Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV), Bostone, neseniai vyko Amerikos mitybos draugijos metinis susitikimas – mokslinė konferencija „Nutrition 2023“. Iš visų mokslinių pranešimų didžiausio dėmesio sulaukė Minesotos universiteto mokslininkės dr. Abigail J. Johnson su kolegomis atliktas tyrimas, kuris iki tol nebuvo skelbtas, šioje auditorijoje pristatytas pirmą kartą. Mokslininkai įvertino, kaip įvairuoja šalies rinkoje prieinamų augalinės kilmės pieno alternatyvų sudėtis ir kaip ji skiriasi palyginti su karvės pienu.
Kaip pastebi mokslininkai, kai kurie vartotojai karvės pieno vengia dėl laktozės netoleravimo, aplinkosauginių įsitikinimų ar mitybos prioritetų. Šie vartotojai domisi alternatyvomis – gėrimais, kurie gaminamų iš migdolų, anakardžių, kokosų, linų sėmenų, lazdyno riešutų, kanapių, avižų, pistacijų, ryžių, sojos, graikinių riešutų ir augalinių mišinių.
Augalinių alternatyvų pasiūla įspūdinga. JAV tyrėjai į duomenų bazę įtraukė 23 gamintojų produktus – iš viso 237 alternatyvas, iš jų daugiausia migdolų (79), avižų (63) ir sojos (29) gėrimai.
Tyrėjams pirmiausia rūpėjo kalcio, vitamino D ir baltymų kiekis. Tai ypač svarbios mitybinės medžiagos, kurių gaunama vartojant natūralų pieną. Kalcis ir vitaminas D reikalingi kaulų statybai, vitaminas D taip pat stiprina imuninę sistemą. Baltymai itin svarbūs energijos gamybai, raumenų augimui ir virškimui.
Kaip atskleidė tyrimas, pienas turi nedaug tikrų konkurentų, galinčių jam prilygti savo sudėtimi.
Toli gražu ne visi augaliniai gėrimai praturtinami kalciu ir vitaminu D, jo buvo 69 proc. tirtų produktų sudėtyje.
„Nedaug augalinio pieno alternatyvių produktų baltymingumu prilygsta pienui“, – neguodžiančią išvadą ir dėl baltymų daro Minesotos universiteto mokslininkai.
Tyrimas parodė, kad alternatyvaus gėrimo stiklinėje (240 ml) vidutiniškai yra 2 g baltymų, kai karvės piene – 8 g. Tik 19 proc. augalinio pieno produktų baltymingumu galėjo prilygti karvės pienui.
Iš daugiau nei dviejų šimtų produktų tik 28 gėrimai baltymingumu, kalcio ir vitamino D kiekiu galėjo prilygti karvės pienui. Štai kodėl vartotojams, linkusiems rinktis augalines alternatyvas, mokslininkai rekomenduoja atidžiai išnagrinėti etiketes.
Šis produktų sudėties palyginamasis tyrimas naujausias, tačiau panašių tyrimų, kurie patvirtina natūralaus pieno pranašumą, yra ir daugiau.
Augaliniai gėrimai yra kitokio tipo maistas nei pienas, jie neturėtų būti laikomi tiesiogine pieno alternatyva – dar griežtesnė Danijos technologijos universiteto mokslininkų tyrimo išvada.
Tyrimą atlikę danų mokslininkai, siekdami gauti išsamesnių žinių apie pieno pakaitalų sudėtį, 2020 m. vasarą tyrė avižų, sojos, ryžių, migdolų gėrimų ir jų mišinių (su kalciu, jodu, riboflavinu, vitaminais D2 ir B12) sudėtį. Nustatyta, kad augaliniuose gėrimuose visų mineralinių medžiagų ir vitaminų yra mažiau nei piene. Tik sojos gėrimai išsiskyrė tuo, kad juose palyginti su pienu yra daugiau geležies, vario ir mangano, o magnio ir cinko kiekis yra toks pat kaip piene.
Be to, ryžių gėrime rasta arseno – 1,5–1,8 μg/100 g. ES nustatyta ribinė šios kancerogeninės medžiagos vertė yra 30 μg/l. Danijos veterinarijos ir maisto administracija rekomenduoja ribotą ryžių gėrimo vartojimą suaugusiems ir taip pat pataria, kad gėrimo vaikams reikėtų visiškai vengti.
ŪP portalo informacija
123rf nuotr.