Monograma – meilės ženklas

Atsiradusi dar gerokai prieš mūsų erą, populiarumo aukštumas pasiekusi viduramžiais ir išgyvenusi renesansą XIX a. pradžioje monograma vėl tampa madinga: mylimojo inicialais puošti rankdarbiai – šiltų jausmų simbolis.

Kadaise graikai monograma vadino bet kokį vientisa linija nupieštą vaizdą. Laikui bėgant monogramos reikšmė pakito. Dabar monograma vartojama dviem reikšmėmis: pirma – gražiai suderinti, stilizuoti vardo ir pavardės inicialai, antra – sutartinis ženklas, simbolizuojantis parašą, pavadinimą, titulą.
Monogramų istorija prasidėjo ketvirtame šimtmetyje prieš Kristų. Tada monogramas kaip parašą dokumentams tvirtinti naudojo tik valdovai. Didikai, turtingi aristokratai didžiavosi monogramomis puoštais žiedais. Buityje vardaženklius naudojo asmeniniams daiktams: drabužiams, indams, staltiesėms, nosinaitėms, pažymėti.
Beje, viduramžiais atsirado labai romantiška tradicija savo išrinktajam – nesvarbu, ar vyrui, ar moteriai – dovanoti dailią nosinaitę su šilko siūlais išsiuvinėta monograma: tokia dovana išreiškė didžiausią palankumą, pritarimą puoselėjamiems jausmams. Deja, ši graži tradicija jau seniai pamiršta. Pats laikas ją prisiminti!
Mintis apie batisto nosinaitę šiandien kiek baugina – trūksta laiko ir įgūdžių siuvinėti plonyčiais siūleliais. Tačiau yra begalė kitų originalių dovanos su monograma variantų. Inicialus galite išsiuvinėti, išmegzti, suklijuoti iš įvairių medžiagų it mozaiką, jais galite papuošti drabužius, rankšluosčius, avalynę, aksesuarus, namų tekstilę, o gal sukursite paveikslą ar stilingą interjero detalę. Pastarasis sumanymas – labai madinga modernaus interjero tendencija.
Monograma gali būti santūri ir lakoniška – tik vienos spalvos raidės arba apipinta spalvingais augaliniais motyvais, arba įkomponuota į kokią nors kompoziciją, pavyzdžiui, kartu su Zodia­ko ženklu. Svarbiausia – nepagailėkite meilės, tada rankdarbis jo savininkui taps tikra relikvija.

Monogramų „etiketas“

1. Yra kelios monogramų rašymo taisyklės:

  • vyrų monogramos rašomos didžiosiomis spausdintinėmis raidėmis,
  • moterų – kaligrafišku šriftu,
  • moterų ir sutuoktinių porų monogramoms tinka tik rašytinės raidės.

2. Dažnai monogramą sudaro trys raidės – vardo ar vardų ir pavardės inicialai arba vardo, pavardės ir tėvavardžio inicialai. Dabar neretai šių raidžių vieta laisvai keičiama, siekiama jas sudėlioti taip, kad išeitų gražiai skambantis trumpinys.

3. Moterų monogramose vardo ir tėvavardžio inicialai rašomi mažosiomis raidėmis, o pavardės – didžiąją raide pačiame centre. Vyrų monogramų rašymo principas toks pats, tik visos raidės – didžiosios. Sutuoktinių monogramose pirma mažoji raidė – moters vardo inicialas, paskui didžioji raidė – pavardės inicialas, toliau mažoji raidė – vyro vardo inicialas.

SONY DSC  Classic Letter H  178314466465745207w4vjSnX3c  7890e1c191add47d9af2890aaa3331fc  894ce2a2cdf2ebabb15c4990733c50c4  IMG_2076  il_fullxfull.399336412_2mnh  il_570xN.393419366_ul66

Parengė Eglė Leonovienė

seimininke