Kaunas +19,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +19,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025

Airiai nerimauja, kad Nitratų direktyva pakiš koją šalies pienininkams

2024/01/16


Airija dar vadinama Europos Sąjungos (ES) pieno šalimi. Pieno pramonė čia sudaro per 40 proc. visos žemės ūkio produkcijos vertės. Tačiau yra vienas „bet“ – iki 2025 m. pabaigos jai leidžiama nukrypti nuo kitoms ES valstybėms privalomos nitratų direktyvos. Tad ar pavyks išlaikyti pozicijas, jeigu kitos šalys balsuodamos nuspręs panaikinti šią išlygą?

Nitratų direktyva „Dėl vandenų apsaugos nuo taršos nitratais iš žemės ūkio šaltinių“ nustatoma, kad didžiausias leistinas azoto kiekis iš mėšlo, kurį galima kasmet naudoti, yra 170 kg/ha. Tačiau ES šalims suteikta teisė Europos Komisijos (EK) prašyti išimties leisti nukrypti nuo šios nuostatos ir padidinti didžiausią azoto iš mėšlo, kuris naudojamas konkrečiose vietose ir tam tikromis sąlygomis, kiekį. Savo prašymą jos turi moksliškai pagrįsti, įrodydamos, kad tai nesukels didesnės vandenų taršos. Suprantama, nukrypti leidžiančios nuostatos neatleidžia nei nuo direktyvoje numatytų vandens kokybės tikslų, nei nuo kitų jos priemonių.

Šia galimybe šiuo metu naudojasi Airija ir Danija. Leidimas Danijai baigs galioti jau šių metų liepos 31 d., o Airijai – 2025 m. gruodžio 31 d.

Dalis Danijos pieno pramonės atstovų baiminasi, kad valstybės narės, neturinčios tokios lengvatos, balsuos prieš šios išimties pratęsimą Danijai ir šalis praras turimą konkurencinį pranašumą.

Statistiniais tikslais ES yra suskirstyta į 242 regionus. 2021 m. „Eurostat“ duomenimis, Airijos regionai iš visų 242 regionų pagamino didžiausią pieno vertę.

Devyniose Airijos grafystėse: Karlou, Klero, Korko, Kerio, Kilkenio, Limeriko, Tipererio, Voterfordo ir Veksfordo, – buvo pagaminta pieno už 2,4 mlrd. Eur, tai yra daugiau nei Bretanės regione Prancūzijoje (2 mlrd. Eur.) bei Lombardijos regione Italijoje (1,8 mlrd. Eur).

Airija buvo vienas iš aštuonių regionų, kuriame pieno produkcijos vertė 2021 m. sudarė ne mažiau kaip 40 proc. visos žemės ūkio produkcijos vertės. Pieno pramonė tiekė 43,5 proc. visos regiono žemės ūkio produkcijos vertės. Tik keturiuose kituose regionuose pienininkystė buvo tokia svarbi. Tai – Fryzija Nyderlanduose (47,3 proc.), Azoros regionas Portugalijoje (46 proc.), Franš Kontė Prancūzijoje (45,6 proc.) ir Zalcburgas bei Forarlbergas Austrijoje (po 43,5 proc.).

2022 m. užfiksuota apie 2 096 Airijos ūkių, kur nitratų norma buvo didesnė nei šaliai leistina norma – daugiau nei 220 kg N/ha. Tai riba, kurios ūkininkai nuo šių metų nebegalės peržengti. Ūkininkai svarsto, kaip per 2024-uosius savo ūkiuose reikės sumažinti iš mėšlo išsiskiriančio azoto kiekį. Vieni svarsto, gal teks skersti galvijus ir mažinti bandas arba iš ūkių išvežti daugiau srutų, kita išeitis galėtų būti – papildomai įsigyta žemės.

Kol kas labiausiai šis pokytis paveiks Korko, Tiperario, Kilkenio, Lišo, Monachano ir Veksfordo grafystes, tačiau EK reikalavimu patikrinus daugiau ūkių, gali būti, kad pertvarkyti savo veiklą turės daugiau Airijos pienininkų.

Destatis duomenimis, 2022 m. didžiausia ES pieno gamintoja buvo Vokietija, kur pagaminama apie 31,9 mln. t karvių pieno. Kiti dideli Bendrijos pieno gamintojai buvo Prancūzija (apie 24,1 mln. tonų) ir Nyderlandai (apie 13,9 mln. tonų). Airijoje tais metais pagaminta 9,090 tūkst. t pieno.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina ES daugiamečio biudžeto pasiūlymą

Europos Komisijai trečiadienį pristačius ES daugiamečio biudžeto 2028-2034 m. pasiūlymą, Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina pasiūlymo apimtį, ambicingumą ir finansavimą konkrečioms sritims.
2025/07/19

Garbanoti persikų lapai signalizuoja pavojingą ligą

Pavasarį sprogstant persikų lapams galima pastebėti, kad jauni lapeliai garbanojasi, keičia spalvą, sustorėja, formuojasi pūslės. Tai – tafrinozė. Ši liga gali pažeisti ir besiformuojančius vaisius, o pats kaulavaisis kitais metais ne...
2025/07/19

NMA: svarbu nuo plėšrūnų siekiantiems apsisaugoti ūkininkams

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) informuoja paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Apsaugos priemonės nuo didžiųjų plėšrūnų daromos žalos“ pla...
2025/07/19

„S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio 92-osios metinės: lenkų pagarba mūsų herojams – lyg saviems didvyriams“

Lietuvai minint Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą sukaktį, ypatingą pagarbą šiam istoriniam įvykiui kasmet atiduoda ir Lenkijos visuomenė. Lakūnų žūties vietoje Pščelniko miške surengtas tradicija tapęs atm...
2025/07/18

Nei bėgti, nei rėkti. Daržovių auginimo lietuviški ypatumai

Vilniaus universiteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas prof. dr. Rimantas Stukas, pasidžiaugęs, kad viskas, ko reikia mūsų organizmui, užauga Lietuvoje, teigė: „Visos ligos – nuo nervų, nuraminti juos gali padėti tik daržovės.&ldq...
2025/07/18

Patvirtintas 18-as ES sankcijų paketas, nutaikytas į Rusijos karo mašiną – energetikos ir finansų sektorius

Šiandien, liepos 18 d., Europos Sąjungos (ES) Taryba priėmė 18-ą ekonominių ir individualių sankcijų paketą, skirtą riboti kritiškai svarbių Rusijos naftos ir finansų sektorių veiklą ir toliau visapusiškai varžyti režimo galim...
2025/07/18

Kubiliaus amatas perduodamas iš kartos į kartą

Šilalė („Šilalės artojas“). Kasmetiniame Bilionių plenere „Šimtmečio veidai ir vardai“ visada galima sutikti įdomių užsi­ėmimų turinčių žmonių. Šiemet prie tvenkinio šeimininkavo kubil...