Ashburn +7,0 °C Debesuota
Pirmadienis, 30 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +7,0 °C Debesuota
Pirmadienis, 30 Sau 2023

AAP pakuočių tvarkymo sistema – pusiaukelėje

2022/11/21


Lietuvoje vieningos augalų apsaugos produktų (AAP) pakuočių surinkimo ir tvarkymo sistemos vis dar nėra. Tik gamintojų ir importuotojų iniciatyva sėkmingai įgyvendinamas bandomasis projektas, o žengti į priekį skatina europiniai įsipareigojimai ir visuomenės lūkesčiai. Esama padėtis, gerieji tarptautiniai pavyzdžiai ir problemos atskleisti Lietuvos augalų apsaugos asociacijos (LAAA) surengtoje konferencijoje.

LAAA, Zita Varanavičienė, Raminta Radavičienė, pakuočių surikimo ir tvarkymo sistemos, konferencija Diskutuoja LAAA direktorė Zita Varanavičienė, „CropLife Europe“ konsultantas Steven Byrde ir aplinkos viceministrė Raminta Radavičienė.

Ypatinga „pyrago“ dalis

Aplinkos viceministrė Raminta Radavičienė pasidžiaugė, kad iniciatyvos imasi pats verslas. AAP pakuotės, pasak viceministrės, sudaro nedidelę, bet labai svarbią plastiko atliekų „pyrago“ dalį, nes yra prilyginamos pavojingoms atliekoms. Nors ūkininkui svarbiausia, kad ūkyje susidarančios pakuočių atliekos nekeltų jam galvos skausmo – būtų surenkamos. Tačiau problema sudėtingesnė, priklauso nuo skirtingų interesų grupių bendradarbiavimo, gamintojų atsakomybės principo įgyvendinimo, politikos formuotojų.

Pagal europinius dokumentus, privalo būti įdiegtas ne tik visuotinis AAP pakuočių atliekų surinkimas, bet ir žiedinis perdirbimas – toks, kai naujiems gaminiams panaudojama kone pusė perdirbto plastiko. Jau po dešimties metų tik tokie gaminiai galės būti tiekiami į rinką. 10 metų verslui yra trumpas laikas, namų darbai nelaukia, nes reikia galvoje turėti visą produkto kūrimo ciklą, nuo pakuotės dizaino iki galutinio gyvavimo etapo.

Tyrimai patvirtina, kad tinkamai išskalautų AAP pakuočių užterštumas pesticidų likučiais tesiekia 0,01 proc. Vis dėlto toks plastikas negali keliauti į bendrą krūvą, jo antrinis panaudojimas specifinis. Europos šalyse jau yra ne vienas tokio plastiko antrinio panaudojimo pavyzdys. Rumunijoje jis panaudojamas plastikiniams kelio atitvarams gaminti, kitur – specifinės paskirties laidų ir kabelių apvalkalams, plastikinėms tūtoms ir pan.

Globalesniu žvilgsniu

Kaip praktiškai yra įgyvendinamas gamintojo atsakomybės principas tvarkant AAP pakuotes, kokie tarptautiniai gerosios praktikos pavyzdžiai? Juos pristatė „CropLife Europe“ (Europos augalų apsaugos asociacijos, apimančios ir skaitmeninį bei tikslųjį ūkininkavimą, augalų biotechnologijų inovacijas ir biopesticidus) konsultantas, Pasaulinio plastikų aljanso (Global Plastics Alliance) atstovas Steven Byrde.

Lietuvos svečias pateikė vaizdinę medžiagą su išsamiais paaiškinimais, iš kurių akivaizdu, kad AAP pakuočių tvarkymo sistemos diegiamos visame pasaulyje, neišskiriant ir kai kurių Afrikos šalių. Žinoma, pažangos lygis labai nevienodas. AAP pakuočių atliekų tvarkymo sistema veikia daugiau nei 50 valstybių, kai kuriose – daugiau nei 30 metų. Kita grupė šalių, tarp jų – ir Lietuva, daro pažangą, tačiau dar nėra pasirinkusi visuotinės tvarkymo sistemos (tarptautinėje praktikoje egzistuoja bent keletas modelių). Žvelgiant globaliai, šios srities lyderė yra Lotynų Amerika, jai ant kulnų lipa Europa.

Pasak S. Byrde, pažangą labiausiai lemia protinga reglamentavimo bazė. Prancūzijoje AAP pakuočių surinkimo lygis jau didesnis nei 90 proc., jų tikslas – per artimiausią dešimtmetį pasiekti 100 proc., o Lietuvos tikslas galėtų būti bent 75 proc. „Reikia laiko „įsibėgėti“, negalima labai greitai didinti rodiklių“, – teigė S. Byrde. Kita vertus, pasitaiko ir išimčių. Bulgarija 80 proc. surinkimo lygį pasiekė per trejus metus. Viena vertus, tai lėmė didelė surinkimo operatoriaus motyvacija, kita vertus – tenykštė ūkių struktūra: Bulgarijoje vyrauja stambūs ūkiai.

Trūksta tik mažos kibirkštėlės

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje.

2022.11.21

Irma DUBOVIČIENĖ

ŪP korespondentė

Susijusios temos – skaitykite: LAAA, Zita Varanavičienė, Raminta Radavičienė, pakuočių surikimo ir tvarkymo sistemos, konferencija

Visa informacija, esanti portale,  yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.
Dalintis

2023/01/30

Pieno kainų krizė Lietuvoje ir ateities tendencijos

VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos mokslininkų tribūnoje profesorė Astrida MICEIKIENĖ dalijasi įžvalgomis apie pieno kainų krizę: kiek ji susijusi su globalia rinka ir ką turėtume daryti?
2023/01/30

VMVT atstovui – tarptautinis pripažinimas

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Skubios veiklos skyriaus vedėjas bei Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Veterinarijos akademijos docentas dr. Marius Masiulis tapo Švedijos Karališkosios žemės ūkio ir mi...
2023/01/30

Santaros klinikose darbą pradėjo Pacientų taryba

VUL Santaros klinikos pakvietė aktyvius pacientų organizacijų atstovus bei piliečius ir subūrė Pacientų tarybą, kuri ligoninėje veiks kaip patariamasis organas, atstovaujantis Santaros klinikų pacientus ir jų artimuosius, teikiantis patarimus klin...
2023/01/30

Algimantas Raudonikis: dar širdyje ne sutema

Vienas žinomiausių visų laikų Lietuvos kompozitorių Algimantas Raudonikis šiais metais mini 89-ąjį savo gimtadienį. Nors amžius jau solidus, paklaustas, kaip jaučiasi, nesudvejoja: „dar širdyje ne sutema“. Šis gimt...
2023/01/30

Gripo sezonas įpusėjo: sergamumas nedidėja

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis per sa...
2023/01/30

Siūlo tobulinti atliekų prevencijos ir tvarkymo sistemą

Aplinkos ministerija siūlo stiprinti apmokestinamųjų gaminių, ypač padangų, taip pat alyvos, elektros ir elektroninės įrangos, baterijų ir akumuliatorių, pakuočių atliekų ir eksploatuoti netinkamų transporto priemonių gamintojų ir importuotojų ats...
2023/01/30

Pajamų stabilizavimo priemonė startuos atsinaujinusi ir dar palankesnė ūkininkams

Dėl klimato kaitos ir padidėjusių kainų svyravimų ūkininkai susiduria su vis didesnėmis žemės ūkio rizikomis. Jau šiemet žemdirbiai šioms rizikoms valdyti galės naudotis nauju instrumentu – pajamų stabilizavimo priemone. Žemės ...
2023/01/30

Užsieniečiams išduota mažiau leidimų dirbti

Užimtumo tarnyba (UT) įvertino trečiųjų šalių piliečių įdarbinimo mūsų šalyje statistiką. Skaičiai mažėjantys. Mažiausia užsieniečių dalis pageidauja dirbti žemės ūkyje.
2023/01/30

Atleistas prokuroras, Klaipėdoje vairavęs neblaivus

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė atleido iš prokuroro pareigų Juozą Syką, ėjusį Klaipėdos apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroro pareigas.