Britų pomidorų augintojų asociacija ir agurkų bei paprikų augintojai išplatino pareiškimą, kuriuo išreiškia didelį susirūpinimą dėl pasienio kontrolės punktuose vilkinamų patikrų. „Šiuo metų laiku (gruodžio ir sausio mėn.) daugelis daržovių augintojų, ypač auginantys pomidorus ir (arba) paprikas, 2025 m. sezonui importuoja sėklas ir (arba) daigus, kuriems taikomi griežti fitosanitariniai reikalavimai. Tai lemiamas metų laikas, kai augintojai turi užtikrinti savo derlių kitam sezonui, todėl esame labai susirūpinę dėl vėlavimų, tinkamo biologinio saugumo lygio ir augalų kokybės priežiūros pasienio kontrolės punktuose bei sėklų tikrinimo režimų“, – sakoma pareiškime.
Britų šiltnamininkai prašo vyriausybės padėti jiems išlikti versle ir užtikrinti, kad vietoje užaugintos gėrybės neišnyktų iš JK parduotuvių lentynų.
Pasak šiltnamio gėrybių augintojų, griežti fitosanitariniai reikalavimai pasienio kontrolės punktuose yra pertekliniai, kelia pavojų sėklų bei daigų kokybei ir atsparumui ligoms. „Pasienyje atliekami patikrinimai yra neproporcingi taikomam biologinio saugumo lygiui maisto tiekimo grandinėje, o rizika augalams nėra pakankamai sumažinta“, - nerimauja daržovių augintojai.
Po „Brexit“ – visas pluoštas naujų problemų
Po „Brexit“ buvo įvesti importo taisyklių pakeitimai, papildomos patikros, tarp jų dauginamosios medžiagos ir augalų patikrinimai pasienio kontrolės punktuose. Dėl to labai vėluojama tiekti sėjai skirtas sėklas ir sodinimui skirtus augalus, trinka tiekimo grandinė. Daržovių augintojai įvardija kelias su tuo susijusias problemas.
Pasak jų, pasienio kontrolės punktuose taikomos biologinio saugumo priemonės yra netinkamos, kyla kryžminės taršos rizika. Teigiama, kad augalų bei dauginamos medžiagos patikros sąlygos yra nekontroliuojamos, tikrintojai nepapankamai kruopštūs, yra kitų trūkumų.
Anot JK augintojų, procesai yra tokie, kad kai kuriais atvejais sėklų tenka laukti daugiau nei 6 savaites. Tai lemia pirmiausia papildomi augalų patogenų tyrimao. Galiausiai tampa itin sudėtinga planuoti sodinimo darbus, savo ruožtu tai turi didelį neigiamą ekonominį poveikį.
Kantrybės dėl esamos britiškosios tvarkos pritrūkę augintojai primena, kad europinės kilmės sėklos jau yra patikrintos ir sertifikuotos pagal nustatytus standartus prieš išsiunčiant į JK. Taigi papildomi tikrinimai yra nereikalingi, brangūs bei daug laiko kainuojantis beprasmiškas dubliavimas.
Dėl vėlavimų ir sunkumų, susijusių su pasienio kontrole, Europos sėklų tiekėjai linkę mažiau siųsti savo produkcijos į JK. Tai ypač pasakytina apie ankstyvas naujų virusams atsparių veislių platinimą, o tai riboja šios pramonės šakos pažangą.
Siūlo sprendimus
Augintojų grupės teigia, kad visos suinteresuotos valstybinės institucijos turi dirbti su augintojais, kad problemų mazgas būtų išnarpliotas greitai ir tinkamai.
Pirmiausia, anot jų, būtina užtikrinti sklandų procesą, kuris palaikytų JK konkurencingumą, būtų racionalus ir nuspėjamas, užkirstų kelią bet kokiems vėlavimams. Taip pat reikalingas susitarimas, kad daigai (ypač pomidorų ir paprikų) būtų tiriami ne pasienio kontrolės punktuose, o tik fitosanitariškai saugioje vietoje. Verslas ragina vyriausybę pasiekti fitosanitarinį susitarimą su ES dėl sėklų tyrimų, siekiant sumažinti vėlavimus ir kad sveika sėkla nebūtų tiriama pakartotinai. O Aplinkos, maisto ir kaimo reikalų departamentas turėtų glaudžiau bendradarbiauti su augintojais ir augintojų asociacijomis, kad atrastų geriausią būdą pasiekti būtinus biologinio saugumo rezultatus.
JK vyriausybė po „Brexit“ yra nustačiusi itin griežtas augalų bei jų sėklų importo taisykles.
Parengė Ričardas Čekutis