Columbus +3,2 °C Lietus
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Columbus +3,2 °C Lietus
Trečiadienis, 18 Grd 2024

Ar religijų lyderiai taps taikos ambasadoriais?

2024/10/08


Spalio 8 d. Kazachstano sostinėje Astanoje įvyko XXII Pasaulio tradicinių religijų lyderių Kongreso sekretoriato posėdis. Daugelio čia skambėjusių pasisakymų esmė: būtina kuo skubiau stabdyti karus visame pasaulyje, o religinių konfesijų lyderiai turi imtis iniciatyvos šioje veikloje.

Kasmetinį renginį atidarė Kazachstano Respublikos parlamento Senato pirmininkas Maulenas Ašimbayevas.

Jis ragino stabdyti eskalaciją Artimuosiuose Rytuose ir ieškoti taikių konflikto sprendimo būdų. Taip pat prisiminė konfliktą Ukrainoje bei daugelį kitų pasaulyje vykstančių karų, akcentavo būtinybę stabdyti kraujo praliejimą, kvietė viso pasaulio religines bendruomenes siekti taikos visame pasaulyje.

M. Ašimbayevas atkreipė pasaulio religijų lyderių dėmesį į vis didėjantį radikalizmą, pasitelkiant šiam tikslui net dirbtinį intelektą: „Šiuolaikiniame pasaulyje gausu įvairių politinių jėgų bei srovių, kurios, pasitelkdamos naujausias technologijas ir ypač dirbtinį intelektą, mėgina kurstyti etninę ir religinę nesantaiką. Mūsų pareiga to neleisti ir šviesti žmonės, kad jie nepasiduotų tokiems nedoriems gundymams. Mano šalis tikisi, jog šis forumas tarps kultūrų ir civilizacijų tiltu, jungiančių visus geros valios žmones iš visų religinių bendruomenių. Kartu linkiu šiam forumui tapti geros valios ambasadoriumi pasaulyje, nešant taikos ir santarvės žinią“.

Prasmingi palinkėjimai

Prieš pat kongreso sekretoriato posėdžio pradžią „Ūkininko patarėjas“ pakalbino britų anglikonų bažnyčios vyskupę dr. Jo Bailey Wells. 

„Atvykau čia, matydama daug neteisybės ir smurto pasaulyje. Jeigu įmanoma tai sumažinti, tuomet visų religinių bendruomenių lyderių susitikimas yra prasmingas ir svarbus. Visos anglikonų pasaulinės religinės bendruomenės vardu kviečiu visomis išgalėmis stabdyti tas baisybes, kurios pasaulį užgriuvo šiais metais Artimuosiuose Rytuose bei dar anksčiau Ukrainoje, o taip pat kitose pasaulio dalyse. Labai tikiu, kad mūsų šis susirinkimas suburs visus tikinčiuosius kilniam tikslui – stabdyti karus, spręsti masinę migraciją sukeliančias priežastis, ieškoti taikių kompromisų visuose konfliktuose, – specialiai ŪP sakė anglikonų vyskupė. – Rytoj susirinks jaunieji pasaulio religijų lyderiai, kuriems taip pat reikės susidurti su tokiais iššūkiais. Galiu pasakyti, kad visų mūsų išpažįstamos religijos yra tarsi skirtingų medžių šaknys, be kurių negalėtų augti patys medžiai. Kol mes tvirtai stovime ant žemės, tol galime ginti visai žmonijai svarbias vertybes. Parodykime visi daugiau geros valios – tikintieji ir pasauliečiai – suvienykime savo pastangas, nutraukime žudynes visame pasaulyje. Juk pasaulis toks gražus, jame galima tiek daug nudirbti prasmingų darbų ir be ginklų rankose...“

dr. Jo Bailey Wells
Vyskupė dr. Jo Bailey Wells: Labai tikiu, kad mūsų šis susirinkimas suburs visus tikinčiuosius kilniam tikslui – stabdyti karus, spręsti masinę migraciją sukeliančias priežastis, ieškoti taikių kompromisų visuose konfliktuose.

Šiame kongreso sekretoriato posėdyje dr. Jo Baily Wells patvirtina religijų lyderių Kongreso Geros valios ambasadore pasaulyje.

Kam reikalingas dialogas?

Kaip teigia renginio organizatoriai, tarpreliginio dialogo platformos aktualumą ir poreikį patvirtino VII Pasaulio ir tradicinių religijų lyderių kongresas, vykęs 2022 m. ir tapęs reprezentatyviausiu per dvidešimt šio renginio metų. Jame dalyvavo daugiau nei 100 delegacijų iš 50 šalių, o pirmą kartą – ir pats Romas popiežius Pranciškus.

„Tai teigiamas pavyzdys mūsų šalies indėlio į „dvasinės diplomatijos“, vertinamos pasaulio bendruomenės, plėtrą“, – teigia organizatoriai.

Kazachstaną galima vadinti teigiamu pasaulietinės valstybės pavyzdžiu, kur taikiai gyvena daugiau nei 130 etninių grupių, 18 registruotų konfesijų ir 3977 religinių susivienijimų atstovai.

Kaip išsaugoti taikų sambūvį?

„Tačiau šiais laikais vis sunkiau išlaikyti tokią harmoniją pasaulinių iššūkių akivaizdoje“, – sako Olegas Siniakovas, Astanos Religijų studijų centro stebėsenos skyriaus vadovas. Jis akcentuoja ir būtinas prevencines priemones, kurių imamasi siekiant išspręsti problemas ir palaikyti taikų sambūvį:

*Švietimas ir sąmoningumas: didinti gyventojų religinį raštingumą ir supratimą.

*Teisinė sistema: Užtikrinti tvirtą teisinę religijos laisvės ir mažumų teisių apsaugą.

*Bendruomenės įsitraukimas: tikinčiųjų bendruomenių dialogo ir bendradarbiavimo skatinimas.

*Tarptautinis bendradarbiavimas: dalinkitės gerąja patirtimi su pasauliniais partneriais, susiduriančiais su panašiais iššūkiais.

„Pasaulyje, kuris dažniausiai yra suskaldytas pagal religijas ir kultūrinius požymius, tokios iniciatyvos parodo harmonijos ir bendradarbiavimo potencialą ir yra vertingas pavyzdys šalims, siekiančioms puoselėti įvairovę ir ginti pagrindines laisves vis labiau tarpusavyje susijusiame pasaulyje. Tęsiant pasirengimą naujam Kongresui, tarptautinė bendruomenė laukia dar vieno etapo vykstančioje kelionėje į pasaulinį supratimą ir vienybę“, – sako O. Siniakovas.

 

Ričardas Čekutis, ŪP specialusis korespondentas Kazachstane

Dalintis

Verslas