JAV medienos kainos pakilo iki aukščiausio lygio per trejus metus. Priežastis – 40 proc. tarifai Kanados importuojamai medienai. Tačiau Europos tiekėjams vis dar naudingas kainų padidėjimas ir didžiulis pasiūlos stygius, nors tai gali greitai pasikeisti. Medienos kaina JAV šiuo metu siekia apie 680 USD už 1000 lentų pėdų (2,36 kub. m.).
Dėl užsitęsusių tiekimo problemų, kurias dar labiau apsunkina transporto vėlavimas ir atsargų kaupimas, pjautinės medienos kainos ir toliau auga, o rinkose vyrauja neapibrėžtumas. Tuo pat metu pasiūla tebėra nedidelė, nes dėl lentpjūvių uždarymo, sumažinus gamybą Kanadoje, Šiaurės Amerikos spygliuočių medienos pajėgumai sumažėjo 3,1 mlrd. lentų pėdų (0,007 mlrd. kub. m), praneša „Trading Economics“ analitikai.
Tai suvokdamos statybų bendrovės kaupė medieną, o tai dar labiau padidino kainas JAV vidaus rinkoje. Tikėdamosi tolesnių prekybos apribojimų ir tiekimo grandinės sutrikimų, lentpjūvės JAV jau padidino kainas nuo 25 iki 65 proc., taip sukeldamos kainų augimo spiralę.
Vašingtone įsikūrusi JAV medienos koalicija palaikė JAV vyriausybės tarifų politiką. Andrew Milleris, „Stimson Lumber Co.“ generalinis direktorius, sakė, kad ši priemonė padės „išspręsti žalingą užsienio nesąžiningos prekybos poveikį medienos sektoriuje“.
Kovo 1 d. D. Trumpas paprašė Prekybos departamento ištirti medienos importą. Tyrimu buvo siekiama nustatyti, ar eksportuotojai, tokie kaip Kanada, Vokietija ir Brazilija, dempinguoja medienos kainas JAV rinkoje Amerikos ekonomikos augimo sąskaita. JAV tvirtina, kad Kanada subsidijuoja savo medienos pramonę, taikydama mažus mokesčius už kirtimus, todėl daugelį metų ne kartą taikė tarifus Kanados spygliuočių medienai.
Akivaizdu, jog D. Trumpas medienos importą pavertė nacionalinio saugumo problema, konstatuoja „Scotiabank“ analitikai. Nors „Kanados medienos pramonė ėmėsi veiksmų, kad sumažintų JAV protekcionistinių priemonių naštą“, bendrovės yra „jautrios tarifų poveikiui“, teigia jie.
Pasak analitikų, Kanados taikomos priemonės taip pat atitinka 25 proc. tarifą, tačiau mažesniam JAV importo kiekiui į Kanadą nei amerikiečiai taiko Kanados importui į JAV: „Čia taip pat numanoma palikti atviras duris deryboms, galbūt išvengiant atsakomųjų veiksmų, siekiant sušvelninti šalies ekonomikos ir infliacijos šoką“.
Dabar jau akivaizdu, jog tarifų padidinimo pasekmės JAV medienos rinkai bus rimtos, jeigu nepavyks pasiekti kompromisinio susitarimo. Dar 2024 m. rugpjūčio 13 d. JAV prekybos departamentas paskelbė metinės Kanados medienos eksporto antidempingo (AD) ir kompensacinių muitų (CVD) peržiūros rezultatus.
Peržiūroje nustatytas naujas 14,54 proc. kombinuotas tarifas didžiajai daliai Kanados medienos eksporto produkcijos, beveik dvigubai didesnis už ankstesnį 8,05 proc. tarifą. Dėl papildomų išlaidų Kanados gamintojams beveik neįmanoma pelningai parduoti medieną Jungtinėms Valstijoms.
Kanada tiekia iki 30 proc. JAV spygliuočių medienos, kurią Amerikai sunku pakeisti. Trumpas jau pasirašė vykdomąjį įsakymą, kuriuo „sumažinama biurokratinė našta, siekiant racionalizuoti medienos gamybą“, kuriame, be kita ko, raginama greičiau patvirtinti naujus kirtimus pagal Nykstančių rūšių įstatymą.
Kanados medienai taikomi muitai jau padėjo padidinti JAV gamybą, tačiau norint visiškai pakeisti užsienio importą, amerikiečiams teks pastatyti keletą naujų lentpjūvių, kad mediena būtų paversta statybinėmis medžiagomis, o tai „susidurtų su įvairiais suvaržymais“, – leidiniui „Financial Post“ sakė „Forest Economic Advisors“ vyresnioji ekonomistė Crystal Gauvin.
Pasak jos, lentpjūvėms, pastatytoms per Covid-19 pandemiją, kai sparčiai išaugo medienos kainos (tuomet kilo namų renovacijos bumas), prireikė maždaug trejų metų, kad pradėtų veikti. Taip pat gali prireikti kelerių metų sukurti reikalingą infrastruktūrą, sakė ji.
Anksčiau, kai JAV paklausa negalėjo būti patenkinta tik Kanadoje, prasidėjo medienos importas iš Skandinavijos ir Europos, daugiausia – iš Vokietijos.
Šiuo metu Europos medienos importas sudaro apie 6 proc. JAV medienos paklausos, tačiau Europos eksportuotojai galėtų gauti naudos iš dabartinio tarifų karo, nebent Europos eksportuotojams ateityje taip pat bus taikomi papildomi muitai, rašo agrarheute.de
Vasario 21 d. D. Trumpas nurodė JAV prekybos atstovui Jamiesonui Greeriui atnaujinti tyrimus, kuriais siekiama įvesti muitus importui iš šalių, taikančių skaitmeninių paslaugų mokesčius JAV technologijų įmonėms.
Kanada, kaip ir tokios Europos šalys kaip Prancūzija, Didžioji Britanija, Italija, Ispanija, Austrija, Vokietija, taip pat Indija ir Turkija, vėl susidurtų su pasekmėmis.
Baltųjų rūmų patarėjas prekybos klausimais Peteris Navarro teigė, kad pradėtas ir medienos importo tyrimas, kuris esą atsvers pagrindinių medienos eksportuotojų, tokių kaip Kanada, Vokietija ir Brazilija, veiksmus.
„Baltpool“ biržoje taip pat jaučiamas medienos trumpalaikių sandorių kainų pakilimas, o čia ypač išsiskiria B ir C kategorijų rąstų kainos (97,01 EUR/ktm). D kategorijos rąstai vasario 28 d. duomenimis kainuoja 90,91 EUR/ktm.
Tačiau atpigo popierrąsčiai (52,34 EUR/ktm) ir II bei III grupės malkos (39,45 EUR/ktm).
Privačių miškų savininkų asociacija skelbia, jog per metus labiausiai atpigo (35 eurais) sertifikuoto beržo rąstai, kurie dabar kainuoja 112 EUR/ktm ir kainos kritimas siekia net 23,81 proc.
Labiausiai pabrango ąžuolo rąstai – čia kainos per metus pakilo 60 eurų (24,79 proc.) ir šiuo metu siekia 302 EUR/ktm).
Panašios tendencijos išsilaiko ir nesertifikuotos medienos rinkoje.
Parengė Ričardas Čekutis