Ashburn +15,5 °C Dangus giedras
Antradienis, 5 Kov 2024
Ashburn +15,5 °C Dangus giedras
Antradienis, 5 Kov 2024

Ar pamatysime pokyčių alyvuogių aliejaus gamintojų TOP dešimtuke?

2023/12/06


Vis daugiau neramių pranešimų sklando dėl krizę išgyvenančio alyvuogių aliejaus verslo. Didžiausios šalys eksportuotojos kasmet patiria nuostolių arba nesulaukia pakankamo derliaus ūgtelėjimo, o iš uogų pagaminta produkcija brangsta. Tokiame kontekste vis aktualesni kitų šalių bandymai perkelti šią agrokultūrą į savo klimato juostą ir ieškoti gamybos galimybių.

Po pernykštės krizės lėtas atsigavimas

Spalio pabaigoje Viduržemio jūros baseine prasidėjo alyvuogių derliaus nuėmimas, o koja kojon žengia ir preliminarios 2023–2024 m. sezono prognozės.

Viena solidžiausių pasaulyje informacijos apie alyvuogių rinką platformų „Olive Oil Times“ tvirtina, kad pasaulinė alyvuogių aliejaus gamyba jau antrus metus iš eilės mažės. Prognozuojama, kad septynios didžiausios pasaulio alyvuogių aliejų gaminančios šalys šių uogų derliaus surinks 1,97 mln. t, t. y. 7 proc. mažiau nei pernai ir 23 proc. mažiau nei yra praėjusių ketverių sezonų vidurkis.

Didžiosios alyvuogių aliejaus šalys gamintojos (Ispanija, Italija, Tunisas, Graikija, Turkija, Marokas ir Portugalija) 2022–2023 m. sudarė 72 proc. pasaulinės šio produkto rinkos. Sudėjus ketverių sezonų rezultatus šis skaičius siekia 82 proc.

„Ispanijoje dirbančio strateginio alyvuogių aliejaus sektoriaus konsultanto Juano Vilaro teigimu, pasaulinė gamyba gali sumažėti iki 2,4 mln. t, t. y. derliaus gali būti surinkta 18 proc. mažiau, palyginti su 2022–2023 m., ir 24 proc. mažiau nei praėjusių ketverių derliaus metų vidurkis“, – rašo „Olive Oil Times“ ekspertai Danielis Dawsonas ir Paolo DeAndreisas.

Nors kai kuriose valstybėse tikimasi geresnio nei pernai derliaus, Turkijoje ir Graikijoje prognozuojamas reikšmingesnis nuosmukis.

alyvuogės
Šaltinis: „Olive Oil Times“, International Olive Council.

Ispanijoje po istoriškai prasto praėjusio sezono šiemet tikimasi, kad derlius padidės nuo 664 033 t iki 765 362 t. Tačiau gamyba išliks 34 proc. mažesnė už praėjusių ketverių derliaus metų vidurkį. Lietus vasarą ir rudenį leido šiek tiek atsikvėpti nuo sausros didžiausiai pasaulyje alyvuogių aliejaus gamintojai, tačiau neįprastai karštas pavasaris kai kuriuose regionuose pakenkė žydintiems medžiams. Ko gero labiausiai nukentėjo Andalūzija.

Italijos ūkininkai tikisi, kad 2023–2024 m. aliejaus gamyba viršys 290 000 t, o kai kurie didieji gamintojai prognozuoja pagaminti daugiau nei 300 000 t. Jeigu spėjimai pasitvirtins, palyginti su praėjusių metų derliumi šiųmetis padidės 23 proc.

Tuniso gamintojai tikisi gerokai atsigauti ir surinkti 220 000 t alyvuogių, tuo tarpu pernai derlius siekė 180 000 t.

Liūdnos prognozės sklando Graikijoje. Jei pernai derlius siekė 330 000 t, tai šiemet preliminariais skaičiavimais jis sumažės iki 200 000 t.

Remiantis šia prognoze, Graikijos alyvuogių aliejaus gamyba turėtų susitraukti beveik 40 proc., palyginti su praėjusiais metais, ir būtų 28 proc. mažesnė už praėjusių ketverių derliaus metų vidurkį. Tokia krizė aiškinama tuo, kad daugelis giraičių įeina į natūralų alternatyvų alyvmedžių auginimo ciklą. Be to, dalyje regionų derlių sunaikino ekstremalūs orai, o kai kurias giraites užpuolė alyvmedžių vaisinės muselės.

Turkija po rekordinio pernykščio derliaus (421 000 t) buvo tapusi antra pagal dydį gamintoja pasaulyje, bet šiemet prognozės prastos. Nacionalinės alyvuogių ir alyvuogių aliejaus tarybos pirmininkas Mustafa Tanas „Olive Oil Times“ sakė, kad tikimasi, jog 2023–2024 derliaus metais gamyba pasieks tik 180 000 t, t. y. 57 proc. mažiau nei pernai.

Šalti ir lietingi pavasario orai išplovė žiedadulkes Vakarų ir pietvakarių Turkijoje, kai kuriose šalies vietose žydėjimo metu medžiams pakenkė kruša.

Tuo tapu Maroke tikimasi dešimtadaliu didesnės nei pernai gamybos. Manoma, kad šiemet derlius sieks 171 600 t. Jeigu prognozės išsipildys, šių metų derlius 4 proc. viršys ankstesnių ketverių derliaus metų vidurkį – Marokas bus viena iš nedaugelio šalių tarp septynių pirmaujančių gamintojų, kurių derlius bus didesnis už vidutinį.

Panašiomis nuotaikomis gyvena ir Portugalijos alyvuogių augintojai. Jei spėjimai pasitvirtintų ir aliejaus gamyba nuo pernykštės 125 000 t ribos pakiltų 16 proc., tai praėjusių ketverių metų vidurkį šalis viršytų kiek daugiau nei 1 proc.

Bosnija ir Hercogovina pasauliui pristato aukštos kokybės aliejų

Kol alyvuogių aliejaus gaminimo lyderės skaičiuoja praradimus ar šiokį tokį gamybos padidėjimą, Bosnija ir Hercogovina drąsiai eksperimentuoja šioje jai ne itin būdingoje agroverslo srityje.

Prieš keletą dienų Federaliniame agrariniame Viduržemio jūros institute įvyko baigiamasis tradicinis renginys „XII alyvuogių ir alyvuogių aliejaus dienos“. Jame buvo pristatyti alyvuogių aliejaus mėginių kokybės vertinimai, atlikti pagal šalies laboratorinių kokybės kontrolės taisyklių reikalavimus. Juslinius produktų bandymus atliko instituto vertintojai.

Renginį nušvietusiam šalies portalui "Agroklub" instituto direktorius Marko Ivankovićius tvirtino, kad šiemet buvo ištirti 163 mėginiai, patenkantys į aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejaus kategoriją. Išskirtinę kokybę liudija tai, kad pagal Europos Komisijos reglamentą 60 proc. mėginių turi tiek polifenolių, kad gali būti priskiriami vaistinių savybių turinčiam aliejui.

Pasak instituto direktoriaus, alyvuogių augintojai ir gamintojai, šioje srityje pradėję dirbti maždaug prieš penkiolika metų, šiandien laimi prizus prestižiniuose pasaulio konkursuose.

„Negalime pasigirti kiekybe, bet kalbant apie kokybę, mes tikrai esame tarp lyderių", – sakė pranešimą renginyje skaičiusi instituto mokslininkė Aida Kohnić.

Šiuo metu Hercogovinoje alyvmedžių giraitės užima per 400 ha. Dėl visuotinio atšilimo ir klimato pokyčių svarstoma, kad ilgainiui gamybą bus galima perkelti šiauriau, į Bosniją.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
2024/03/04

Kęstutis Girnius. AR LIETUVOS UŽSIENIO POLITIKA – VERTYBINĖ?

Lietuva pabrėžtinai skelbia vykdanti vertybinę politiką, turėdama omenyje Vakarų liberaliosios demokratijos vertybes, teikianti pirmenybę žmogaus laisvei ir teisėms bei teisingumui, rinkos ūkiu pagrįstai demokratinei santvarkai, visų gerovei ir pa...
2024/03/04

Kovas žmonių draugas ar priešas?

Kovo 4 d. minima kaip Kovarnių arba Kovų diena. Tikima, kad būtent šiomis dienomis į Lietuvą iš žiemaviečių sugrįžta kovai, taip primindami apie atėjusį pavasarį. Kovai iš tikrųjų pavasarį parskrenda netgi anksčiau nei pavasar...
2024/03/04

Nauji įtarimai dar keturiems savivaldybių tarybų nariams dėl neteisėtai pasisavintų savivaldybės lėšų

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) toliau atlieka ikiteisminius tyrimus dėl galimo savivaldybių tarybos narių piktnaudžiavimo panaudojant lėšas, skiriamas jų, kaip tarybos narių, veiklos išlaidoms apmokėti.
2024/03/04

Pirmą kartą šiais metais Lietuvoje pigo degalai, o biokuro kaina ir toliau išlieka mažiausia Baltijos šalyse

Per savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje padidėjo 2 proc., Brent naftos kaina paaugo 0,7 proc., bet biokuras atpigo dar 2,4 proc., o gamtinių dujų kaina nukrito 3,9 procento. Vidutinės degalų kainos Lietuvoje pirmą kartą šiais metais ...
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/04

VMVT persitvarko: atskirtos paslaugų ir kontrolės funkcijos

Pasibaigė vienas svarbiausių Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pokyčių etapų: siekiant efektyvumo ir skaidrumo, buvo pakeista Tarnybos struktūra. Ji įsigaliojo nuo 2024 metų vasario 14 dienos. Šiuo metu toliau vykdomi pert...
2024/03/04

„John Deere“ su trimis visiškai naujais modeliais 9RX traktorius perkelia į naują dimensiją

Šių metų parodoje „Commodity Classic“ Hiustone, Teksaso valstijoje (JAV), kompanija „John Deere“  pristatė galingiausią kada nors sukurtą serijinį traktorių, praplėsdama 9RX asortimentą 9RX 710, 770 ir 830 model...
2024/03/04

Kokios nemokamos pagalbos gali sulaukti klausos sutrikimų turintys pacientai?

Minint Tarptautinę klausos dieną, ligonių kasų specialistai primena, kokios sveikatos priežiūros paslaugos ir medicinos priemonės klausos sutrikimų turintiems žmonėms yra kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.&n...
2024/03/04

Finansavimo sunkumai: skolinimosi apimtys – 2016 metų lygyje

Žemės ūkio sektorių pastaruosius metus skausmingai karpo pajamų ir išlaidų žirklės, atsiradusios 2022 m. dėl karo Ukrainoje ir drastiškai augusių dujų kainų. „Finora Bank“ vyr. analitikas Vaidotas Šumskis atkreipia...