Columbus -4,8 °C Debesuota
Sekmadienis, 22 Grd 2024
Columbus -4,8 °C Debesuota
Sekmadienis, 22 Grd 2024

Ar ES pakankamai nuveikė lyčių lygybės srityje?

2024/03/08


Kovo 8-ąją, Tarptautinę moters dieną, minime socialinius, ekonominius, kultūrinius ir politinius moterų laimėjimus, o taip pat apmąstome, kiek daug dar reikia nuveikti siekiant lyčių lygybės. ES lygmeniu toliau siūlomi ir priimami teisės aktai, kuriais siekiama pagerinti moterų ir mergaičių teisių padėtį. Europos Audito Rūmai tikrino šios politikos veiksmingumą, kiek tai susiję su ES biudžeto lėšomis.

Be abejonės, matyti pažanga ir daug geranoriškų pastangų. Prieš dvejus metus per Tarptautinę moters dieną Europos Komisija pasiūlė priimti direktyvą dėl priemonių smurtui prieš moteris panaikinti. Beveik prieš mėnesį Europos Parlamentas ir Taryba susitarė dėl teisės akto. Nors galutinis tekstas dar turi būti galutinai priimtas, juo bus kriminalizuojami įvairūs nusikaltimai, pavyzdžiui, moterų lyties organų žalojimas, kibernetinis smurtas ir priverstinė santuoka, šalyse, kurios dar nėra to padariusios.

Tačiau kartais realybė prasilenkia su kilniais ES tikslais. 2021 m. Audito Rūmai paskelbė specialiąją ataskaitą dėl lyčių aspekto integravimo (tai reiškia aktyvų lyčių lygybės skatinimą visais ES politikos formavimo ir įgyvendinimo lygmenimis). Auditoriai nustatė, kad Komisijos pastangos integruojant lyčių aspektą į savo biudžetą nebuvo pakankamos ir kad poveikio lytims analizė turėtų būti atliekama dėl viso ES finansavimo, sistemingai renkant atskirus duomenis dėl kiekvienos lyties. „Lyčių lygybė yra viena pamatinių ES vertybių, – teigė už auditą atsakinga Audito Rūmų narė Eva Lindström. – Mūsų ataskaita buvo labai svarbi atkreipiant dėmesį į tai, kad pažanga siekiant šio tikslo yra pernelyg lėta. Pažymime, kad 2021 m. Europos Komisija visiškai arba iš dalies pritarė visoms mūsų rekomendacijoms. Tačiau lyčių lygybė Europoje vis dar neužtikrinta. Būkime budrūs.“

Praėjusiais metais taip pat paskelbta ataskaita dėl iniciatyvos „Spotlight“ (bendra ES ir JT programa, kuria visame pasaulyje siekiama panaikinti smurtą prieš moteris ir mergaites). Ši programa buvo teigiamas žingsnis, tačiau galutiniams naudos gavėjams skirto finansavimo dalis buvo per maža, o programos trukmė – per trumpa, kad būtų padarytas ilgalaikis poveikis.

 

Europos Audito Rūmų informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis