Sandėliavimui dar nekasa
Vilkaviškio r. Pilviškių seniūnijoje ūkininkaujantys Alvytė ir Eugenijus Valuckai daugiau kaip 10 veislių bulves augina 130 ha plote. Patyrę ūkininkai ūkininkauti pradėjo prieš tris dešimtmečius nuo 12 ha žemės, o dabar bendras Valuckų ūkio valdų plotas – 1 000 ha. Bulvės, pasak A. Valuckienės, ūkiui teikia didžiausias pajamas, nors auginamos ir kitokios kultūros: kviečiai, rapsai, žirniai.
Ūkininkė pasakojo, kad ankstyvąsias bulves, kurias tiekia prekybos tinklams, perdirbėjams, pavieniams pirkėjams, kasa jau senokai – nuo liepos. Kitą savaitę, jei leis orai, bulvės jau bus kasamos sandėliavimui.
„Kur bulvės nebuvo laistomos – šimtu procentų blogai. 40 ha plote gumbai neužaugo nė iki sėklinių bulvių dydžio. Mažesnės už kiaušinius bulvės nė konvejeryje neužsilaiko. Pavasarinės šalnos, dienos ir nakties temperatūrų svyravimai labai pakenkė bulvėms, sukėlė joms didelį stresą. Jos paprasčiausiai neužmezgė įprasto gumbų skaičiaus. Po keru randame vos 4–6 bulves, kai optimalu yra rasti 12 bulvių. Dėl streso augdamos bulvės fiziologiškai sutrinka – plyšta, visaip kreivojasi ir pan.“, – „Ūkininko patarėjui“ vardijo patyrusi bulvių augintoja.
Iš bulvių, auginamų lengvesnio podirvio žemėje, A. Valuckienė tikisi gauti geresnį derlių. Bet jautresnių veislių bulvės anksti nudžiūvo, nespėjo užauginti daug ir didelių gumbų. Laistomų bulvių derlius, pašnekovės teigimu, turėtų būti apie 45–50 t/ha, nors gerais metais derlius būna ir iki 70 t/ha. „Vieni metai tinkamesni vienai bulvių veislei, kiti – jau kitai“, – pažymėjo ūkininkė.
Mažeikių r. Tirkšlių seniūnijos ūkininkas Nerijus Švelnys ŪP tvirtino, kad kol kas bulvių sandėliavimui dar nekasa. „Pas mus nelijo ištisus du mėnesius. Manėme, kad bus baisu. Bet pavasario pradžioje, tik pasodintos bulvės labai daug vandens nereikalavo. Vėliau, kai pagaliau pradėjo lyti, situacija pagerėjo. Ankstyvųjų bulvių po keru, tiesa, negausiai užaugo, bet bulvių gumbai dideli. Matyt, todėl, kad užmezgusios bulvės jau gavo lietaus ir galėjo gumbus tinkamai auginti“, – pasakojo bulvių ir kitų daržovių augintojas, ūkininkaujantis nuo 2007-ųjų.
Ūkininkas pažymėjo, kad kai kuriuose priesmėlėtuose bulvių laukuose nei po keru gumbų yra daug, nei dydis – įspūdingas. Visas šešių veislių bulves, auginamas 26 ha plote, N. Švelnys žada nukasti iki rugsėjo vidurio. Ūkininkas tikisi bent jau vidutinio bendro derliaus.
N. Švelnio ūkyje dar auginami kopūstai, morkos, burokėliai, svogūnai. Apie 3 ha kopūstų ūkininkas laistė, todėl ši kultūra užaugo. Bulvės auginamos be dirbtinio laistymo.
Šiaulių r. Poviliškių kaimo ūkininkas Edas Sasnauskas bulves augina eksportui, vietinei rinkai, tinkamas maistui ir pašarams. „Greitai turėsime visokių bulvių, visokiems skoniams ir poreikiams. Bet naktį į rugpjūčio 28-ąją pas mus prilijo 40 mm. Dar nėra šiemet taip nutikę. Apie bulviakasį laikinai reikia pamiršti. Nežinia, koks bus derlius“, – teigė ilgametis bulvių augintojas, turintis bendrą ūkį su dukra ir sūnumi.
Vienur – puikus, kitur – perpus mažiau
Tauragės rajone, Vitkaičių kaime, ūkininkaujantis Saulius Šetkus su žmona Ingrida iš viso augina apie 20 ha įvairių daržovių, tarp kurių – 7 ha penkių veislių skirtingo ankstyvumo bulvių.
Ūkininkas minėjo, kad pirmųjų nukastų bulvių derlius skirtingose vietose labai nevienodas. Žemesnėse – bulvių derlius puikus, bet ant kalvelių – bulvių perpus mažiau. „Vienų veislių bulvės jautresnės drėgmei, kitos – atsparesnės. Pavyzdžiui, pernai ‘Agila’ veislės bulvės ne kažin kaip užderėjo, bet užpernai, kai visa vasara buvo sausa, tik rugpjūtį pradėjo lyti, šios veislės bulvių derlius buvo tiesiog įspūdingas. Šiemet, kiek matome pakasinėję po kerais, irgi bus daug gražių bulvių“, – redakcijai pasakojo S. Šetkus.
Ūkininkai turi įsirengę laistymo sistemas ir nuo sausros gelbsti ankstyvąsias bulves. Trumpalaikių, nesmarkių balandžio, gegužės šalnų, pasak ūkininko, bulvės nebijo, galima jas apsaugoti. Tačiau šiemet birželio ilgalaikiai atšalimai pridarė nemenkų nuostolių. „Nei bulvių pridengsi, nei laistymas gelbės tokiu atveju ant jau paaugusių bulvių kerų“, – apgailestavo ŪP pašnekovas.
Nuo liepos pradžios Šetkai savo užaugintomis bulvėmis ir kitomis daržovėmis prekiauja Tauragės turguje, išsinuomotame kioskelyje. Bulvių prikasa tiek, kiek išprekiauja per savaitę – maždaug 3–4 t. Anksčiau prekiaudavo ir savo ūkyje, didesnius daržovių užsakymus veždavo klientams.
„Visokių gamtos išbandymų šiemet teko patirti: ir sausrą, ir šalnas, ir liūtis. Sykį pas mus prilijo daugiau kaip 30 mm, bet per pusdienį vanduo į išdžiūvusią žemę susigėrė. Jei artimiausiomis dienomis orai pagerės, rugsėjo pradžioje jau kasime bulves sandėliavimui“, – planavo ūkininkas.
Plotai vėl didėja
Redakcijos ir VALUCKŲ ūkio nuotraukos
Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,
„Ūkininko patarėjas” Nr. 98, 2023 m. rugsėjo 2 d.
Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuose prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.
Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba
https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.