Ashburn +20,5 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 28 Rgs 2023
Ashburn +20,5 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 28 Rgs 2023

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ
„Rasų“ korespondentė
 

Agurkai ir pomidorai dera – kambaryje

2023/05/08


Konditere ir virėja Vilniuje dirbanti ir sodybą Molėtų rajone su šeima prižiūrinti Valė Petrauskienė ir namuose eksperimentus su augalais atlieka ištisus metus. Ne pirmą sezoną sėkmingai prie palangių augina agurkus, kurie ūgliais kartais apsuka net karnizus, o kiek anksčiau trejus metus sėkmingai derėjo tas pats balkoninių pomidorų krūmelis.

Traškūs agurkėliai – nuo balandžio

„Daržovės ant palangių baigia išstumti gėles, – negaila joms vietos namuose V. Petrauskienei. – Visada turime sau pasiskinti nuo palangių bazilikų ar šalavijų. Ne vienerius metus nuo balandžio iki spalio derėdavo agurkai ‘Dirigent H’, o šiemet juos pakeičiau ‘Pony H’.“

Valė Petrauskienė

Trumpavaisiai agurkėliai ‘Dirigent H’ buvo nekartūs ir aromatingi. Čia galima patikslinti, kad augino juos ne ant pačios palangės, o vazoną statė apačioje, kad nenukentėtų nuo pernelyg kaitrių saulės spindulių. Vasarą ūgliai nusidriekdavo per visą langą ir gražiai apsukdavo karnizus.

Agurkų vazonui (apie 3 l) žemę parenka geresnę, ypač tinka kompostinė. Bioaktyvatoriumi renkasi „Baltijos bioauksą“, nors juo palepina nedažnai. Tręšdama kompleksinėmis trąšomis, ir saiko nepamiršta. O štai kalio permanganato tirpalo į žemę įlašina dezinfekcijai, ligų profilaktikai.

Agurkų ‘Pony H’ žydėjimas namuose.

Vis dėlto, kadangi nuo vasaros vidurio iki spalio agurkėliai ‘Dirigent H’ derėdavo menkiau, šiais metais juos pakeitė labai ankstyva trumpavaisių agurkų veisle ‘Pony H’. Pirmuosius balandį namuose nuskintus vaisius vilnietė vertina taip: „Traškūs, plonyte odele ir maloniai salstelėję“. Per pirmas dvi balandžio savaites nusiraškė tris agurkėlius.

Iki šiol kambariuose augusių agurkų ūgliukų ji niekada neskabydavo, o šiemet pabandė tai daryti, kad derlius būtų geresnis. Tik viršūnėje ūselių nenužnybė, „kad augalas nesupyktų“.

Agurkai ‘Pony H’ dera ant palangės.

Tas pats krūmelis maitino trejus metus

Vienas ir tas pats populiarių balkoninių pomidorų krūmelis ‘Vilma’ derėjo ištisus trejus metus – net ir žiemą, o pertraukos užtrukdavo vos kelis mėnesius, ir tai tuo metu vieną kitą raudonskruostį vyšninį pomidoriuką galima būdavo nusiraškyti. Kol vieni žydėjo, kiti mezgė vaisius ir noko: toks vaizdas ant palangės, kartais kontrastingas su sniegu už lango, dominavo tuos trejus metus. V. Petrauskienė net sausį šiais simpatiškais pomidoriukais dekoruodavo mėsos patiekalus.

Sausio vaišės su pomidoriukais ‘Vilma’. 

Ilgainiui krūmas 5 litrų vazone išsikerojo po metrą aukštyn ir platyn. Vasaros karštymečiu, kai su šeima išvykdavo į sodybą Molėtų rajone, pomidoro krūmelį nukeldavo nuo palangės ir pastatydavo atokiau nuo saulės spindulių. Suprantama, ypač rudeniop, kai kerelis kiek išsisemdavo, nuskabydavo gelstelėjusius lapus, šakeles. Kaip ir agurkai, šis pomidoras augo kompostinėje žemėje, tręštas universaliomis skystomis trąšomis, bet negausiai.

Kadangi pomidoras iš prigimties yra daugiametis augalas, tai ir įrodė, kad ir Lietuvoje, kai pritaikomos tam tinkamos sąlygos, gali tarnauti žmonėms ne vieną sezoną.

 

Valės Petrauskienės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/09/28

UAB „Pieno tyrimai“ – jau 30 metų

UAB „Pieno tyrimai“ šie metai yra ypatingi – spalio mėnesį sukanka 30 metų. 1993 m. spalio 15 d. įregistruota „Valstybinė eksperimentinė pieno kokybės tyrimo laboratorija“, nuo 1994 metų vadinama Pieno tyrimais.
2023/09/28

Lietuvoje degalų kainų augimo tempai lėtėja

Per savaitę degalų vidutinės kainos Lietuvoje nežymiai padidėjo: benzinas pabrango 0,04 proc., dyzelinas 0,7 procento. Nors mūsų šalyje degalų kainos yra 0,11–0,21 Eur/l mažesnės nei Latvijoje ir Estijoje, tačiau benzino vidutinė kain...
2023/09/28

Seime skinasi kelią siūlymas branginti mėgėjų žvejybą

Seimas pradėjo svarstymus, ar du–keturis kartus pabranginti mėgėjų leidimus žvejoti valstybiniuose vandens telkiniuose.
2023/09/28

Ekonomikos vargo indeksas: šalies ekonomikos atsparumas ir toliau išlieka esminiu uždaviniu

2023 m. Lietuva pradėjo didžiausią ekonomikos vargą patiriančių valstybių trejetuke, skelbia Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI).
2023/09/28

Įsisiautėjo mėlynojo liežuvio liga

Rugsėjo pradžioje keturiuose Nyderlandų avininkystės ūkiuose buvo patvirtinta mėlynojo liežuvio liga. Šiandienos oficialiais duomenimis, užkratas pateko jau į 319 ūkių. Padėtis rimta: kol kas nėra vakcinos, prekyba sustabdyta, ūkiai skaičiu...
2023/09/28

Europos Komisija skelbia rugsėjo mėnesio sprendimus dėl pažeidimų

Šiandien Europos Komisija (EK) paskelbė rugsėjo mėnesio sprendimus dėl pažeidimų. Jais EK imasi teisinių veiksmų prieš valstybes nares, nevykdančias ES teisėje nustatytų prievolių.
2023/09/28

Demencija: kai žodis išties žeidžia

Kalbiname asociacijos „Demencija Lietuvoje“ pirmininkę Ievą Petkutę apie bendravimo iššūkius su demencija sergančiais pacientais. Ji akcentuoja, kad visų pirma turėtume jausti pagarbą žmogui. Dažnai žeminančios replikos a...
2023/09/28

Ministras K. Navickas: „Jau dabar turime pradėti kalbėti ir galvoti, ką mums reikš Ukrainos ir jos žemės ūkio sektoriaus priėmimas į ES šeimą“

Paryžiuje vykusiame septintajame leidinio „Politico“ organizuotame aukšto lygio susitikime politikai, ūkininkai, maisto pramonės lyderiai, mokslininkai ir nevyriausybinių organizacijų atstovai diskutavo, kas laukia Europos maist...
2023/09/28

Pateiktos paraiškos dėl paramos apsisaugoti nuo plėšrūnų

Iki rugsėjo 22 d. Nacionalinėje mokėjimo agentūroje buvo priimamos paraiškos dėl paramos įsigyti priemones, reikalingas apsaugoti ūkinius gyvūnus nuo plėšrūnų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonė...