Columbus -8,3 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 23 Sau 2025
Columbus -8,3 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 23 Sau 2025

VILNIUS TECH Antano Gustaičio aviacijos institutas.

Kurs pirmąjį elektrinį lėktuvą Lietuvoje

2025/01/22


2025-uosius Seimui paskelbus lėktuvo ANBO („Antanas Nori Būti Ore“ akronimas) ir Lietuvos aviacijos kūrėjų metais, VILNIUS TECH Antano Gustaičio aviacijos institutas (AGAI) nusprendė šią progą pažymėti simboliškai – sukonstruoti pirmąjį elektrinį lėktuvą Lietuvoje. 

Karo lakūnas, aviacijos inžinierius Antanas Gustaitis – išskirtinė figūra Lietuvos aviacijos padangėje: jis iki šiol yra daugiausiai lietuviškų lėktuvų sukūręs konstruktorius, kurio palikimas yra svarbi šalies aviacijos istorijos dalis. 

A. Gustaičio iniciatyva 1925 m. buvo sukurtas, pagamintas ir išbandytas ANBO-I lėktuvas, tad šiemet, minint orlaivio pagaminimo 100-metį, AGAI rengia eksperimentinį elektrinio lėktuvo projektą, kurio finišą pažymės skrydis iš instituto aerodromo.

Pasak AGAI komunikacijos, tarptautiškumo, alumnų ir partnerystės prodekano Lauryno Šišovo, pirmojo elektrinio lietuviško lėktuvo projektas apjungia tradicijas, pažangą ir tvarumą.

Orlaivio gamybai bus panaudotas unikalaus dizaino aerodinaminis lėktuvo sparno profilis, kurį sukūrė buvęs Aeronautikos katedros vedėjas doc. dr. Eduardas Lasauskas. Dar nė karto nenaudotas profilis – išskirtinis, pasižymintis aukšta aerodinamine kokybe.

„Viena pagrindinių doc. dr. E. Lasausko tyrimų krypčių buvo mažų greičių lėktuvų aerodinamika, tad šis profilis buvo kurtas būtent tokio tipo lėktuvui“, – dalijasi L. Šišovas.

Projekto komandai vadovaus sertifikuotas aviacijos inžinierius, VILNIUS TECH absolventas Nerijus Česnaitis, sukaupęs didelę patirtį mažosios aviacijos srityje ir šiuo metu vadovaujantis AGAI Aeronautikos inžinerijos praktikų bazei. Svarbu tai, prie projekto įgyvendinimo prisidės ne tik platų kompetencijų lauką apjungiantys mokslininkai ir aviacijos specialistai, bet ir universiteto studentai.

„Siekiame ne tik pagerbti ir įprasminti A. Gustaičio atminimą, bet ir įtraukti studentus į praktinį kūrybinį procesą, ugdyti jų inžinerinius gebėjimus, stiprinti ryšį su Lietuvos aviacijos tradicijomis ir puoselėti kūrėjų palikimą“, – sako L. Šišovas.

 

VILNIUS TECH informacija

Dalintis