Columbus +1,0 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Columbus +1,0 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 18 Grd 2024


Jolita ŽURAUSKIENĖ
ŪP korespondentė 

Administracinė našta ūkininkams – kaip akmuo po kaklu

2024/04/18


Europos Komisija (EK) baigė ūkininkų apklausą apie administracinę naštą, su kuria jie susiduria kasdieniame darbe. Už žemės ūkį atsakingas EK narys Januszas Wojciechowskis tikisi, kad, apžvelgus Europos Sąjungos (ES) ūkininkų problemas, bus parengti tiksliniai sprendimai, kurie padėtų sumažinti administracinio darbo sudėtingumą ir paspartinti supaprastinimą.

Ar supras?

Jauni ūkininkai – Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) valdybos narys Audrius Vanagas ir Kelmės r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas – „Ūkininko patarėjui“ pripažino, kad tik sukrutus visos Europos žemdirbiams ir prasidėjus protestams, Europos Parlamentas (EP) pamatė, kad kažkas yra negerai. Todėl ir buvo nuspręsta surengti internetinę apklausą problemoms išsiaiškinti.

„Gal pagaliau supras, kad iš tikrųjų yra labai blogai. Mes ūkininkaudami dar turime ir kabinetinį darbą dirbti. Tai yra sudėtinga. Tikimės, kad ši apklausa nėra vienadienis dalykas, ne kadenciją baigiančio EP savireklamos kampanija. O atsakymai turės savo nišą, ateinantys europarlamentarai turės kelią, kaip toliau kurti bendrąją žemės ūkio politiką (BŽŪP)“, – teigė A. Vanagas.

Rezultatų iš EK tikisi ir Kelmės r. ūkininkų sąjungos pirmininkas M. Puidokas. Jis atsakė trumpai: „Tikiuosi, kad rezultatas bus. Laikas parodys. Juk BŽŪP procesas neturi nutrūkti.“

A. Vanagas, lygindamas kitas Europos valstybes su Lietuva, įžvelgė panašumų – politikai mažai atsiklausia socialinių partnerių ir bando įvesti savo politiką, nematydami realaus ūkininkavimo patirties. Čia ir yra liūdnoji pusė. „Tikėkimės, kad politikai atkreips dėmesį, jog reikia atsižvelgti į žemdirbių norus. Nemanau, kad papildomas dokumentų pildymas yra tas kelias, kuris išspręstų klimato kaitą“, – kalbėjo LGAA valdybos narys.

Buvo duotas nurodymas

Ar po klausimyno pildymo EK įpareigos valstybes nares mažinti administracinę naštą? Juk tą daryti Žemės ūkio ministeriją (ŽŪM) įpareigojo ir Valstybės kontrolė, atlikusi auditą ir įvardijusi, kad 88 proc. asociacijų mano, kad administracinė našta yra per didelė. Ko tikisi žemdirbiai? M. Puidokas teigė tikintis savo valstybe. „Galbūt kažkokia sistema veiks geriau. Gal ministerija dažniau kviesis į posėdžius, kuriuose priimami žemdirbiams svarbūs sprendimai“, – vylėsi M. Puidokas.

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) prezidentas Eimantas Pranauskas priminė, kad EK pirmininkė Ursula von der Leyen dar praėjusių metų rugsėjį pranešime apie padėtį ES nurodė, kad 25 proc. bus sumažintas įvairiausių ataskaitų skaičius. „Ji akcentavo, jog bus dedamos pastangos, kad ir valstybės narės imtųsi to paties. Matome, kad EK imasi konkrečių darbų, siekdama sumažinti administracinę naštą, daro pirmuosius žingsnius ir skelbia klausimyną, pirmiausia norėdama sužinoti žemdirbių, kaip socialinių partnerių, nuomonę“, – ŪP pastebėjo E. Pranauskas.

Žingsnių nematyti

Ar Lietuvoje buvo iškeltas analogiškas siekis, ar administracinė našta sumažėjo 25 proc., ar bent pradėjo mažėti? Ar atsisakyta įvairiausių žurnalų, ataskaitų pildymo, ar buvo supaprastintos taisyklės ir reikalavimai, kurie dažnai pasižymi „nacionaline specifika“? Ar atsirado didesnis pasitikėjimas žemdirbiais? Kalbėdamas apie tai Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Kupiškio skyriaus pirmininkas Zigmantas Aleksandravičius jokių pokyčių administracinės naštos mažinime kol kas nemato. Pasak ŪP pašnekovo, ši našta metai iš metų buvo kraunama ant ūkininkų pečių. „Aš negaliu atsistebėti ūkininkų kantrybe, jų pačių ir lyderių susitaikymu. Jie kantriai šią naštą nešė, kol suvokė, kad taip toliau gyventi nebeįmanoma. Gyvename absurde. Dabar jau pradeda klausti ūkininkų, vadinamųjų socialinių partnerių, kas ir ką jiems trukdė daryti. Tai – šauksmas tyruose. Manau, kad niekas nesikeis“, – rėžė Z. Aleksandravičius.

E. Pranauskas taip pat neįžvelgia nei administracinės naštos mažinimo žingsnių, nei bendradarbiavimo prošvaisčių. „Štai pateiktas bendradarbiavimo su socialiniais parneriais aprašo pakeitimo projektas. Bet jame – kosmetika. Faktiškai tas pats tekstas perkeltas iš aprašo priedo į pagrindinę įsakymo teksto dalį. Ar galima tikėtis, kad tai pagerins bendradarbiavimo kokybę?“ – retoriškai klausė E. Pranauskas.

Tenka tik atsidusti

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Viršelyje Algimanto SNARSKIO piešinys

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Verslas