Ashburn +2,1 °C Debesuota
Trečiadienis, 29 Lap 2023
Ashburn +2,1 °C Debesuota
Trečiadienis, 29 Lap 2023

Agurklė atgaivins, pamaitins, pagydys, papuoš...

2023/10/26


Vaistinė agurklė vietoj agurkų...Tiesa ar mitas? Kai kurios galimybės panauditi agurkles gali nustebinti, o auginti jas visai nesunku, teigia Nijolė Maročkienė, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslo darbuotoja.

Džiaugsmo augalas

Vaistinė agurklė (Borago officinalis L.) – agurklių (Borago L.) genties, agurklinių (Boraginaceae Juss.) šeimos vienametis žolinis augalas, kilęs iš Sirijos. Ji paplitusi Šiaurėje Afrikoje, Mažojoje Azijoje. Dabar auginama Europoje, Azijoje, Šiaurės Amerikoje. Lietuvoje daugiausia pastebima mėgėjiškuose daržuose, o kartais aptinkama ir sulaukėjusi vandens telkinių pakrantėse, prie komposto krūvų ar dykvietėse.

Pasaulyje agurklė žinoma jau daugiau kaip 700 metų – ir vertinama iki šiol. Manoma, kad ankstyvaisiais viduramžiais agurklę į Ispanijos pietus atvežė arabai. Tuo metu šių tautų gydytojai šį augalą vadino džiaugsmo augalu ir naudojo kaip gydymo priemonę prakaitavimui skatinti. Iš Ispanijos agurklės pateko į Prancūzijos, vėliau ir į Vokietijos, Danijos vienuolynų sodus.

Senovėje augalo lapai ir stiebai buvo vartojami ne tik širdžiai stiprinti, bet ir liūdesiui išblaškyti, nuoboduliui ir melancholijai išsklaidyti, džiaugsmui suteikti. XXVII a. agurklės buvo populiarios daugumoje Europos šalių ir augintos kaip daržovės.

Jos užauga vidutiniškai iki 70 cm aukščio. Stiebas status, stipriai šakotas. Lapija pilkšvai žalios spalvos. Stiebas ir lapai apaugę šiurkščiais plaukeliais. Žiedai žydrai mėlynos spalvos, nusvirę žemyn. Tačiau yra veislių su baltos ir rausvos spalvos žiedais. Žiedus noriai ir gausiai lanko bitės, kamanės. Iš hektaro jos gali pririnkti iki 200 kg agurklių medaus. Augalai gausiai žydi birželio ir liepos mėnesiais.

agurklė
Šakotas ir gausiažiedis augalas.

Nuo mišrainių iki natūralios vaistinėlės

Augalas prieskoninis, vaistinis, dekoratyvus ir nektaringas (medingas). Agurklėse randama saponinų, cukrų, flavonoidų, alkaloidų, taninų, askorbo, citrinų, obuolių, pieno rūgščių, kalio, vitamino C, provitamino A, gleivinių medžiagų ir kt.

Šio augalo preparatai vartojami medicinoje. Teigiama, kad gerina medžiagų apykaitą, širdies darbą, skatina šlapimo išsiskyrimą, slopina inkstų uždegimą, padeda nuo nemigos, reumato, peršalimo ir podagros, gerina nuotaiką.

Skonis panašus į agurkų, o kvapas gaivus. Žalių jaunų lapų dedama į mišraines, salotas, įvairias žalumynų sriubas. Jais skaninami gaivieji gėrimai, pomidorų, kopūstų patiekalai. Augalo žiedai naudojami patiekalams papuošti. Italijos ir Prancūzijos kulinarai agurklės žiedus pamirko tešloje ir apkepa svieste. Skanu ir naudinga.

Agurklės puikiai dera prieskonių mišiniuose su su česnakais, krapais, mėtomis. Užsienio šalyse agurklėmis aromatizuojamas actas. Jos naudojamos likerių, vyno ir nealkoholinių gėrimų pramonėje, dedama į marinuojamus agurkus. Šviežias agurkles galima plikyti ir arbatai, jų dedama ir ruošiant kokteilius.

Gydomosiomis savybėmis pasižymi šviežia ir džiovinta antžeminė augalo dalis, žiedai. Lapus geriausia skinti nuo jaunų, dar nepražydusių augalų. Žolė pjaunama prieš žydėjimą arba žydėjimo pradžioje. Džiovinti patariama pavėsyje sudedant plonu sluoksniu gerai vėdinamoje patalpoje. Saulėje džiovinti žiedai praranda savo spalvą. Liaudies medicinoje agurklės sėklų ir lapų užpilu buvo gydomos peršalimo ligos, depresija, o maitinančioms mamytėms nuo jo daugėjo pieno.

Iš agurklių sėklų spaudžiamas vertingas aliejus, naudojamas odai, plaukams, nagams maitinti bei drėkinti. Agurklių aliejus vertinamas ir tradicinėje, ir liaudies medicinoje. Tačiau prieš jį vartojant ūtina pasitarti su gydančiu gydytoju ar vaistininku.

Agurklių ir ramunėlių ištrauka gelbsti kovojant su grybeliais, nematodais. Iš augalo žiedų galima pasigaminti žalių, o iš šaknų – raudonų dažų.

Agurklės, auginamos dideliuose induose ir komponuojamos gėlynuose, tampa originalia puošmena.

Tinka ne tik daržui

Agurklė dirvai nereikli, tačiau geriausia auga saulėtoje ir šiltoje vietoje, kalkingoje ir trąšioje dirvoje. Augalas pakenčia dalinį šiltą pavėsį. Agurklės atsparios silpnoms šalnoms. Gerai auga ir sunkesnėse dirvose. Agurkles rekomenduojama auginti drėgnoje, purioje ir nerūgščioje dirvoje, kurios pH 6,6.

Nors augalas ir gražus, patrauklus, ir naudingas, neprižiūrimas gali greitai sulaukėti ir tapti įkyria piktžole.

Dauginama sėklomis, sėjant tiesiai į paruoštą dirvą pavasarį. Galima sėti ir rudenį. Gerai dauginasi ir savaimine sėja. Žiemą ir ankstyvą pavasarį jas galima auginti ir šiltnamyje, ir ant palangių.

Kadangi augalas labai šakotas, patariama sėklas berti eilėmis, 30 cm atstumu ir per tankiai sudygusius augalus praretinti 10–15 cm atstumu. Sėklos įterpiamos 2–3 cm gyliu. Daigios sėklos išlieka iki 2 metų. 1 000 sėklų sveria vidutiniškai 17,5 g.

Agurklės – puikios kaimynės moliūginėms daržovėms, braškėms, pomidorams.

 

Nijolės MAROČKIENĖS nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/11/28

Didės valstybės reguliuojama elektros kainos dalis, kils ir planų su fiksuota elektros energijos kaina tarifai

Vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje lapkričio 1–28 d. buvo 0,101 Eur/kWh be PVM – apie 16 proc. didesnė už vidutinę spalio mėnesio kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą lėmė tai, kad pastarųjų trijų savaič...
2023/11/28

Lucasas: pilkoji zona – migracija - KOMENTARAS

Kai Kremlius ankstesnį kartą puolė Suomiją, jis pasitelkė tankus ir naikintuvus. Praėjus aštuoniasdešimčiai metų, jam pakanka mikroautobuso. Rusų pareigūnai veža 55 prieglobsčio prašytojus iš dabar jau uždaryto pasienio...
2023/11/28

Iki gruodžio pabaigos išmokas už deklaruotus plotus gaus 98 procentai paramos gavėjų

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nuo gruodžio 1 d. pradeda mokėti likusią tiesioginių išmokų ir paramos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (Strateginis planas) bei pagal Lietuvos kaimo plėtros...
2023/11/28

Kaip iš tos pačios žemės uždirbti dvigubai daugiau?

Grūdų kainos nuolat kinta, žemdirbystė – vienas iš sunkiausiai nuspėjamų sektorių. Kiekvienų metų rezultatus smarkiai veikia politinės, klimato ir finansų rinkos aplinkybės. Todėl surasti būdą, kaip atliepti kasmet besikeičiančius sek...
2023/11/28

Sergančiųjų kas savaitę sparčiai daugėja

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSVC) duomenimis, per savaitę sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius dar padidėjo. Bendras sergamumo ši...
2023/11/28

Bendra eismo įvykių statistika

Lietuvos kelių policijos tarnyba pateikia duomenis apie eismo įvykius šalyje registruotus iki šių metų lapkričio 22 d. įskaitytinai.
2023/11/28

Kaimo gyventojų finansinis raštingumas – kokia situacija?

(VDU ŽŪA langas) Kalbėdami apie kaimiškųjų savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimą bei kaimo vystymą negalime apeiti finansinio raštingumo temos, tai yra viena pagrindinių kompetencijų XXI amžiuje – finansinį ra&...
2023/11/28

Skambiai nuaidėjo LŽŪKT Raseinių r. biuro organizuota 30-ojo gimtadienio šventė

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Raseinių r. biuro komandai paskutinis lapkričio penktadienis buvo šventiškas. Kavinėje „Isada“ šurmuliavo biuro klientai ir partneriai, rėmę biuro iniciuotą renginį...
2023/11/28

Tiriama sisteminė korupcija ir nusikalstamos finansinės schemos Vilniaus apskr. atliekų tvarkymo centre

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sisteminės korupcijos ir finansinių nusikalstamų schemų Vilniaus regiono atliekų tvarkymo srityje, susijusių su stambaus masto ky...