Planuojamas pirklių milžinų susiliejimas
Apie ketinimą sujungti verslus grupės pranešė dar pernai vasarą, o įvardytas kapitalo susiliejimo (siekiančio 34 mlrd. USD) tikslas – sukurti pirmaujančią diversifikuotą pasaulinę žemės ūkio verslo sprendimų įmonę.
„Kartu viena kitą papildančios organizacijos turės naudos iš įvairesnių pajėgumų, didesnio veiklos lankstumo aliejinių sėklų ir grūdų tiekimo grandinėse bei perdirbimo, didesnių išteklių“, – buvo teigiama bendrame įmonių pranešime.
Bendrovės tikisi, kad per trejus bendro veiklos metus pavyktų pasiekti apie 250 mln. USD metinės bendrosios veiklos sinergiją iki apmokestinimo.
Pagal planuojamą sandorį „Viterra“ akcininkai įgytų dalį „Bunge“ akcijų, kurių vertė siekia apie 6,2 mlrd. USD, ir dar apie 2 mlrd. USD grynaisiais. „Bunge“ perimtų 9,8 mlrd. USD „Viterra“ skolą.
Apie „Viterra“. Kanadoje užgimusi, o dabar 37 pasaulio šalyse veikianti grupė valdo daugiau nei 265 sandėliavimo ir tvarkymo įrenginius, per 30 perdirbimo ir rafinavimo įmonių, 20 uostų terminalų, 200 okeaninių laivų, darbo suteikia daugiau nei 16 tūkst. darbuotojų. Naudodamasi savo infrastruktūra, superka, apdoroja ir tiekia vartotojams visame pasaulyje grūdus, aliejinių augalų sėklas, ankštinius augalus, ryžius, cukrų, medvilnę, pašarų komponentus.
Apie „Bunge“. Pasaulinė žemės ūkio verslo ir maisto įmonė, įsteigta Šveicarijoje. Būstinė yra Sent Luise, Misūrio valstijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Tarptautinėje rinkoje reikšmingas sojos pupelių eksportuotojas, prekybininkas grūdais ir trąšomis, augalinių aliejų ir riebalų gamintojas bei tiekėjas. Pačios grupės teigimu, ji valdo apie 300 objektų, esančių daugiau nei 40 pasaulio šalių ir turi beveik 23 tūkst. darbuotojų.
Plėtrai ruošėsi iš anksto
„Bunge“ sumažino arba pardavė nepakankamai efektyvias veiklas, viena iš jų buvo Pietų Amerikos cukraus ir Meksikos kviečių malimas, bei investavo į pagrindinį maistinių aliejų verslą. 2022 m. bendrovė pranešė apie rekordinį pelną, nors prieš tai patyrė virtinę ketvirtinių nuostolių. Tais metais ji buvo didžiausia kukurūzų ir sojos pupelių eksportuotoja iš Brazilijos, kuri pasaulyje yra bene pagrindinė sojos augintoja.
Didžiausia pasaulyje augalinių aliejų gamintoja, siekdama patenkinti sparčiai augančią atsinaujinančiųjų degalų žaliavų paklausą, užmezgė partnerystę su naftos pramonės bendrove „Chevron“ ir sėklų bei cheminių medžiagų milžine „Bayer“.
„Viterra“ 2022 m. taip pat išplėtė prekybą grūdais, įsigydama bendrovę „Gavilon“ ir tapdama trečia didžiausia pasaulyje kukurūzų ir septinta sojos eksportuotoja.
Jeigu „Bunge“ ir „Viterra“ verslų susiliejimas pavyktų kaip planuojama, pirmoji grupė sustiprintų grūdų eksporto ir aliejinių augalų sėklų perdirbimo verslą. Sandoris padidintų ir jos fizinius grūdų sandėliavimo bei krovos pajėgumus pagrindinėje kviečių eksportuotoje Australijoje, kur bendrovė šiuo metu valdo tik 2 grūdų elevatorius ir uosto terminalą vakarinėje šalies dalyje. O štai „Viterra“ turi 55 sandėliavimo aikšteles Pietų Australijoje ir Viktorijos vakaruose bei 6 birių grūdų eksporto terminalus. Jungtinė įmonė Ukrainoje turėtų 3 saulėgrąžų aliejaus gamyklas šalies pietuose ir rytuose – Charkive, Dnipre bei Mykolajive.
Susirūpinimas: rinkose sumažėtų supirkėjų konkurencija
Prekybos žemės ūkio produkcija banginių susiliejimo tema šią savaitę plačiai buvo diskutuojama. Susirūpinę net kelių valstybių augintojai: JAV, Argentinos, Brazilijos, Kanados...
Kanados konkurencijos biuras sandoriui neskuba pritarti. Institucija šią savaitę paskelbė, jog įžvelgia didelių problemų, nes šalyje gali labai nukentėti konkurencinė aplinka. Grūdų pirkimo, perdirbimo ir eksporto rinkose šios dvi bendrovės Kanadoje yra svarbiausios žaidėjos. Sandoris galįs pakenkti konkurencijai grūdų rinkose Vakarų Kanadoje, taip pat rapsų aliejaus pardavimo rinkose Rytų Kanadoje. Ūkininkams tai prastos naujienos: mažėja galimybės užaugintą produkciją parduoti palankesne kaina.
Be to, konkurencijos institucija įtaria, kad „Bunge“ žaidimas ne visai sąžiningas, grupė galėjo daryti įtaką pagrindinės „Viterra“ konkurentės Kanados rinkoje „G3 Global Holdings“ (G3) ekonominei elgsenai. Mat „Bunge“ yra G3 smulkusis akcininkas, taigi turėjo prieigą prie konfidencialios informacijos.
Anot konkurencijos institucijos pranešimo, viešojo intereso peržiūros procesas tęsiasi, o galutinis sprendimas dėl siūlomo sandorio bus priimtas remiantis susisiekimo ministro patarimu.
„Džiaugiamės, kad reguliavimo procesas juda į priekį ir esame įsitikinę, kad sandoris Kanadai atneš daug naudos. Tai apims stipresnes tiekimo grandines neapibrėžtose pasaulio rinkose, Kanados lyderystės žemės ūkyje ir maisto sektoriuje išlaikymą didinant investavimo pajėgumus ir tūkstančių kanadiečių įdarbinimą gerai apmokamuose darbuose“, – neprarasdamos optimizmo, kad iki metų vidurio sandoris bus užbaigtas, į Kanados konkurencijos biuro ataskaitą pareiškimu reagavo „Bunge“ ir „Viterra“.
Tačiau verdiktą turi pateikti ne tik Kanados konkurencijos biuras, o iš viso net 13 institucijų. Susitarimo dar nepatvirtino nė viena iš jų.
Kalbėdami apie Kanados rinką ekspertai neatmeta tikimybės, kad „Viterra‘i“ gali tekti parduoti dalį čia valdomų įrenginių.
ŪP portalo informacija
Asociatyvi 123rf nuotr.