Columbus -2,4 °C Debesuota
Trečiadienis, 5 Vas 2025
Columbus -2,4 °C Debesuota
Trečiadienis, 5 Vas 2025

Asociatyvi 123rf nuotr.

BNS
 

Antikorupcijos komisija prašo I. Hofmano ištirti Lietuvos žirgyno valdybos nario veiksmus

2025/02/05


Žiniasklaidai skelbiant, kad Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) ketina atleisti Lietuvos žirgyno vadovę ir į jos vietą laikinai pasiūlyti ministro patarėją, Seimo Antikorupcijos komisija nurodė Ignui Hofmanui ištirti, kodėl ministerijos paskirtas žirgyno valdybos narys Andrius Burlėga veikė be jos žinios. 

„Žemės ūkio ministras turėtų išsiaiškinti ar ištirti situaciją, kaip be ministerijos vadovybės žinios ministerijos darbuotojas ėmėsi iniciatyvos ministerijos vardu ir daro veiksmus be visos valdybos pritarimo, sprendžia įmonės vadovybės atleidimo iš pareigų klausimą, pats, vienasmeniškai, parenka kandidatą, tai norėtume ministro išvadas žinoti“, – BNS trečiadienį sakė komisijos pirmininkas Arvydas Anušauskas. 

LRT Tyrimų skyrius praėjusią savaitę skelbė, kad ŽŪM ketina siūlyti atleisti žirgyno vadovę Feliciją Kelmickaitę, atšaukti bendrovės valdybą, o laikiną vadovavimą patikėti I. Hofmano patarėjui Genadijui Vorobjovui. 

Anot LRT, siūlyti atleisti vadovę numatyta ministerijos iniciatyva praėjusį penktadienį šauktame Lietuvos žirgyno, kurio beveik 90 proc. akcijų valdo ŽŪM, valdybos posėdyje. Vis dėlto tiek valdyba, tiek direktorė liko savo postuose.  

Remdamasis dokumentais, LRT Tyrimų skyrius teigė, jog sausio 20 dieną įmonės valdybai buvo pristatyta G. Vorobjovo kaip laikinojo vadovo kandidatūra. Jis dalyvavo Seimo rinkimuose su valdančiosios koalicijos partija „Nemuno Aušra“, kuriai Vyriausybėje priklauso žemės ūkio ministro portfelis. 

Vadovybės pokyčius žirgyno valdybai pristatęs ministerijos į ją 2021 metais deleguotas  A. Burlėga Antikorupcijos komisijoje trečiadienį patvirtino, kad žemės ūkio ministras G. Vorobjovo nesiūlė ir apie jo galimą kandidatūrą nežinojo, o toks pasiūlymas buvo pateiktas, nes laiške valdybai A. Burlėga neva prisegė ne tą dokumentą. 

„Pasiruoščiau projektą, kuris nebuvo valdybai pateiktas to posėdžio metu, paskui po posėdžio siunčiau valdybai „gal jau pasirašom?“ tą kitą protokolą, bet prikabinau ne tą dokumentą“, – trečiadienį komisijos posėdyje teigė jis. 

„Aš tame nematau jokio kriminalo ar spaudimo, kad prieš valdybos posėdį buvo pasiruoštas draft'as ir kad po valdybos posėdžio jis buvo išsiųstas nariams. Beje, iš karto, kai tik valdybos pirmininkas gavo ir sureagavo „kas čia?“, aš visus valdybos narius informavau, kad tai yra per klaidą jums išsiųsta, kad turėjo būti pateiktas kitas dokumentas ir man tiktai belieka apgailestauti, kad valdybos nariai, kurie turėtų užtikrinti konfidencialumą, asmens duomenų apsaugą, nepasirašytus dokumentus (...) pateikė žiniasklaidai“, – aiškino A. Burlėga. 

Jis tikino, jog ruošdamasis posėdžiui kalbėjęs su G. Vorobjovu, kuris yra biomedicinos mokslų daktaras, turi patirties žemės ūkio srityje ir, jo nuomone, galėtų būti vienas galimų kandidatų laikinai vadovauti žirgynui.

„Ne, (tai dariau – BNS) ne ministro pavedimu, o savo iniciatyva“, – komisijoje pripažino jis. 

Antikorupcijos komisija, be to, nutarė prašyti situaciją įvertinti Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT), o ministerijos paprašė pateikti aiškų planą, kaip ateityje turėtų veikti žirgynas.

„Taip pat prašome STT įvertinti, ar nebuvo pažeistos asmens proteguojant konkretų asmenį pareigos. Ir dar vienas dalykas komisijos pasiūlytas, kadangi tai yra jau antrasis tyrimas per tris ar keturis metus – labai dažnai tie tyrimai vyksta dėl žirgyno – tai pateikti žirgyno viziją“, – aiškino  A. Anušauskas. 

Ministerijos teigimu, I. Hofmanas sutinka su Lietuvos žirgyno direktorės nušalinimu, tačiau šiuo metu tokiam sprendimui reikėtų daugiau ministerijos deleguotų įmonės valdybos narių. 

„Valdybos darbotvarkėje jau ne kartą buvo klausimas dėl direktorės atleidimo – ministerijos deleguoti nariai tam pritaria, dėja, ministerija, būdama pagrindine akcininke, valdyboje turi tik 2 iš 5 valdybos narių“, – BNS teigė ministerija. 

Pernai gruodį Lietuvos žirgynas pranešė uždarantis padalinį Riešėje, o sprendimą lėmė nuostolinga jo veikla, nuostoliai sudaro didžiąją dalį bendro bendrovės nuostolio, tačiau Riešės bendruomenė sausį kreipėsi į ministeriją su prašymu išsaugoti šį Lietuvos žirgyno padalinį.

Riešės bendruomenė svarstė, ar žirgyno nuostolius galėjo lemti prastas valdymas, tačiau žirgyno valdyba teigia, jog pagrindinė problema yra nepakankamas finansavimas, o nuostolius lemia seni, nerenovuoti pastatai ir pasenusi technika.

 

Autorė Goda Vileikytė

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama

Dalintis