Maisto saugumas
„Klimato aktyvistai“ 2024 metus pradėjo apipylę sriuba vieną garsiausių pasaulyje paveikslų.
„Riposte Alimentaire“ („kontrpuolimas maistu“), vadinamosios aktyvistų grupės, žinomos didelio atgarsio sulaukiančiomis akcijomis, nariai, Luvro muziejuje Paryžiuje konservuota sriuba apipylė Monos Lizos paveikslą. Taip jie pareiškė kovojantys „už teisę į sveiką, tvarų maistą“.
Išpuolis įvyko maždaug tuo pačiu metu, kai Prancūzijos ūkininkai masiškai protestavo dėl kylančių kainų ir paramos stokos.
Mona Liza liko nepažeista dėl neperšaunamo stiklo, kuriuo jau keletą metų buvo apgaubtas paveikslas dėl panašių vandalų siautėjimo. Juolab, kad tai nebuvo pirmas kartas, kai protestuotojai mėtė maistą į garsųjį paveikslą, o vienas aktyvistas dar 2022 m. ant paveikslo terliojo tortą, šaukdamas: „Menininkai tau sako: galvok apie Žemę. Štai kodėl aš tai padariau“.
Brangiausia pasaulio degtinė
Galbūt netrukus galėsime nusipirkti butelį japoniškos degtinės (sake) už pusę milijono dolerių, tačiau šis gėrimas nebus parduodamas su akcijomis ar ekskursijose po ūkį.
Japonijos sake prekės ženklo „Dassai“ patronuojanti įmonė „Asahi Shuzo“ teigė, kad šiais metais ji išsiųs ingredientus į Tarptautinę kosminę stotį (TKS), kad fermentuotų specialų užpilą.
100 ml butelis būtų parduotas už 100 milijonų jenų (maždaug 650 000 eurų). Kaip pažymėjo CNN, standartinė sake porcija yra 80 ml, todėl tai labai brangus gėrimas..,
„Asahi Shuzo“ teigė, jog nėra garantijos, kad pavyks kosmose pagaminti šį gėrimą: „Nėra 100% garantijos, kad fermentacijos bandymai bus sėkmingi“.
Įmonė teigė, kad gravitacijos skirtumas gali turėti įtakos šilumos perdavimui skystyje, todėl beorėje erdvėje vyksta kitoks fermentacijos procesas, nei Žemėje.
Bendrovė sumokėjo kompanijai „Japan Aerospace Exploration Agency“ už prieigą prie Kibo eksperimentinio modulio, kur bandymai gali būti atliekami „ypatingoje mikrogravitacijos aplinkoje“.
Nacionalinė kosmoso agentūra teigė nekomentuosianti privačiai apmokėto projekto.
Gamybos ir gėrimo procesas
Sake gaminamas iš japoniškų ryžių, vandens, mielių ir kodži (pelėsių rūšis). Tradiciškai užtrunka apie du mėnesius, kad būtų atlikta daugybė tikslių veiksmų, apimančių garinimą, maišymą ir fermentavimą.
Gėrimas gurkšnojamas iš taurės daugelyje Japonijos kultūrinių progų – nuo vestuvių iki vakarienės į aludę panašiuose restoranuose. Neseniai gėrimas buvo įtrauktas į UNESCO „nematerialaus žmonijos kultūros paveldo“ sąrašą.
Dassai – japonų kalba reiškia „ūdrų festivalis“ – yra vienas populiariausių sake prekių ženklų rinkoje.
Tačiau jo gamintojas taip pat remia aukščiausios kokybės produktus, populiarius tarp kolekcininkų, norinčių išleisti iki tūkstančių dolerių už butelį.
Gersime ir Mėnulyje
„ Asahi Shuzo“ žygis į kosmosą yra daugiau, nei tik dar vienas bandymas pagaminti dar vieną retą sake.
Bendrovės atstovas teigė besitikintis, kad projektas leis suprasti, kaip vyksta fermentacija kosmose, todėl galbūt vieną dieną bus galima gėrimu pasimėgauti ir Mėnulyje.
„Ateityje, kai žmonės galės laisvai keliauti tarp Mėnulio ir Žemės, kai kurie aplankys Mėnulį kaip turistai. Šiuo projektu siekiama sukurti sake, kuria būtų galima mėgautis Mėnulyje, kad lankytojai galėtų ten patirti nuostabių akimirkų“, – sakė jis.
Jis tikisi, kad ši technologija bus naudinga ir būsimiems kosmoso turistams, kurie mėgsta kitų rūšių fermentuotą maistą.
"Daugelis japoniškų maisto produktų, tokių kaip natto ir miso, yra fermentuojami, ir ši technologija gali plisti į šias sritis", - sakė bendrovės atstovas.
Beje, bendrovė jau kuria kosminę alaus gamybos įrangą, kurią planuojama išleisti jau artėjančiais 2025 metais.
Parengė Ričardas Čekutis