Columbus +1,7 °C Sniegas
Penktadienis, 20 Grd 2024
Columbus +1,7 °C Sniegas
Penktadienis, 20 Grd 2024

Ar pamatysime pokyčių alyvuogių aliejaus gamintojų TOP dešimtuke?

2023/12/06


Vis daugiau neramių pranešimų sklando dėl krizę išgyvenančio alyvuogių aliejaus verslo. Didžiausios šalys eksportuotojos kasmet patiria nuostolių arba nesulaukia pakankamo derliaus ūgtelėjimo, o iš uogų pagaminta produkcija brangsta. Tokiame kontekste vis aktualesni kitų šalių bandymai perkelti šią agrokultūrą į savo klimato juostą ir ieškoti gamybos galimybių.

Po pernykštės krizės lėtas atsigavimas

Spalio pabaigoje Viduržemio jūros baseine prasidėjo alyvuogių derliaus nuėmimas, o koja kojon žengia ir preliminarios 2023–2024 m. sezono prognozės.

Viena solidžiausių pasaulyje informacijos apie alyvuogių rinką platformų „Olive Oil Times“ tvirtina, kad pasaulinė alyvuogių aliejaus gamyba jau antrus metus iš eilės mažės. Prognozuojama, kad septynios didžiausios pasaulio alyvuogių aliejų gaminančios šalys šių uogų derliaus surinks 1,97 mln. t, t. y. 7 proc. mažiau nei pernai ir 23 proc. mažiau nei yra praėjusių ketverių sezonų vidurkis.

Didžiosios alyvuogių aliejaus šalys gamintojos (Ispanija, Italija, Tunisas, Graikija, Turkija, Marokas ir Portugalija) 2022–2023 m. sudarė 72 proc. pasaulinės šio produkto rinkos. Sudėjus ketverių sezonų rezultatus šis skaičius siekia 82 proc.

„Ispanijoje dirbančio strateginio alyvuogių aliejaus sektoriaus konsultanto Juano Vilaro teigimu, pasaulinė gamyba gali sumažėti iki 2,4 mln. t, t. y. derliaus gali būti surinkta 18 proc. mažiau, palyginti su 2022–2023 m., ir 24 proc. mažiau nei praėjusių ketverių derliaus metų vidurkis“, – rašo „Olive Oil Times“ ekspertai Danielis Dawsonas ir Paolo DeAndreisas.

Nors kai kuriose valstybėse tikimasi geresnio nei pernai derliaus, Turkijoje ir Graikijoje prognozuojamas reikšmingesnis nuosmukis.

alyvuogės
Šaltinis: „Olive Oil Times“, International Olive Council.

Ispanijoje po istoriškai prasto praėjusio sezono šiemet tikimasi, kad derlius padidės nuo 664 033 t iki 765 362 t. Tačiau gamyba išliks 34 proc. mažesnė už praėjusių ketverių derliaus metų vidurkį. Lietus vasarą ir rudenį leido šiek tiek atsikvėpti nuo sausros didžiausiai pasaulyje alyvuogių aliejaus gamintojai, tačiau neįprastai karštas pavasaris kai kuriuose regionuose pakenkė žydintiems medžiams. Ko gero labiausiai nukentėjo Andalūzija.

Italijos ūkininkai tikisi, kad 2023–2024 m. aliejaus gamyba viršys 290 000 t, o kai kurie didieji gamintojai prognozuoja pagaminti daugiau nei 300 000 t. Jeigu spėjimai pasitvirtins, palyginti su praėjusių metų derliumi šiųmetis padidės 23 proc.

Tuniso gamintojai tikisi gerokai atsigauti ir surinkti 220 000 t alyvuogių, tuo tarpu pernai derlius siekė 180 000 t.

Liūdnos prognozės sklando Graikijoje. Jei pernai derlius siekė 330 000 t, tai šiemet preliminariais skaičiavimais jis sumažės iki 200 000 t.

Remiantis šia prognoze, Graikijos alyvuogių aliejaus gamyba turėtų susitraukti beveik 40 proc., palyginti su praėjusiais metais, ir būtų 28 proc. mažesnė už praėjusių ketverių derliaus metų vidurkį. Tokia krizė aiškinama tuo, kad daugelis giraičių įeina į natūralų alternatyvų alyvmedžių auginimo ciklą. Be to, dalyje regionų derlių sunaikino ekstremalūs orai, o kai kurias giraites užpuolė alyvmedžių vaisinės muselės.

Turkija po rekordinio pernykščio derliaus (421 000 t) buvo tapusi antra pagal dydį gamintoja pasaulyje, bet šiemet prognozės prastos. Nacionalinės alyvuogių ir alyvuogių aliejaus tarybos pirmininkas Mustafa Tanas „Olive Oil Times“ sakė, kad tikimasi, jog 2023–2024 derliaus metais gamyba pasieks tik 180 000 t, t. y. 57 proc. mažiau nei pernai.

Šalti ir lietingi pavasario orai išplovė žiedadulkes Vakarų ir pietvakarių Turkijoje, kai kuriose šalies vietose žydėjimo metu medžiams pakenkė kruša.

Tuo tapu Maroke tikimasi dešimtadaliu didesnės nei pernai gamybos. Manoma, kad šiemet derlius sieks 171 600 t. Jeigu prognozės išsipildys, šių metų derlius 4 proc. viršys ankstesnių ketverių derliaus metų vidurkį – Marokas bus viena iš nedaugelio šalių tarp septynių pirmaujančių gamintojų, kurių derlius bus didesnis už vidutinį.

Panašiomis nuotaikomis gyvena ir Portugalijos alyvuogių augintojai. Jei spėjimai pasitvirtintų ir aliejaus gamyba nuo pernykštės 125 000 t ribos pakiltų 16 proc., tai praėjusių ketverių metų vidurkį šalis viršytų kiek daugiau nei 1 proc.

Bosnija ir Hercogovina pasauliui pristato aukštos kokybės aliejų

Kol alyvuogių aliejaus gaminimo lyderės skaičiuoja praradimus ar šiokį tokį gamybos padidėjimą, Bosnija ir Hercogovina drąsiai eksperimentuoja šioje jai ne itin būdingoje agroverslo srityje.

Prieš keletą dienų Federaliniame agrariniame Viduržemio jūros institute įvyko baigiamasis tradicinis renginys „XII alyvuogių ir alyvuogių aliejaus dienos“. Jame buvo pristatyti alyvuogių aliejaus mėginių kokybės vertinimai, atlikti pagal šalies laboratorinių kokybės kontrolės taisyklių reikalavimus. Juslinius produktų bandymus atliko instituto vertintojai.

Renginį nušvietusiam šalies portalui "Agroklub" instituto direktorius Marko Ivankovićius tvirtino, kad šiemet buvo ištirti 163 mėginiai, patenkantys į aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejaus kategoriją. Išskirtinę kokybę liudija tai, kad pagal Europos Komisijos reglamentą 60 proc. mėginių turi tiek polifenolių, kad gali būti priskiriami vaistinių savybių turinčiam aliejui.

Pasak instituto direktoriaus, alyvuogių augintojai ir gamintojai, šioje srityje pradėję dirbti maždaug prieš penkiolika metų, šiandien laimi prizus prestižiniuose pasaulio konkursuose.

„Negalime pasigirti kiekybe, bet kalbant apie kokybę, mes tikrai esame tarp lyderių", – sakė pranešimą renginyje skaičiusi instituto mokslininkė Aida Kohnić.

Šiuo metu Hercogovinoje alyvmedžių giraitės užima per 400 ha. Dėl visuotinio atšilimo ir klimato pokyčių svarstoma, kad ilgainiui gamybą bus galima perkelti šiauriau, į Bosniją.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis