Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

Apstu skelbimų pirkti sėklą: ką svarbu žinoti?

2022/03/01


Socialiniuose tinkluose ir spaudoje daugėja skelbimų apie parduodamas javų, grikių, runkelių, pašarinių augalų, aliejinių ir pluoštinių augalų, daržovių sėklas bei sėklines bulves. Tai nėra draudžiama, tačiau minėtų augalų grupių sėklų ir sėklinių bulvių prekiautojai privalo laikytis tam tikrų reikalavimų ir tvarkos.

Teisę prekiauti turi ne kiekvienas

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (Augalininkystės tarnyba) primena, kad dauginti, užsakyti dauginti pagal dauginimo sutartį, įvežti, fasuoti, perfasuoti ir tiekti rinkai javų, grikių, runkelių, pašarinių augalų, aliejinių ir pluoštinių augalų, daržovių sėklas bei sėklines bulves gali tik Dauginamosios medžiagos tiekėjo pažymėjimą turintys atestuoti dauginamosios medžiagos tiekėjai.

Sėklai keliami reikalavimai

Tiekiamų rinkai daržovių sėklų kokybė turi atitikti žemės ūkio ministro įsakymu patvirtinto Privalomųjų rinkai tiekiamos daržovių sėklos kokybės reikalavimų aprašo nuostatas, o sėklinių bulvių kokybė – Rinkai tiekiamų sėklinių bulvių privalomųjų reikalavimų aprašo nuostatas. Atitinkami reikalavimai keliami tiekiamų rinkai javų, grikių, runkelių, pašarinių augalų, aliejinių ir pluoštinių augalų sėklų kokybei.

Ne mažiau svarbu, kad būtų prekiaujama augalų veislių, įrašytų į Nacionalinį augalų veislių sąrašą, Bendrąjį žemės ūkio augalų katalogą arba Bendrąjį daržovių rūšių veislių katalogą, sėklomis.

Taip pat būtina žinoti, kad tiekti rinkai javų, runkelių, pašarinių augalų, aliejinių ir pluoštinių augalų bei daržovių sėklas, užaugintas ne Europos Sąjungoje (ES) ir ne Europos ekonominės erdvės šalyse, galima, jeigu jos yra lygiavertės ES išaugintoms sėkloms.

Tiekiamų rinkai daržovių sėklų, kurių rūšys nenurodytos Privalomųjų rinkai tiekiamos daržovių sėklos kokybės reikalavimų apraše, kokybės reikalavimai turi atitikti žemės ūkio ministro įsakymu patvirtinto Privalomųjų rinkai tiekiamos gėlių, kai kurių daržovių bei prieskoninių ir vaistinių augalų sėklos kokybės reikalavimų aprašo nuostatas.

Sėklinių bulvių stiebagumbius (Solanum tuberosum L.) draudžiama importuoti į ES iš trečiųjų šalių (išskyrus Šveicariją) vadovaujantis 2019 m. lapkričio 28 d. Europos Komisijos reglamentu 2019/2072, kuriuo nustatytas vienodos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/2031 dėl apsaugos priemonių nuo augalų kenkėjų įgyvendinimo sąlygos.

Ir dar pora pastebėjimų

Minėtų augalų grupių sėklos gali būti parduodamos maistui, pašarui arba kosmetikai, todėl skelbimuose būtina nurodyti šią paskirtį. Nurodyti paskirtį reikia ir parduodant bulves, jei jos yra skirtos maistui ar pašarui.

Elektroniniai skelbimai gali būti nedelsiant panaikinti ir prekyba nutraukta. Tai atvejai, kai siūloma parduoti nepraėjusias sertifikavimo proceso javų, grikių, runkelių, pašarinių augalų, aliejinių ir pluoštinių augalų, daržovių sėklas bei daržovių sėklas (nėra patvirtintos kaip standartinės kategorijos sėklos) ar sėklines bulves. Taip pat kai siūloma parduoti  nelygiavertes javų, runkelių, pašarinių augalų, aliejinių ir pluoštinių augalų bei daržovių sėklas.

Numatoma administracinė atsakomybė

Asmenys, nesilaikantys javų, grikių, runkelių, pašarinių augalų, aliejinių ir pluoštinių augalų, daržovių sėklų ir sėklinių bulvių tiekimo rinkai reikalavimų, gali būti patraukti administracinėn atsakomybėn.

Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 3428  straipsnis asmenims numato baudą nuo 30 iki 140 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 300 iki 550 eurų. Pakartotinai padarytas administracinis nusižengimas asmenims užtraukia baudą nuo 140 iki 250 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 550 iki 780 eurų.

Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 3429 straipsnyje nurodoma, kad augalų dauginamosios medžiagos dauginimas, dauginimo užsakymas pagal dauginimo sutartį, fasavimas, perfasavimas, įvežimas į Lietuvos Respubliką ir tiekimas rinkai neturint dauginamosios medžiagos tiekėjo pažymėjimo užtraukia baudą asmenims nuo 40 iki 150 eurų, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 300 iki 560 eurų. Pakartotinai nusižengus – atitinkamai nuo 150 iki 260 eurų, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 560 iki 780 eurų.

Informacija apie javų, grikių, runkelių, pašarinių augalų, aliejinių ir pluoštinių augalų, daržovių sėklų ir sėklinių bulvių tiekimo rinkai veiklą, kuri neatitinka įstatymų ir žemės ūkio ministro nustatytos tvarkos nuostatų, bus perduota teisėsaugos institucijoms bei Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos.

 

Augalininkystės tarnybos informacija

123rf nuotrauka

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...