Ashburn +14,9 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 1 Spa 2023
Ashburn +14,9 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 1 Spa 2023

Ankstyvą daržą įkurdino namuose

2023/04/24


Valdonė GUDAITIENĖ iš Ringaudų (Kauno r.) – grafikos dizainerė, Co2 lazerio programuotoja – save vadina tiesiog žemės mylėtoja ir namų žmogumi, mat profesija tiesiogiai nesusijusi su augalais. Šiais metais ji netikėtai nusprendė paankstinti daržų laikotarpį: nediduką, simbolinį daržą pasodinti savo name, daugiausia prie vitrininių langų, už užuolaidų.

Kaip susiklostė, kad namuose nutarėte sodinti daržą, tegu ir simbolinį?

Esu namų žmogus, kepu naminę ruginę duoną ir dievinu maistą užsiauginti pati, paskui jį šaldyti, konservuoti ir visada turėti skanių atsargų.

Sausio 3 dieną stipriai pakvipo pavasariu, todėl būtent tą dieną pirmąkart nupjoviau veją ir, pasiilgusi žemės darbų, sugalvojau daržą įkurdinti namuose. Neturiu šiltnamio, todėl šviežių daržovių tektų ilgai laukti, o dar vaikai kaip tik per Naujų metų šventę parsinešė afrikines sraiges auginti, kurios ėdesio tikrai nepalauks.

Valdonė Gudaitienė veją nupjovė jau sausio 3 d.

Nuo ko pradėjote darbus? Ką rinkotės sėti? Ar viskas gražiai dygo?
Pirmiausia nusipirkau dienos šviesos apšvietimo lempą, skirtą daigams auginti, nes sausį ir vasarį labai trumpos dienos.

Pasėjau pomidorų ‘Vilma’, agurkų ‘Pony H’, cukiniją ‘Ambassador’, bazilikų, salotų, garbanotąjį kopūstą ir įvairių paprikų. Pasodinau svogūnų laiškams.

Salotos pradžioj visai nesudygo, nes, matyt, sėklos buvo pasenusios. Jas gerokai vėliau, tik kovą pasėjau iš naujo.

Paprikas irgi teko atsėti kelis kartus, nes papuolė nedaigios sėklos, todėl dabar derliaus laukiu iš paprikų ‘Spiralus’ ir iš prekybos centre valgymui pirktos paprikos sėklų – jos itin gerai dygo. O kitos atsėtos veislės jau sudygo, bet teks auginti darže, nes daigai dar maži ir sulauks sodinimo lauke.

Buvo ir didesnių nesėkmių: nieko nepavyko su agurkais – augo gražiai tol, kol nepersodinau į nuolatinę vietą (vazoną) – arba susirgo, arba tiesiog netiko žemė. Trumpai, bet nors pasidžiaugiau jų gausiu žydėjimu. Mačiau, kaip kiti gražiai augina agurkus namuose ir juos skina, tad nenuleisiu rankų ir kitais metais vėl bandysiu.

Prieš pat Velykas ‘Vilma’ nudžiugino užsimezgusiais pomidoriukais.

Šiandien balandžio 5 diena. Kokios daržovės jau kvepia ant Jūsų šeimos stalo?

Šiomis dienomis jau skiname ir valgome bazilikus, svogūnų laiškus, juos sodinau jau tris ar keturis kartus (suvalgom ir vėl sodinu). Tiesa, dar sausį sėjau saulėgrąžų, lapinių ridikėlių ir pipirnių – daigus išragavome taip greitai, kad nespėjau net nufotografuoti. Ypač patiko lapiniai ridikėliai ‘Sango’ – kiek mažiau aitraus, bet tikro, puikaus pavasarinio ridikėlio skonio. Juos suvalgėm ir dar kartą sėjau.

Ataugę bazilikai.

Koks būsimas derlius auga vazonuose?
‌Pomidorai, paprikos, cukinija, bazilikai ir garbanotas kopūstas ‘Scarlet’ auga maždaug 15 litrų vazonuose. Pomidorai krauna žiedus ir pamažu mezga uogytes.

Pirmus paprikų žiedų pumpurus nuskabiau, nes dar nebuvau spėjusi persodinti į nuolatinę vietą, kai jie pasirodė. Tikiuosi, kad daigai dabar pastiprės, gerai įsišaknys ir sukraus naujų žiedų. Salotas po truputį raunu ir šeriu sraigėms, kurios dar ir bazilikus itin mėgsta.

Cukinija daugiausia pražysta vyriškais žiedais, o kai išsiskleidė du moteriški, ėjau juos apdulkinti vyrišku žiedu. Viename vaisius užsimezgė ir auga, o kitam gal žiedadulkių nekliuvo, kur reikia... Tad kol kas pučiasi tik viena cukinija, netrukus skinsiu.

Gražuolė cukinija ‘Ambasador’ kovo 25 d.

Kokią žemę ir trąšas parinkote daigams?
‌Viską sodinau į pirktinę, toms daržovėms skirtą žemę. ‌Praėjus dviem savaitėms po persodinimo į nuolatinius vazonus, palaisčiau vandeniu su mielėmis, o visai neseniai, daržovėms pradėjus žydėti ir auginti vaisius, paliejau pelenų ištrauka.

‌Vazonus buvo gana smarkiai užpuolusios musytės, tada tikras išsigelbėjimas buvo geltoni lipnūs lapeliai.

Namuose užauginta cukinija ‘Ambasador’. Fotografuota balandžio 5 d.

Ar nesigailite, kad dalį Jūsų pastangų lydėjo nesėkmė?

Nors ir ne viskas pasisekė, neturiu daug patirties, bet šiuo užsiėmimu labai mėgaujuosi ir džiaugiuosi, kad galiu nusiskinti vieną kitą šviežią lapelį, o didžiausias viltis dedu į pomidoriukus – jų labai laukiu, juos itin mėgsta vaikai. Manau, kad gerokai pasiilginau kuitimosi žemėje sezoną...

 

 

„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Valdonės Gudaitienės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...
2023/10/01

Šv. Juozapo globos namuose išskirtinius patiekalus ruošia žinomas virtuvės šefas

Panevėžys (JP.lt). Itališka lazanija, troškinta jautiena, kepta kalakuto filė, įvairūs padažai, bulvių košė su natūraliu pienu ir sviestu, špinatų sriuba, salotos, cepelinai, naminė gira – štai tokiais ir k...
2023/10/01

Apžiūrėkime rūsius: ar tikrai bulvės saugios?

Laukuose daugiausia liko tik šalnų nebijančios daržovės, likusios jau baigiamos krauti sandėliuose, kur ir liks žiemoti. Vis tik apsaugotos nuo šalčių ne visada daržovės ilgesnį laiką išlieka sveikos. Pavyzdžiui, bulves gali p...
2023/10/01

Vaisių, daržovių bei pieno produktų vartojimas skatinamas jau šešerius metus

Kiekvienais metais vis daugiau ugdymo įstaigų įsitraukia į Programos „Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose“ veiklas. Vis daugiau vaisių ir daržovių, pieno ir pieno produktų vaikai su...
2023/10/01

Po atnaujinimo visuomenei atidaromas Pašilių stumbrynas

Valstybinių miškų urėdijos (VMU) Panevėžio regioninis padalinys spalio 2 d. 12 val. visuomenę kviečia kartu atverti atnaujinto Pašilių stumbryno vartus ir išrinkti vardus dviem šiemet pasaulį išvydusiems stumbriu...
2023/10/01

Tyrimas: gyventojai aiškiau atpažįsta finansinius sukčius

Su įvairiais sukčiavimo atvejais susiduria daugiau nei 9 iš 10 Lietuvos gyventojų, nemaža dalis jų atpažįsta ir dažniausiai pasitaikančias finansinio sukčiavimo apraiškas. Tokius rezultatus atskleidžia šių metų rugsėjį Pinigų ...
2023/10/01

LAMMC prisideda prie sorų metų misijos

Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 2023 metus paskelbė tarptautiniais sorų metais. Siekiama atkreipti dėmesį į sorų naudą mitybai bei sveikatai ir jų tinkamumą augti nepalankiomis ir kintančio klimato sąlygomis. Skatinama tvari sorų gamyba, kart...