Columbus +3,2 °C Lietus
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Columbus +3,2 °C Lietus
Trečiadienis, 18 Grd 2024

Agroverslas gręžiasi nuo Rusijos ir Baltarusijos

2022/05/14

Rusijai užpuolus Ukrainą, viena didžiausių vakarietiškos žemės ūkio technikos tiekėjų Lietuvoje UAB „Dojus agro“ iš karto priėmė principinį sprendimą nutraukti visus verslo ryšius su šalimi agresore ir jos šalininke Baltarusija. AB „Linas Agro Group“, valdanti didžiausią Baltijos šalyse žemės ūkio ir maisto gamybos įmonių grupę, jau buvo pradėjusi šį procesą, karas jį tik paspartino.

baltarusija, rusija, agroverslas

Nepavyko susigrąžinti atsargų

„Esame Vakarų šalių dalis ir kitaip pasielgti negalėjome. Prasidėjus karui, nutraukėme technikos tiekimą į Rusiją ir Baltarusiją. Savo sprendimus suderinome su užsienio partneriais, nes yra ir teisiniai dalykai, ir įstatymais nustatyta atsakomybė“, –  sakė „Dojus agro“ įkūrėjas Pranas Dailidė.

Pastaruoju metu bendrovė derasi su potencialiais įmonių pirkėjais Rusijoje ir Baltarusijoje. Ar tai rimti pirkėjai, ar tik besidomintys galimybe nupirkti lietuvių verslą, P. Dailidė teigė negalįs pasakyti, nes versle esą būna visaip – kartais lemiamu momentu reikalai pasisuka netikėta linkme ir sandoris neįvyksta.

„Mūsų pasirinkimas buvo aiškus, nuo pat pirmos karo dienos: į tas šalis nevežame nei atsarginių dalių, nei jokios technikos, tačiau mums nepavyko atgauti išvežtų atsargų, kurios buvo nugabentos ruošiantis sėjos sezonui ir javapjūtei. Bandėme jas susigrąžinti, bet nei Baltarusija, nei Rusija neleido to padaryti, todėl liko tik susitaikyti su situacija, kurios negalėjome pakeisti“, – konstatavo P. Dailidė.

Darbuotojai supranta situaciją

Anot verslininko, užsienyje likusios bendrovei priklausančios atsarginės dalys ir technika, jei nėra pritaikytos sankcijos, parduodamos tų šalių ūkininkams, tačiau net ir vykstant prekybai, įmonių veikla yra pusiau apmirusi.

 „Baltarusijoje ir Rusijoje likusi nemaža dalis turto, bet tikrai ne tokia, kad turėtų didelę įtaką mūsų verslui Lietuvoje ir Latvijoje. Tai, kas įvyko, vertinu kaip patirtą riziką. Dabar reikės daugiau dėmesio skirti rinkoms, kuriose veikiame, ir stengtis dar geriau dirbti“, – verslo  optimizmo dėl patirtų nuostolių neprarado P. Dailidė.

Iš 400 „Dojus agro“ darbuotojų apie 80 dirbo Baltarusijoje ir Rusijoje. P. Dailidė džiaugiasi, kad darbuotojai labai aiškiai supranta situaciją ir ją vertina adekvačiai.

Nori pamiršti tą etapą

Per kiek laiko galima būtų padengti nuostolius, P. Dailidė nekonkretizuoja, bet įvardija galimybes, kaip būtų galima tai padaryti: vienas rezervų yra aktyvinti dabartinę veiklą Lietuvoje ir Latvijoje, kitas būdas – ieškoti naujų rinkų, dar galima diversifikuoti verslą. „Patirties mes turime prekybos, technikos priežiūros srityse, žinome efektyvius verslo plėtojimo būdus, gebame optimaliai pritaikyti IT sistemas ir valdyti visus procesus, o gera patirtis kuria didelę pridėtinę vertę“, – kalbėjo  pašnekovas.

P. Dailidės nuomone, kiekvienas verslas neišvengiamai susiduria su didesnėmis ar mažesnėmis kliūtimis, todėl geriausia pamiršti šį etapą ir koncentruotis į likusį verslą ir ieškoti naujovių, nei atsisėdus ašaroti. Kuo ilgiau ašarosi, tuo daugiau prarasi, įsitikinęs gyvenimo užgrūdintas verslininkas. „Geriausia, ką mes galime padaryti šioje situacijoje, – įsivertinti savo veiklą, išmokti gautas pamokas ir eiti pirmyn. Versle kaip ir gyvenime – po tamsių dienų ateina šviesios“, – tvirtino P. Dailidė.

agroverslas, rusija, baltarusija, trasos AB „Linas Agro Group“ priklausantis elevatorius Kėdainiuose.

Ne prioritetinė rinka

Rusijoje ir Baltarusijoje esančios Lietuvos premiksų, pašarų gamybos bei pardavimo įmonės AB „Linas Agro Group“ atiteko praėjusių metų liepą, įsigijus „KG Group“. Pataruoju metu minėtoje šalyje yra po dvi AB „Linas Agro Group“ priklausančias įmones, jose dirba 316 darbuotojų. Iš viso bendrovei, kurią sudaro 75 įmonės, veikiančios 8 šalyse, priklausančiose įmonėse dirba daugiau kaip 5 tūkst. darbuotojų.

„Nusipirkę „KG Group“, iš karto supratome, kad šios rinkos mūsų bendrovei nėra nei prioritetinės, nei strateginės, tai patvirtino ir atlikta analizė. Svarstėme, ką su jomis daryti, vienas sprendimų buvo jas parduoti. Tik karas sunkina šio sprendimo įgyvendinimą, be to, tose rinkose sumažėjo verslų, krito įmonių vertė. Dabar tos įmonės dirba savarankiškai, kiek leidžia sąlygos, jos neturi jokio palaikymo, valdymo ir tiekimo iš Lietuvos“, –  pasakojo AB „Linas Agro Group“ Finansų direktorius Mažvydas Šileika.

Parduoda savo įmones

Bendrovės direktoriaus teigimu,  Rusijoje jau atsirado pirkėjų, išreiškusių susidomėjimą parduodamomis įmonėmis. Vykstančios derybos dėl jų pardavimo yra tęstinis veiksmas nuo vasario mėnesio, kai, prasidėjus karui, iš karto buvo paskelbta, kad AB „Linas Agro Group“ palieka šias rinkas ir parduoda savo įmones.

„Matome, kad Rusijos pirkėjai yra itin suinteresuoti, todėl sandorį tikimės baigti iki šių metų pabaigos. Baltarusijoje besidominčiųjų įmonių pirkimu mažiau, o ir situacija šioje šalyje iš esmės yra kitokia“, – apie galimybes parduoti įmones kalbėjo M. Šileika.

Už parduotas įmones gautus pinigus AB „Linas Agro Group“ žada investuoti į kitas prioritetines sritis – maisto ir pašarų gamybą, prekybą grūdais ir pašarinėmis žaliavomis, žemės ūkio produkcijos gamybą, ir taip kompensuoti nuostolius.

Plungės rajone, Nausodžio seniūnijoje, Varkalių kaime, yra įsikūręs Dojus agro prekybos ir aptarnavimo centras.

Išlieka daug rizikos

„Vertinant pagal dabartinę situaciją, ateities prognozės nėra labai niūrios, tačiau lieka daug rizikos – kaip vyks atsiskaitymai su pirkėjais, tiekėjais, ar nebus įvairių prekių trūkumo. Šis metas suteikia ir tam tikrų galimybių, ir tam tikrų iššūkių, yra stipriai sutrūkinėjusios tiekimo grandinės, gauti reikalingas prekes labai sudėtinga. Planuojame ateities veiklą ir stengiamės nepakliūti į duobes. Dabar situacija rinkoje mums palanki, nes yra didžiulė pašarinių žaliavų paklausa. Žiūrėsime, kaip ji vystysis toliau, kokie bus derliai Ukrainoje ir Rusijoje, kokie bus eksporto pajėgumai. Kol kas išlieka didelė maisto ir žemės ūkio produktų paklausa, nes visos valstybės stengiasi apsirūpinti šiomis strateginėmis prekėmis“, – padėtį apžvelgė M. Šileika.

 

Redakcijos ir „Linas Agro Group“ nuotraukos

2022.05.14 ŪP korespondentė - Rita KRUŠINSKAITĖ Susijusios temos - skaitykite: : „Linas Agro Group“„Dojus agro“; prekyba su Rusija; Ukraina; karas;
Dalintis

Verslas