. „Labai stebėtis nereikėtų – žąsų daugėjimo tendencija nustatyta visoje Europoje, tad Lietuva – ne išimtis“, – sakė Dzūkijos–Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos biologinės įvairovės apsaugos skyriaus vyriausiasis specialistas Arūnas Pranaitis.

razienos, kukuruzai, zasys

Baltakaktės ir taiginės žąsys kukurūzų ražienose.

Daugiau nei gyventojų rajone

Šiemet žąsų Žuvinte daugiau nei gyventojų Alytaus rajone. Statistikos duomenimis, 2022 metų pradžioje jų įregistruota 25 tūkst. 429. Anot A. Pranaičio, iš paukščių stebėjimo bokštelio suskaičiavus visas klegančias, triukšmaujančias ir visomis kryptimis iš ežero kylančias žąsis, paaiškėjo, kad jų yra  28 tūkst. 300. Žąsys gausumu gamtininkus stebina antri metai.

Norint suskaičiuoti tiek paukščių, reikia įgudimo ir tinkamų sąlygų, o pastarosiomis dienomis giedresnių ar neūkanotų rytų pasitaiko nedažnai. Dar nepatekėjus saulei, Žuvinte pasigirsta įvairiausių paukščių balsai, bet garsiausiai klega, gagena gausa išsiskiriančios pilkosios žąsys. Kiek vėliau prie jų prisideda baltakaktes, taigines ir želmenines žąsys.

„Įprastai pirmosios žąsys saulėtekio ežere nelaukia, vos švintant būrys po būrio kyla iš švendrynų į ežero atvirumas, dar kurį laiką plūduriuoja garsiai bendraudamos, kol galiausiai pasigirsta iš ežero kylančių paukščių sparnų švilpesys. Atskiri žąsų būriai skuba rikiuotis voromis, linijomis ir sklinda visomis kryptimis, kartais gausiau į vieną ar kitą ežero pusę laukų link, kur už keleto kilometrų nuo ežero praleis didžiąją dienos dalį – iki kas nors neišbaidys arba pačios parskris pasnūduriuoti ežere“, –pasakojo A. Pranaitis.

Prieš 10–15 metų Žuvinte žąsų būdavo suskaičiuojama gerokai mažiau: 5–6 tūkst. Jų  pradėjo pastebimai daugėti maždaug prieš trejus metus.

Plečiasi į šiaurę

Anot gamtininko, žąsys Žuvinto biosferos rezervate yra viena pačių įsimintiniausių paukščių grupių, suteikiančių šiai saugomai teritorijai ypatingo išskirtinumo. Pirmosios ryto valandos šių paukščių stebėtojams yra pačios tinkamiausios. Vidurdienį, kai žąsys laukuose, Žuvinto ežeras atrodo ramus ir tuštokas. Jis atgyja tik vakare, kai danguje ežero link pasipila voros klykaujančių žąsų. Didelė dalis jų parskrenda visai sutemus.

Žąsų migracijos viršūnė įprastai būna spalio pabaigoje. „Šįkart situacija kitokia,  vis dar galima pamatyti varnėnų, pempių, dirvinių sėjikų būrelių, dar tebemigruoja kikiliai ir strazdai, net nendrinių, lingių, kurios paprastai iki spalio vidurio išskrenda, yra“, – apie rudeninį paukščių gyvenimą Žuvinte kalbėjo A. Pranaitis.

Kiek ilgai truks tokia žąsų populiacijos gausa, gamtininko nuomone, priklauso ir nuo maisto išteklių, ir nuo orų. Paprastai žasų galima pamatyti iki lapkričio pabaigos, o neretai ir gruodžio mėnesį. Žuvinte tūkstantiniai žąsų būriai matomi kartais iki devynių mėnesių per metus, išskyrus žiemos mėnesius, vėlyvą pavasarį ir vasaros pirmąją pusę. „Šiltėjančios žiemos sudaro geresnes sąlygas peržiemoti, o tinkamos žiemojimo vietos kaskart plečiasi į šiaurę“, – aiškino A. Pranaitis.

Apie medžioklę negalvojama

Ne vieną dešimtmetį paukščių gyvenimą stebintis A. Pranaitis įsitikinęs, kad paukščiai didelės žalos pasėliams nepadaro. „Pavasarį gali pridaryti bėdų, ypač pupoms, kurios turi vieną daigelį ir nesišakoja kaip žiemkenčiai. Prisiminkime, kaip anksčiau ūkininkai tvarkydavo savo laukus – lapkričio mėnesį, žiemkenčiams labai stipriai sužėlus, leisdavo karves, arklius ar avis ganytis laukuose, kad apskabytų žiemkenčius ir jie mažiau iššustų. Dabar tai daro žąsys.  Moksliniai tyrimai patvirtino, kad žąsys žiemkenčiams labai didelės žalos nepadaro“, – tikino gamtininkas.

Reikšmingas pilkųjų žąsų pagausėjimas kelia jų medžioklės legalizavimo klausimą. Aplinkos ministro patarėjo Marius Čepulio teigimu, kol kas paukščių medžioklės taisyklės gali tik griežtėti. „Galbūt ateityje, labai pagausėjus pilkųjų žąsų,  ir bus leidžiama, tačiau dabar to tikėtis nevertėtų“, – sakė M. Čepulis.

 

Arūno Pranaičio nuotrauka

2022.11.18

Rita KRUŠINSKAITĖ

Susijusios temos – skaitykite: Žuvinto biosferos rezervatas, žąsys, Arūnas Pranaitis

Visa informacija, esanti portale,  yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.