Nuėmė derlių
VĮ Žemės ūkio duomenų centro duomenimis, šiais metais 3 320 pareiškėjų deklaravo 56 637,38 ha kukurūzų. Ekonomikos ir kaimo vystymo instituto Išteklių ekonomikos skyrius rugsėjo 25 d. prognozavo, kad kukurūzų grūdams derlingumas bus 6,2 t/ha, o kukurūzų silosui – 25 t/ha.
Lazdijų r. ūkininkaujantis Renaldas Židžiūnas kukurūzams, iš kurių gaminamas silosas, buvo skyręs 50 ha. „Šiais metais derlius buvo nuimtas 3 savaitėmis anksčiau nei praeitais metais – rugsėjo 2 d. Rudeniniai karščiai buvo ne į naudą, kukurūzai pradėjo labai greitai gelsti. Tikslaus derlingumo dar neįvardysiu, tačiau mūsų žemėse vidutinis kukurūzų siloso derlingumas yra apie 40 t/ha“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo R. Židžiūnas. Jis minėjo, kad vienas svarbiausių uždavinių – pasirinkti tinkamą kukurūzų veislę. Ankstesniais metais augindavo „Pioneer“ veislę ‘P800’, šiemet šios veislės nebuvo, todėl pasirinko ‘P8255’. „Visados dairausi derlingesnių veislių. Čia viskas priklauso nuo konsultantų. Taip dar nebuvo, kad tai, ką jie pasiūlo, neužaugtų. Kukurūzų grūdams neauginu, nes tiek žemės neturiu. Be to, reikia turėti įrangą jiems nusikulti ir sutraiškyti arba šią paslaugą samdyti. Tuomet užsikuria didelė mašina“, – kalbėjo ŪP pašnekovas.
To paties rajono gyvulininkystės ūkio šeimininko Lino Visocko kukurūzai silosui taip pat jau nuimti. Vyras, kukurūzams skyręs 40 ha, sakė, kad šiemetis derlius niekuo nesiskyrė nuo ankstesnių metų. „Rinkdamasis veisles, visada klausausi konsultantų patarimų. Ką pataria, tą ir auginu“, – teigė ŪP pašnekovas.
Dideli plotai
Daugiau nei tris dešimtmečius gyvuojančios Marijampolės sav. Padovinio žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) pirmininkas Gintautas Gumauskas ŪP teigė, kad šiemetis kukurūzų derlius silosui buvo prastas, o grūdų – normalus, apie 10 t/ha. „Auginome 500 ha kukurūzų. Kadangi visiškai nelijo, augalai išdžiūvo. Kukurūzų grūdų kokybė buvo gera. Šiais metais sėjome „Pioneer“ veisles ‘P8255’ ir ‘P7515’, kitais metais žadame pabandyti keletą naujų „Pioneer“ veislių, turinčių didesnį FAO“, – aiškino G. Gumauskas.
Kalvarijos sav. įsikūrusios Vazniškių ŽŪB direktorius Artūras Miliūnas ŪP minėjo, kad kukurūzai, užimantys 400 ha ploto, dar nenuimti – kertami iš lėto. „Kalvarijos krašto dirvožemiai nėra našūs, tai ir derlius užauga mažesnis. Derlių mažina ir sausros. Laukiniai žvėrys taip pat pridaro nuostolių, jie siekia apie 5 proc. Pastaraisiais metais renkamės tas pačias kukurūzų veisles, kurios jau pasiteisino. Nesiblaškome“, – tvirtino A. Miliūnas.
Kukurūzų dar nenuėmė ir Kėdainių r. Krakių ŽŪB. Bendrovės direktorius Remigijus Kilas ŪP teigė, kad šis sezonas kukurūzams, kurie auginami siloso gamybai ir grūdams savoms reikmėms – pašarui, buvo neblogas.
Eksperimentuoja su veislėmis
Klimatas keičiasi net daug sparčiau, nei mes norėtume, orai šyla, vasaros tampa karštos ir sausringos. Tokiomis sąlygomis ne tik žmonėms, bet ir augalams sunkiau prisitaikyti prie tokių klimato pokyčių. Dažnai tenka girdėti apie kukurūzus niokojančius laukinius žvėris – šernus, elnius ir kt. Tai – vietiniai mūsų laukų ir miškų gyventojai, dėl kurių daromos žalos ne vienas ūkininkas kartais iš nevilties nuleidžia rankas. Šiltėjant klimatui, kukurūzų laukus pradėjo siaubti pavojingi kenkėjai ugniukai. Jų daroma žala kartais gali būti ir didesnė už daromą laukinių žvėrių. Todėl svarbu neleisti šiam kenkėjui plisti ir žiemoti mūsų laukuose, taip sudarant geresnes sąlygas pulti kukurūzus. Svarbu, nuėmus kukurūzų derlių, sulėkščiuoti ražieną, kad nebūtų gerų sąlygų šiam kenkėjui peržiemoti ir sėkmingai plisti.
Malonu žinoti, kad „Pioneer“ kompanijos kukurūzais džiaugiasi tiek smulkesni ūkininkai, tiek ir didžiosios bendrovės. Vadinasi, einame teisingu keliu.
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,
tel. +370 603 75 963
https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.