Ashburn +23,1 °C Debesuota
Pirmadienis, 27 Geg 2024
Ashburn +23,1 °C Debesuota
Pirmadienis, 27 Geg 2024

Aliejų spaudžia iš savo ūkio derliaus

2021/12/18

Radviliškio rajono Daugėlaičių kaime  ūkininkaujanti agrobiotechnologijos magistrė Modesta Dijokienė šiemet atidarė aliejaus spaudimo cechą. Iš šeimos ūkyje užaugintos produkcijos čia  šaltu būdu spaudžiamas  penkių rūšių natūralus nerafinuotas aliejus. Paklausūs ir ūkininkės malti kanapių ir moliūgų miltai.

Keturmetis Mindaugas demonstruoja linų sėmenų aliejų

Parodė pavyzdį

Spausti aliejų Žygimantas ir Modesta Dijokai  pradėjo ruoštis prieš pusantrų metų, pirmus bandymus atliko namie. Jie parodė puikų pavyzdį, kaip gali sėkmingai veikti trumpoji maisto tiekimo grandinė. Žinoma, tam reikia kasdienio ir atkaklaus darbo. Iš jų ūkyje užaugintų kanapių sėklų, linų sėmenų, garstyčių, belukščių sėklinių moliūgų, rapsų šeima spaudžia natūralų nerafinuotą aliejų. Tik margainių sėklas perka iš vieno Kauno r. ūkininko.

Ž. Dijokas savo rapsų lauke

Produkciją Modesta paruošia ir pristato klientams, tiekia kelioms parduotuvėms, dalį išsiunčia paštu arba perduoda kurjerių tarnybai. Kai  kurie klientai patys atvyksta į cechą gaminių pasiimti.

Darbas vyksta sparčiai

Aliejaus spaudimo ceche Modesta tą dieną gamino sėmenų aliejų. Į įrenginį ji supylė sėmenis ir netrukus specialiu grioveliu pradėjo vingiuoti geltonas aliejus. Į atskirą maišą krito linų sėklų išspaudų granulės. Pasak ūkininkės, jos tinka naminių gyvulių pašarui ir kraikui, yra puiki trąša laukams.

M. Dijokienė pluša aliejaus spaudimo ceche

Aliejus, kad neapkarstų, greitai supilstomas į švarius tamsaus stiklo buteliukus (toks stiklas apsaugo nuo tiesioginių saulės spindulių). Iš kitų sėklų išspaustas aliejus didesniame inde yra laikomas keletą parų, kol nusistovi nuosėdos, ir tik tada išpilstomas į skirtingo dydžio butelius. Modesta paaiškino: jei apvertus buteliuką matosi mažas nuosėdų debesėlis, tai ženklas, kad aliejus nefiltruotas, išsaugotas jo natūralus skonis ir aromatas.

Vienintelė darbuotoja

Dijokų šeimos įkurta UAB „Dijokiukas“ jau žinoma Lietuvoje: jos produkcija yra paklausi ir vertinama. Modesta kol kas yra vienintelė cecho darbuotoja. Ji – ir gamybos vadovė, ir vadybininkė, ir produkcijos platintoja. Kai reikia sunkesnius krovinius nešti, jai padeda Žygimantas.

Modestos teigimu, labai svarbu, kad produkcijos pakuotė būtų informatyvi ir spalvinga, pirkėjui praneštų, kad natūralus aliejus spaudžiamas iš jų ūkio laukuose užaugintų kokybiškų sėklų. Buteliai papuošti spalvingais firminiais ženklais – „Dijoūkis“.

Spaudžia ir iš moliūgų

Tądien iš linų sėmenų išspausto aliejaus butelius puošė melsvas lino žiedas. Ž. Dijokas praėjusią vasarą augino 10 ha linų, 7 ha kanapių, 9 ha sėklinių moliūgų, nemaži buvo ir garstyčių bei rapsų plotai. Šeimos ūkyje yra ir 80 arų avietynas. Arbatoms džiovinamos aviečių viršūnėlės su lapais ir prinokusiomis uogomis. Gardi kanapių žiedų ir margainių arbata, skirta sveikatai gerinti. Pirkėjai vertina maistingus moliūgų bei kanapių miltus.

Ūkyje auginami belukščiai sėkliniai moliūgai

Ant užsakymų stalo rikiuodama užsakovams paruoštą produkciją, Modesta džiaugėsi, kad pirkėjams gali pasiūlyti lietuvišką moliūgų sėklų aliejų. Jų ūkyje gerai užderėjo belukščiai sėkliniai moliūgai. Šiaurės Lietuvoje jie vieni pirmųjų pradėjo auginti tokius moliūgus.

Pasitelkia techniką

Dijokai turi įsigiję specialų kombainą, kuris važiuodamas per lauką surenka prinokusius moliūgus, nuplauna, atrenka sėklas, o minkštimą paberia dirvoje – tai puiki žalioji trąša. Moliūgų sėklos greitai išdžiovinamos, pas­kui išvalomos. Pagal poreikį dalis sėklų fasuojama į nedidelius maišelius – klientams patinka šis gardumynas, o kitos moliūgų sėk­los keliauja į aliejaus spaudyklą.

Naujomis produkcijos gamybos idėjomis besidominti Modesta sakė, kad moliūgų aliejus yra jai skaniausias. Jis – skanus, malonaus kvapo, tinka salotoms gardinti, padažams, mėsos ir daržovių patiekalams gaminti, jame gausu įvairių vitaminų, mineralų ir mikroelementų, nesočiųjų ir sočiųjų riebalų rūgščių. Moliūgų aliejus gerina širdies ir kraujotakos veiklą, mažina cholesterolio kiekį, stiprina kaulus, veikia kaip prevencinė priemonė nuo žarnyno parazitų, turi uždegimą slopinančių savybių.

Ir maistas, ir vaistas

Modesta domisi aliejaus gamybos paslaptimis, skaito įvairią literatūrą, važiuoja į susitikimus ir pasakoja apie aliejų, kuris gali būti ir maistas, ir vaistas. Kuo aliejus šviežesnis, tuo sodriau kvepia, turtingesnio skonio, aromato ir spalvos. Linų sėmenų aliejaus galiojimo laikas – tik trys mėnesiai. Atidarius buteliuką, jį reikia laikyti šaldytuve. Jei apkarsta, tada jis jau netinkamas vartoti. Šio aliejaus ceche spaudžiama nedaug, kad klientai gautų tik šviežią ir kokybišką produktą. Garstyčių aliejus skirtas salotoms, sriuboms, troškiniams pagardinti, bet netinka kepti ir virti.

Aliejui supilti džiovinami buteliai

Apie kiekvieną spaudžiamo aliejaus rūšį M. Dijokienė gali pateikti daug skaičių ir faktų. Ji pirkėjams pataria, kaip aliejų tinkamai vartoti. Sėklų aliejingumas yra skirtingas: jei norime pagaminti 1 l kanapių aliejaus, reikia išspausti 4,5–5 kg sėklų, litrą sėmenų aliejaus galima išspausti iš 3 kg sėklų, o litras garstyčių aliejaus išspaudžiamas iš 7,2–7,8 kg sėklų.

Verslas ir hobis

Į Dijokų aliejinę atvažiuoja ne tik produkcijos užsakovai. Čia kreipiasi ir tie, kurie turi žaliavų, bet neturi aliejui spausti reikalingos įrangos. UAB „Dijokiukas“ išspaudžia aliejų, išpilsto produkciją išpilsto į pageidaujamo dydžio tarą.

Užsakovams pristatoma natūrali ūkio produkcija

Modesta sakė, kad aliejaus gamyba jai – ir verslas, ir hobis. Idėjų ir sumanymų turi daug, tik viskam trūksta laiko. Dabar rengiasi atidaryti internetinę parduotuvę.

Dijokų augalininkystės ūkis – vienas pažangiausių Radviliškio rajone, jie dirba 230 ha, tausoja dirvožemį, saugo aplinką, laukams tręšti naudoja kuo mažiau mineralinių trąšų ir pesticidų. Žemei dirbti įdiegė pačias naujausias technologijas, įsigijo modernios technikos.

2021-12-18

Aldona SIREIKIENĖ Autorės ir Modestos DIJOKIENĖS nuotraukos Modesta Dijokienė, Žygimantas Dijokas, nerafinuotas aliejus, moliūgų sėklų aliejus, aliejaus spaudimas, įvairūs aliejai, Dijoūkis, augalininkystės ūkis, Aldona Sireikienė, Kaimo laikraštis
Dalintis
2024/05/27

Vietos maisto sistemos: dramblys kambaryje, tačiau niekas apie jį nešneka

(VDU ŽŪA langas) Vietos maisto sistema – potenciali socialinė inovacija. Ji gali tapti trumpųjų maisto tiekimo grandinių socialine infrastruktūra, smulkiojo verslo pradžia, naujai sukurtomis darbo vietomis ar vietoje užaugintos žemės ūkio pr...
2024/05/27

Biokuras Lietuvoje ir vėl tapo pigiausias Baltijos šalyse

Pastarąją savaitę dyzelinas Lietuvoje atpigo 0,9 proc., benzinas 0,3 proc. Tuo tarpu nežymiai didėjo kitų energijos išteklių kainos: biokuro kainos Lietuvoje per savaitę padidėjo 1,3 proc., TTF gamtinių dujų vidurkis pakilo 1,4 proc., o did...
2024/05/27

VDU Agroinovacijų centras – naujos galimybės aukštos kokybės mokslo tyrimams

Lietuvos agrosektorius susiduria su iššūkiais, kurie tiesiogiai atsiliepia jo efektyvumui, tvarumui ir konkurencingumui. Keliami vis aukštesni reikalavimai, nuo didesnio produktyvumo, iki minimalaus išteklių naudojimo i...
2024/05/27

Nuogąstavimai pasitvirtino: Kuršių mariose pastebėtos kritusios žuvys

Praėjusią savaitę Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) Hidrologinių tyrimų skyriaus atliktų hidrologinių matavimų duomenys parodė, kad deguonies koncentracija pasiekė vandens telkiniuose gyvenančioms žuvims, pavojingai mažą ribą.
2024/05/27

Ministras K. Navickas siekia, kad padidinti muitai būtų taikomi kuo platesniam rusiškos ir baltarusiškos žemės ūkio produkcijos sąrašui

Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryboje dalyvaujantis  žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas paragino Europos Komisiją (EK) kuo skubiau išplėsti iš Rusijos ir Baltarusijos į ES importuojamų žemės ūki...
2024/05/27

Sveikatos apsaugos sistemų ekspertė: kai kurie Lietuvos rodikliai – žemiausi ES

Slopstant pasaulio šalių sveikatos apsaugos sistemas sukrėtusios Covid-19 pandemijos pasekmėms, Lietuvoje neišvengiamai teks atsigręžti į ankstesnes, dar iki pandemijos vyravusias problemas.
2024/05/27

Europos Komisija: užsienio prekyba žemės ūkio ir maisto produktais – stabili

2024 m. vasarį ES prekybos žemės ūkio ir maisto produktais perteklius pasiekė 6,2 milijardo eurų, t. y. 24 proc. daugiau nei sausio mėn. Dėl gero žinomumo ir didelės gamybos ES tebėra didžiausia pasaulyje žemės ūkio ir maisto produktų eksportuotoj...
2024/05/27

VMVT patikrinimas atskleidė šiurkščius pažeidimus mėsos perdirbimo įmonėje: nesaugi produkcija sunaikinta

Šių metų, gegužės 8–10 dienomis Valstybinės maisto ir veterijanijos tarnybos (VMVT) Alytaus apygardos priežiūros skyrius atliko planinį patikrinimą mėsos perdirbimo įmonėje UAB „Riamona“, esančioje Alytaus rajone. &Sc...
2024/05/27

„Gamtos kišenėje“ – daug garsų, spalvų ir įdomybių

Šiaulių r. Gruzdžių sen. Jauneikiškių k. ūkininkai Jurgita Stancikaitė ir jos gyvenimo partneris Almis Petkevičius visus kviečia atvykti į netradicinį jų ūkį „Gamtos kišenė“. Viensėdyje galima pasigrožėti ne tik na...