Ashburn +5,4 °C Stiprus lietus
Šeštadienis, 25 Kov 2023
Ashburn +5,4 °C Stiprus lietus
Šeštadienis, 25 Kov 2023

Alkoblokai automobiliuose ugdo vairuotojus

2021/01/05


Alkoblokas „Dignita AL-100K“ skirtas komerciniam transportui.

„Lietuvos keliuose, o neretai ir ūkininkų laukuose dėl neblaivių vairuotojų kaltės įvyksta nemažai skaudžių eismo įvykių, – kalba UAB „Altas“ direktoriaus pavaduotojas Vytautas Lukoševičius, – nelaimių išvengti padeda antialkoholiniai variklio užraktai. Juos naudojančiose Europos šalyse tai gerokai prisideda mažinant nelaimių statistiką. Įvertinusi tarptautinę patirtį, Lietuva taip pat prisijungė prie šių Europos transporto saugos tarybos rekomendacijų.“

Pasiteisinusi praktika

Pasak V. Lukoševičiaus, efektyvios priemonės kovojant su vairavimu išgėrus populiarios ir pasiteisino Švedijoje, Suomijoje, Norvegijoje, Prancūzijoje, Olandijoje, Belgijoje, Austrijoje, Lenkijoje. Skandinavijos šalyse visas komercinis transportas privalo turėti įsidiegęs alkoblokus.

„Noriu akcentuoti, jog praktikoje yra naudojami dviejų paskirčių ir skirtingi alkoblokai, – kalba V. Lukoševičius, – vieni montuojami pagal nusižengusių vairuotojų programą, kiti – pagal užsakymus komerciniam ar lengvajam transportui. Eismo nelaimių statistika liudija, jog Kelių eismo taisyklių pažeidimai, pavyzdžiui, pavojingas ir chuliganiškas vairavimas, greičio viršijimas, vairavimas išgėrus iki 1,5 promilės, baudžiamas pagal Administracinių nusižengimų kodeksą (ANK), atimant teisę vairuoti nuo kelių mėnesių iki penkerių metų, – pasakoja V. Lukoševičius, – vairuojančiam išgėrus daugiau nei 1,5 promilės jau taikomas Baudžiamojo kodekso straipsnis.“

UAB „Altas“ Lietuvoje atstovauja Šiaurės Europos rinkoje populiariausiai alkoblokus gaminančiai Švedijos įmonei „Dignita Systems“.

Susigrąžink prarastas teises anksčiau

Pagal dabar galiojančias ANK nuostatas transporto priemonių vairavimas neblaiviam (daugiau negu 0,4 promilės, bet ne daugiau negu 1,5 promilės) vairuotojams užtraukia baudą nuo 800 iki 1 100 Eur ir teisės vairuoti transporto priemones atėmimą nuo 12 iki 18 mėnesių.

Saugaus eismo automobilių keliais įstatymas 2019 m. buvo papildytas vadinamojo alkobloko apibrėžimu ir numatyta, kad gali būti skirta nuobauda – draudimas vairuoti transporto priemones, kuriose neįrengti antialkoholiniai variklio užraktai. Jie neleistų užvesti transporto priemonės variklio, jeigu transporto priemonės vairuotojo iškvėpto oro ėminyje aptinkama alkoholio. ANK ir Saugaus eismo automobilių keliais įstatyme (kurių pakeitimai įsigaliojo 2020 m. sausio 1 d.) įtvirtinta galimybė naudoti naują administracinio poveikio priemonę – draudimą vairuoti transporto priemones, kuriose neįrengti antialkoholiniai variklio užraktai.

Pasak V. Lukoševičiaus, ilgą laiką asmenims, kurie vairavo transporto priemonę būdami neblaivūs, įstatymai nenumatė galimybės reabilituotis ir susigrąžinti teisę vairuoti transporto priemones anksčiau, nei numato dabar galiojantis ANK. Tačiau nuo 2020 m. sausio 1 d. vairuotojai, vairavę neblaivūs (iki 1,5 promilės) ir dėl to netekę vairuotojo pažymėjimo, anksčiau nei nustatytas terminas gali kreiptis į nusižengimą nagrinėjančią instituciją ir prašyti susigrąžinti vairuotojo pažymėjimą, sutikę su galimybe vairuoti tik tokias transporto priemones, kuriose būtų įdiegti antialkoholiniai variklio užraktai.

Šią administracinio poveikio priemonę gali skirti teismas ar administracinio nusižengimo bylą ne teismo tvarka nagrinėjanti institucija (pareigūnas). Ji gali būti skiriama tik gavus asmens, traukiamo administracinėn atsakomybėn, sutikimą. Visais atvejais ši administracinio poveikio priemonė yra skiriama kartu su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu.

„Šiuo metu įpūtus nuo 0,4 iki 1,5 promilės, skiriama bauda ir teisių atėmimas nuo 12 iki 18 mėn., – dėsto V. Lukoševičius, – jeigu nubaustasis vairuotojas parašo prašymą sumažinti vairavimo teisių atėmimo laiką su įsipareigojimu savo lėšomis automobilyje įsirengti alkobloką, jam yra galimybė susitrumpinti sankcijų laiką per pusę. Čia yra ir dar vienas niuansas. Šiuo metu, jeigu teisė vairuoti atimama 12 ir daugiau mėnesių, būtina perlaikyti teorijos ir vairavimo egzaminus „Regitroje“, t. y. iš naujo išlaikyti egzaminus. Jeigu turėjote kelias kategorijas (A, B ar C), tai reikės perlaikyti jas visas iš naujo. Tačiau jeigu yra patenkinamas prašymas sutrumpinti teisių atėmimo laiką įsimontavus alkobloką, tai nuo maksimalios 18 mėnesių baudos laikas gali būti sutrumpintas iki 9 mėnesių ir nereikės perlaikyti egzaminų, bet su sąlyga, kad alkoblokas automobilyje privalės veikti 18 mėnesių.“

Pasak V. Lukoševičiaus, kai yra patenkinamas prašymas sumažinti teisių atėmimo laiką, šis dokumentas yra įkeliamas į bendrą registrą, kurį mato „Regitra“ ir policija. Tada žmogus kreipiasi į „Regitrą“ ir jam yra išduodamos naujos teisės, su įrašytu „69“ kodu ir jo galiojimo data. Tai reiškia, kad asmuo, turintis tokias teises su tokiu kodu, gali vairuoti tik tą transporto priemonę, kurioje yra sumontuotas alkoblokas, atitinkantis programą.

„Į bet kurią transporto priemonę alkobloką gali įmontuoti ir darbdavys, – pastebi V. Lukoševičius, – į tokių automobilių sąrašą gali patekti tarptautiniais maršrutais kursuojantys sunkvežimiai vilkikai (TIR), greitosios medicinos pagalbos automobiliai, traktoriai – gana brangi žemės ūkio technika.“

Alkoblokas „Dignita AL-100V“ skirtas vairuotojų pažeidėjų programai.

Antialkoholinis variklio užraktas neleidžia užvesti transporto priemonės variklio, jeigu transporto priemonės vairuotojo iškvėpto oro ėminyje aptinkama alkoholio.

Užvedus variklį per valandą vairuotojo reikalaujama pateikti iškvėpto oro ėminius (pūsti į alkoholio kiekio matuoklį), aptikus ėminyje alkoholio, antialkoholinis variklio užraktas automatiškai įrašo šį nusižengimą į alkobloko atmintį.

Anot V. Lukoševičiaus, „apgauti“ alkobloką nėra galimybės, nes visos klaidos, bandymai paveikti įrenginį yra įrašomi į jo atmintį. Policija gali bet kada paprašyti ištraukti šiuos duomenis ir patikrinti, kaip elgiasi vairuotojas.

Susisiekimo ministerijos atstovų teigimu, draudimo vairuoti transporto priemones, kuriose neįrengti antialkoholiniai variklio užraktai, vykdymą kelyje prižiūri policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, Lietuvos transporto saugos administracijos pareigūnai, kurie, sustabdę transporto priemones, patikrina, ar transporto priemonėje įrengtas antialkoholinis variklio užraktas, ar asmuo, kuriam paskirta administracinio poveikio priemonė, turi antialkoholinio variklio užrakto ir šio prietaiso prijungimo prie transporto priemonės variklio užvedimo sistemos sertifikatus. Prietaisas privalo kaupti atmintyje su antialkoholiniu variklio užraktu susijusius įvykius, įrašyti šių įvykių datą ir laiką.

 

Paslaugų kokybės garantas

„Alto“ bendrovės atstovo V. Lukoševičiaus teigimu, atliktos studijos rodo, kad antialkoholiniai variklio užraktai ir kartu taikomos vairuotojų reabilitacijos programos padeda sumažinti pakartotinio vairavimo išgėrus atvejų skaičių. Be to, antialkoholiniai variklio užraktai komerciniame ir viešajame transporte gali tapti paslaugų kokybės garantu, nes tai leidžia užtikrinti, kad prie vairo sėdės blaivus vairuotojas.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija įvairioms savivaldybėms nuo 2016-ųjų perdavė daugiau kaip 80 naujų mokyklinių autobusų, kuriuose sumontuoti antialkoholiniai variklio užraktai. Vilniaus miesto, Kauno miesto, Kauno rajono savivaldybėse keleivius veža maršrutiniai autobusai, kuriuose yra sumontuoti antialkoholiniai variklio užraktai. Be to, kai kurios krovinius ir keleivius pervežančios įmonės savanoriškai diegia antialkoholinius variklių užraktus į transporto priemones.

Pasak UAB „Altas“ direktoriaus pavaduotojo V. Lukoševičiaus, prieš įjungdamas variklį automobilyje, kuriame yra alkoblokas, vairuotojas privalo įpūsti į alkobloką. Jeigu alkoholio kiekis mėginyje nenustatomas, transporto priemonę galima užvesti. „Mūsų bendrovė gali įvairiai suprogramuoti komercinį alkobloką, – sako V. Lukoševičius, – galima tik kartą įpūsti prieš užvedant transporto priemonę arba papildomai įpūsti per valandą ar dvi, kad įsitikintume, jog vairuotojas nevartojo alkoholio.“

Alkoblokai pasiteisino

Pasak V. Lukoševičiaus, UAB „Altas“ servisai visoje Lietuvoje ne tik montuoja alkoblokus, bet ir juos nuomoja. Pagal vairuotojų programą montuojami alkoblokai su montavimo darbais kainuoja apie 1,3 tūkst. Eur, vieno mėnesio nuoma, įskaitant montavimą, – apie 100 Eur. Komercinių alkoblokų ir montavimo kainos siekia 1 000 Eur. Alkoblokai kalibruojami kartą per 12 mėn. „Alto“ servisuose alkoblokas automobilyje sumontuojamas per 2–3 val.

UAB „Altas“ direktoriaus pavaduotojas V. Lukoševičius pastebi, jog antialkoholinis variklio užraktas neleidžia užvesti transporto priemonės variklio, jeigu transporto priemonės vairuotojo iškvėpto oro ėminyje aptinkama alkoholio. Tai yra gana efektyvi prevencinė priemonė sustabdyti ir neleisti išgėrusiam vairuotojui sėsti prie automobilio vairo. Skandinavijos šalių patirtis rodo, kad ši prevencinė priemonė leidžia išsaugoti daugelį gyvybių keliuose.

UAB „Altas“ yra oficialus Švedijos kompanijos „Dignita Systems“ įgaliotas platintojas ir atstovas Lietuvoje.

Justinas ADOMAITIS

ŪP korespondentas

 

UAB „Altas“ nuotraukos

2021-01-05

Dalintis

2023/03/25

Galas laikinam valstybės žemės naudojimui

ŪP korespondentė Vida TAVORIENĖ. – Žemdirbiai šiemet kaip niekad neramiai laukia pasėlių deklaravimo, kurį gali apsunkinti ne tik jau patvirtintos įvairios „žaliosios“ naujovės, bet ir nauji aplinkos ministro sprendimai. A...
2023/03/25

Politikai grįžta prie siūlymų steigti „valstybines vaistines“

Vilnius, kovo 25 d. (BNS). „Valstiečiai“ ir kiti opozicijos politikai grįžta prie idėjos steigti vaistines ligoninėse, jau anksčiau pramintas valstybinėmis vaistinėmis.
2023/03/25

Nutarta griežtinti baudžiamąją atsakomybę teršėjams

Seimo Aplinkos apsaugos komitete (AAK) toliau svarstant parlamentinės kontrolės klausimą dėl atliekų vežėjų kontrolės, pristatyti Aplinkos ministerijos planai išplėsti Aplinkos apsaugos departamento įgaliojimus.
2023/03/25

Geriausi daržovių kaimynai

Tema nėra nauja, bet ne prošal prisiminti, kad kai kurie augalai kitų draugijos nepakenčia arba, atvirkščiai, kaip tik mėgsta. Specifiniai junginiai – fitoncidai gali teigiamai veikti greta augančius augalus: reguliuo...
2023/03/25

Kovo 25-oji – Gandrinės, Blovieščiai

Baltasis gandras, dar vadinamas busilu, starkumi, gužu, gužučiu, bacionu – Lietuvos nacionalinis paukštis. Jis nuo seno laikomas šventu paukščiu, mitiniu pirmtaku, globėju, kilusiu iš žmogaus, kuris neša la...
2023/03/25

Statiniai Šapelių ežero pakrantėje pastatyti pažeidžiant įstatymus

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos pareigūnai, reaguodami į Aplinkos apsaugos departamento pranešimą dėl galimai neteisėtai pastatytų statinių dviejuose sklypuose Vertybiškio kaime, Rokiškio rajone, greta...
2023/03/25

Rizikos valdymo fondai – naujovė Lietuvoje

Jau rengiamasi įgyvendinti bandomuosius rizikos valdymo fondų projektus, kurių steigimui skiriama 100 tūkst. Eur paramos lėšų. Nuo balandžio 3 d. bus galima teikti paraiškas dėl paramos, skirtos kurti instrumentus žemės ūkio rizikoms...
2023/03/25

KTU ekonomistė apie recesijos grėsmę Lietuvoje: ekonominis nuosmukis gali atsiliepti ir darbo rinkai

Kaunas (KTU). 2022 m. pabaigoje Bendrajam vidaus produktui (BVP) pasiekus neigiamą augimą bei šiemet Lietuvai vis dar išliekant šalių, kuriose infliacija yra didžiausią Europos Sąjungoje, penketuke, ekonominės recesijos grėsmė...
2023/03/25

Kada mėgausimės arbatėle pas Užpalių dvaro administratorių?

Užpalių dvare (Utenos r.) jau kvepia pabaigtuvėmis. Na, ne pačiame dvare, o dvaro sodybos administratoriaus name. Taip jau susiklostė, kad dvaro savininkas Pranciškus Sapiega, Lietuvos didžiojo kanclerio Mykolo Sapiegos sūnus, apie 1800 m. ...