Columbus +0,9 °C Debesuota
Antradienis, 11 Vas 2025
Columbus +0,9 °C Debesuota
Antradienis, 11 Vas 2025

Asociatyvi freepik.com nuotr.

Atidžiau skaitykite produktų sudėtį: gal jau valgome vabzdžius ir lervų miltus?

2025/02/11


Vabzdžių, lervų ir kitokių panašių gyvių valgymas bei įteisinimas ES ir atskirų šalių reglamentuose seniai nėra naujiena. Neseniai tokių „patiekalų“ sąrašas Europoje pasipildė nauju ingredientu. Aiškinomės, ar lietuviai taip pat visa tai valgo?

2025 m. sausio 20 d. Europos Komisija davė leidimą tiekti rinkai naują maisto produktą, t. y. ultravioletiniais (UVB) spinduliais apdorotus miltus, gautus iš sveikų, termiškai apdorotų ir sumaltų geltonųjų kirmėlių lervų. Panašūs produktai europiečiams tiekiami nuo pat 1997-ųjų, tačiau tam reikalingi visų šalių atitinkamų tarnybų leidimai.

Terminas „miltų kirmėlė“ reiškia Tenebrio molitor lervinę formą – vabzdžių rūšį, priklausančią Tenebrionidae (tamsių vabalų) šeimai. Šį produktą ketinama parduoti kaip maisto sudedamąją dalį, dedamą į daugelį maisto produktų, skirtų plačiajai visuomenei. Be to, galiojantys leidimai naudoti šiuos vabzdžius kaip naujus maisto produktus leis verslininkams tam tikromis sąlygomis pateikti įvairių rūšių vabzdžių į ES rinką.

Kaip rašo oficiali EK svetainė, „nauji maisto produktai apibrėžiami kaip maisto produktai, kurių ES žmonės nebuvo vartoję iki 1997 m. gegužės 15 d., kai įsigaliojo pirmasis reglamentas dėl naujų maisto produktų. Nors yra anekdotinių įrodymų, kad praeityje vabzdžiai buvo vartojami maistui, nė viena valstybė narė nepatvirtino, kad iki 1997 m. gegužės 15 d. jokios rūšies vabzdžiai buvo vartojami dideliais kiekiais“. Žinoma, apie „mažus“ kiekius nesivarginama pranešti...

Tik priminsime, jog ES narės sutiko Komisijai leisti verslininkams, kurie paprašytų tokių leidimų, pateikti produktą į ES rinką. Nuo 1997 m. tokie leidimai išduoti daugelio vabzdžių atžvilgiu, tokių kaip geltonasis svirplys, migruojantys skėriai, naminiai svirpliai, mažieji miltų kirminai, taip pat iš dalies nuriebalinti milteliai, gauti iš viso Acheta domesticus (naminio svirplio). Žinoma, Komisija tvirtina, jog tokie produktai yra visiškai saugūs bei vartotini ir remiasi mokslininkais.

Prancūzai pirmi

Italų eunews.it skelbia, jog leidimas prekiauti kirmėlių miltais įsigalioja dvidešimt dienų po paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje, t.y. nuo šios dienos. Įdomiausia, kad dabar penkerius metus tik Prancūzijos bendrovei „Nutri'Earth“ bus leista tiekti į rinką šiuos kirmėlių miltus, „nebent kitas pareiškėjas gaus leidimą tokiam naujam maistui“.

„Nutri'Earth“ į Briuselį kreipėsi daugiau nei prieš penkerius metus. 2023 m. vasarą Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) paskelbė mokslinę nuomonę: UV apdoroti Tenebrio molitor sveikų lervų miltai yra „saugūs siūlomomis naudojimo sąlygomis ir kiekiais“. Tai reiškia, kad tokie miltai gali būti naudojami „duonai ir bandeliams, pyragams, makaronų gaminiams, perdirbtiems bulvių produktams, sūriui ir pieno produktams bei vaisių ir daržovių kompotams, skirtiems plačiajai visuomenei“.

Politinė kova

Praėjusių metų sausio 15 d. Europos Parlamento Aplinkos, visuomenės sveikatos ir saugos (ENVI) komitetas 39 balsais prieš, 32 – už ir 6 susilaikius atmetė prancūzų konservatoriaus Laurence'o Trochu pateiktą pasiūlymą blokuoti šių kirmėlių miltų patvirtinimą.

Balsavimo kuluaruose italų „Lega“ partijos europarlamentarė ir ENVI komiteto narė Silvia Sardone užsipuolė vabzdžių ir kirmėlių valgymo entuziastus ir pareiškė kad „tarptautinių įmonių interesai buvo svarbesni už vartotojų ir maisto saugos interesus“. Tačiau tai negelbėjo – leidimo kirmėlių miltams užblokuoti nepavyko.

Ženklinimas

Briuselio biurokratai mėgina raminti: produktai, kurių sudėtyje yra vabzdžių ingredientų, esą turi būti aiškiai paženklinti. Pagal ES reglamentą 2025/89 ši informacija turi būti pateikta šalia ingredientų sąrašo arba produkto pavadinimo. Deklaruojamas tikslas – sudaryti vartotojams galimybę priimti samoningus sprendimus.

Tačiau kritikai teigia, kad ženklinimas ne visada gali būti pakankamai ryškus: kiekvienas iš mūsų gali parduotuvėse paimti į rankas bet kurį produktą ir be mikroskopo pamėginti perskaityti jo sudėtį ant etiketės – paprastų akinių, kad ir kokio jie būtų stiprumo, dažniausiai nepakaks...

Jungtinėje Karalystėje, Kanadoje ir JAV kirminų miltai ir kiti „valgomieji“ vabzdžiai buvo leidžiami tam tikruose produktuose daugelį metų, rašo kitchenstories.com. Šveicarijoje panašūs patvirtinimai galioja nuo 2017 m. Ši auganti tendencija rodo, kad vabzdžiai maiste netrukus gali tapti pasauline norma, o ne išimtimi. Gero apetito.

O kaip Lietuvoje?

Pasiteiravome LR Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, ar ši yra išdavusi leidimus geltonųjų kirmėlių lervų miltais ar panašiais produktais prekiauti ir Lietuvoje?

Gavome tokį atsakymą:

„Vadovaujantis 2025 m. sausio 20 d. Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) 2025/89, kuriuo leidžiama pateikti rinkai UV spinduliuote apdorotus sveikų didžiojo milčiaus (Tenebrio molitor) lervų miltelius kaip naują maisto produktą ir iš dalies keičiamas Įgyvendinimo reglamentas (ES) 2017/2470 2 straipsniu pateikti ES rinkai UV spinduliuote apdorotus sveikų didžiojo milčiaus (Tenebrio molitor) lervų miltelius kaip naują maisto produktą 5 metus nuo reglamento įsigaliojimo dienos 2025 m. vasario 10 d. leidžiama tik bendrovei „Nutri’Earth“, nebent kiti pareiškėjai gautų leidimą šiam naujam maisto produktui nesinaudodami apsaugotais moksliniais duomenimis (dėl kurių yra suteikimą išskirtinė teisė tiekti tokius vabzdžių produktus rinkai) arba gautų bendrovės „Nutri’Earth“ sutikimą. Lietuvoje nėra įmonių teikusių paraiškas tiekti tokius vabzdžių produktus ar gavusių bendrovės „Nutri’Earth“ sutikimą teikti tokius vabzdžių produktus rinkai.

Taip pat norime atkreipti dėmesį, jog klausime naudojamas neteisingas vabzdžių rūšies vertimas - geltonųjų miltų kirmėlių nėra. Kirmėlė, vadovaujantis Lietuvos Respublikos terminų banku yra bestuburių gyvūnų grupė, kuriai priklauso plokščiosios, apvaliosios, žieduotosios kirmėlės ir nemertinos. Paplitusios visame pasaulyje (išskyrus Antarktidą). Gyvena vandenyje, dirvožemyje, augalų, gyvūnų ir žmogaus organizme. Tuo tarpu lerva – daugumos bestuburių ir kai kurių chordinių gyvūnų (pvz., tunikatų, žuvų, varliagyvių) individualaus vystymosi stadija. Lerva išsivysto iš kiaušinėlio. Gyvena savarankiškai, dažniausiai būna nepanaši į suaugusį individą. Taip pat, Tenebrio molitor išvertus iš lotynų kalbos yra didysis milčius. Taigi tikslus terminas yra Didžiojo milčiaus lervos”.

 

Parengė Ričardas Čekutis

Dalintis