Ashburn +5,8 °C Debesuota
Penktadienis, 8 Grd 2023
Ashburn +5,8 °C Debesuota
Penktadienis, 8 Grd 2023

Ant svarstyklių – karvės pieno ir augalinio pakaitalo stiklinės

2023/08/01


Rinkoje daugėja augalinių gėrimų, kurie pateikiami kaip pieno alternatyvos. Mokslininkai primygtinai siūlo rinktis tik atidžiai išnagrinėjus produktų etiketes.

Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV), Bostone, neseniai vyko Amerikos mitybos draugijos metinis susitikimas – mokslinė konferencija „Nutrition 2023“. Iš visų mokslinių pranešimų didžiausio dėmesio sulaukė Minesotos universiteto mokslininkės dr. Abigail J. Johnson su kolegomis atliktas tyrimas, kuris iki tol nebuvo skelbtas, šioje auditorijoje pristatytas pirmą kartą. Mokslininkai įvertino, kaip įvairuoja šalies rinkoje prieinamų augalinės kilmės pieno alternatyvų sudėtis ir kaip ji skiriasi palyginti su karvės pienu.

Kaip pastebi mokslininkai, kai kurie vartotojai karvės pieno vengia dėl laktozės netoleravimo, aplinkosauginių įsitikinimų ar mitybos prioritetų. Šie vartotojai domisi alternatyvomis – gėrimais, kurie gaminamų iš migdolų, anakardžių, kokosų, linų sėmenų, lazdyno riešutų, kanapių, avižų, pistacijų, ryžių, sojos, graikinių riešutų ir augalinių mišinių.

Augalinių alternatyvų pasiūla įspūdinga. JAV tyrėjai į duomenų bazę įtraukė 23 gamintojų produktus – iš viso 237 alternatyvas, iš jų daugiausia migdolų (79), avižų (63) ir sojos (29) gėrimai.

Tyrėjams pirmiausia rūpėjo kalcio, vitamino D ir baltymų kiekis. Tai ypač svarbios mitybinės medžiagos, kurių gaunama vartojant natūralų pieną. Kalcis ir vitaminas D reikalingi kaulų statybai, vitaminas D taip pat stiprina imuninę sistemą. Baltymai itin svarbūs energijos gamybai, raumenų augimui ir virškimui.

Kaip atskleidė tyrimas, pienas turi nedaug tikrų konkurentų, galinčių jam prilygti savo sudėtimi.

Toli gražu ne visi augaliniai gėrimai praturtinami kalciu ir vitaminu D, jo buvo 69 proc. tirtų produktų sudėtyje.

„Nedaug augalinio pieno alternatyvių produktų baltymingumu prilygsta pienui“, – neguodžiančią išvadą ir dėl baltymų daro Minesotos universiteto mokslininkai.

Tyrimas parodė, kad alternatyvaus gėrimo stiklinėje (240 ml) vidutiniškai yra 2 g baltymų, kai karvės piene – 8 g. Tik 19 proc. augalinio pieno produktų baltymingumu galėjo prilygti karvės pienui.

Iš daugiau nei dviejų šimtų produktų tik 28 gėrimai baltymingumu, kalcio ir vitamino D kiekiu galėjo prilygti karvės pienui. Štai kodėl vartotojams, linkusiems rinktis augalines alternatyvas, mokslininkai rekomenduoja atidžiai išnagrinėti etiketes.

Šis produktų sudėties palyginamasis tyrimas naujausias, tačiau panašių tyrimų, kurie patvirtina natūralaus pieno pranašumą, yra ir daugiau.

Augaliniai gėrimai yra kitokio tipo maistas nei pienas, jie neturėtų būti laikomi tiesiogine pieno alternatyva – dar griežtesnė Danijos technologijos universiteto mokslininkų tyrimo išvada.

Tyrimą atlikę danų mokslininkai, siekdami gauti išsamesnių žinių apie pieno pakaitalų sudėtį, 2020 m. vasarą tyrė avižų, sojos, ryžių, migdolų gėrimų ir jų mišinių (su kalciu, jodu, riboflavinu, vitaminais D2 ir B12) sudėtį. Nustatyta, kad augaliniuose gėrimuose visų mineralinių medžiagų ir vitaminų yra mažiau nei piene. Tik sojos gėrimai išsiskyrė tuo, kad juose palyginti su pienu yra daugiau geležies, vario ir mangano, o magnio ir cinko kiekis yra toks pat kaip piene.

Be to, ryžių gėrime rasta arseno – 1,5–1,8 μg/100 g. ES nustatyta ribinė šios kancerogeninės medžiagos vertė yra 30 μg/l. Danijos veterinarijos ir maisto administracija rekomenduoja ribotą ryžių gėrimo vartojimą suaugusiems ir taip pat pataria, kad gėrimo vaikams reikėtų visiškai vengti.

 

ŪP portalo informacija

123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/07

Žemės ūkio ateitis neaiški, tai šiandien paaiškėjo dar kartą

Šiomis dienomis Vilniuje yra susirinkęs gražus būrys prekinės žemės ūkio produkcijos gamybos lyderių: žemės ūkio bendrovių vadovai, vyriausieji finansininkai, specialistai. Gruodžio 7–8 d. vyksta Lietuvos žemės ūkio bendrovių aso...
2023/12/07

VMVT ragina atsisakyti gyvūnų demonstravimo „gyvose prakartėlėse“

Į gyvais gyvūnais apgyvendintą prakartėlę per šventę Druskininkuose dar vakar dėmesį atkreipė gyvūnų apsaugos organizacijos „Tušti narvai“ vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė ir kėlė klausimą, kodėl Valstybinės maisto ir veteri...
2023/12/07

„Auga Group“ kitąmet tikisi 23,3 mln. eurų EBITDA pelno

Verslininko Kęstučio Juščiaus netiesiogiai kontroliuojama viena didžiausių Baltijos šalyse žemės ūkio investicijų grupių „Auga Group“ 2024 metais planuoja uždirbti 23,3 mln. eurų pelno prieš palūkanas, mokesčius ir...
2023/12/07

Ar medijos paverčia politiką pigiu šou?

Įprasta kritikuoti tiek ats­kirus politikus, tiek ir po­li­­­tiką bendrai – piktintis jos neprofesionalumu, pa­vir­šu­tiniškumu bei sa­va­nau­­diš­kumu. Šiuo met...
2023/12/07

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/07

LSMU Veterinarijos akademijoje – pokyčiai

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) praneša apie pokyčius universiteto Veterinarijos akademijoje – LSMU Senatas penkerių metų kadencijai patvirtino naujus dviejų fakultetų dekanus.
2023/12/07

Lietuvoje vidutinės degalų kainos mažesnės nei Lenkijoje

Vidutinės degalų kainos per savaitę Lietuvoje pakito skirtingai: benzino kaina sumažėjo 0,7 proc., o dyzelino padidėjo 0,2 proc. Skirtumas tarp šių degalų kainų padidėjo iki 0,04 Eur/l. Pirmą kartą šiais metais vidutinės degalų kaino...
2023/12/07

COVID-19 ir medus: bičių produktai kovoje su virusine infekcija ir jos padariniais

Pasaulį užklupus SARS-CoV-2 viruso sukeltai COVID-19 pandemijai sveikatos sistema susidūrė su nauju iššūkiu – ligos diagnostika ir gydymu. Sergantiems pacientams gydyti buvo naudojami įvairūs vaistai, tačiau tikslios terapijos ...
2023/12/07

Augalinės produkcijos eksporto į Jungtinę Karalystę naujovės

BTOM taikomas augalams ir augaliniams produktams, gabenamiems į Jungtinę Karalystę (JK) suprantamas kaip jų tiekimas į Angliją, Škotiją ir Velsą. Tuo tarpu Šiaurės Airija išlaiko vietą vidinėje Europos Sąjungos (ES) rinkoje ir...