Kaunas +21,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +21,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025

Ar tikrai marokietiški produktai skandina Europos ūkininkus?

2024/03/03


Aukštų ūkininkavimo standartų spaudžiami Europos žemdirbiai pasijuto savo produkcija nebegalintys konkuruoti su importu iš trečiųjų šalių. Ispanijos ir Prancūzijos daržovių ir vaisių augintojai jau nuo metų pradžios nusitaikė į marokietiškus produktus gabenančius vežėjus. Reaguodami į išpuolius, Maroko valdžios ir ūkininkų atstovai rodo pirštu į prekybos susitarimus ir atkerta, kad Europos Sąjungos (ES) importas į jų šalį išaugo keliskart daugiau.

Protestuotojai padeginėjo vilkikus

Atviri protestai prieš marokietiškų daržovių ir vaisių eksportuotojus prasidėjo vasario pradžioje. Protestuotojai produktus vežančius vilkikus pasitiko plakatais, atkreipiančiais dėmesį į „nesąžiningą konkurenciją“ ir kaltinančiais Maroką importuojant į ES „žemos kokybės produktus“.

Konfliktui įsisiūbavus, ūkininkai Ispanijoje ir Prancūzijoje ėmė padeginėti vilkikus, sunaikino jų vežamas dešimtis pomidorų partijų ir kitus produktus. Tiems, kam pavyko išvengti tiesioginių išpuolių, įstrigdavo užblokuotuose keliuose, todėl vėluodavo pristatymai, o klientai skirdavo baudas.

Tokie veiksmai, suprantama, sukėlė nerimą eksportuotojams. Jie atkreipė dėmesį, kad protestuotojai užsipuola ne tik į ES, bet ir Jungtinę Karalystę, kuri net nėra ES narė, važiuojančius sunkvežimius su marokietiškais žemės ūkio produktais.

Situaciją jie net palygino su husių išpuoliais Raudonojoje jūroje. „Nematau jokio skirtumo tarp to, kas dabar vyksta Europoje, ir husių piratų atakų Raudonojoje jūroje“, – žemės ūkiui skirtam naujienų portalui „FreshPlaza“ sakė eksportuotojas Oussama Machi. Jis teigė, kad patirtus nuostolius padengti tenka tik jiems, nes nei vežėjai, nei draudimo bendrovės neprisiima jokios atsakomybės.

ES eksportas į Maroką – didesnis

Situacijai aštrėjant, savaitės pradžioje oficialiai sureagavo ir Maroko valdžia. Klausimo aptarti buvo susitikę Maroko užsienio reikalų ministras Nasseris Bourita ir Prancūzijos kolega Stéphane Séjourné Rabate. N. Bourita atkreipė dėmesį į tai, kad prekybos susitarimai tarp Maroko ir ES yra pagrįsti griežtais standartais, dėl kurių buvo kruopščiai deramasi, siekiant visų šalių interesų pusiausvyros. Todėl kaltinimai, kad neva marokietiški produktai žemos kokybės, yra neteisingi.

Jis priminė ir tai, kad iš šių susitarimų daug naudos gauna ir ES, nes jos eksporto apimtys į Maroką pastaraisiais metais išaugo gerokai labiau nei produktų judėjimas priešinga kryptimi.

Prekyba tarp Maroko ir ES vyksta pagal partnerystės susitarimą tarp ES ir jos valstybių narių iš vienos pusės bei Maroko. Žemės ūkio produktų mainams tarp Maroko ir ES taikomos Žemės ūkio susitarimo nuostatos. 2010 m. gruodžio mėn. pasirašytu ir 2012 m. spalį įgyvendintu susitarimu Maroko žemės ūkio produktų eksportui suteikiamas lengvatinis režimas, panašiai ir ES eksportui į Maroką. Susitarimas atleidžia eksportuojančią šalį nuo mokesčių, tačiau taikomos įvežimo kainos ir metiniai apribojimai, o viršijus kvotas, eksportuojamiems kiekiams taikomi papildomi tarifai.

Stiprėjant nepasitenkinimui tiek iš ES ūkininkų, tiek iš Maroko eksportuotojų pusės, vasario viduryje atvirą pareiškimą išplatino Maroko žemės ūkio ir kaimo plėtros konfederacija (COMADER). Jame tvirtinama, kad marokietiškų žemės ūkio produktų eksportas į ES išsiskiria aukšta kokybe, griežtu standartų, kurių reikalaujama importuojančiose rinkose, laikymusi.

Be to, akcentuojama, kad 2021–2022 m. marokietiškų žemės ūkio produktų eksportas į ES išaugo 15 proc., eksportas į Ispaniją – 2 proc. Tuo tarpu ES žemės ūkio produktų eksportas į Maroką išaugo 75 proc., o Ispanijos eksportas – 20 proc.

Šiuos skaičius papildo ir eksportuotojo O. Machi teiginiai, kad Marokas turi „prekybos deficitą su Prancūzija ir Ispanija. Prancūzija pernai importavo marokietiškų pomidorų už 706 mln. USD, o Marokas – prancūziškų kviečių už 868 mln. Eur. Prekyba vykdoma jų valiuta, o tai naudinga visai jų ekonomikai. Prancūzija yra suinteresuota pirkti marokietiškus pomidorus, atsižvelgiant į tai, kad gabenimo atstumas nedidelis ir kaina palanki, tuo tarpu Marokas galėtų pirkti rusiškus kviečius. Ir turėkime omenyje, kad visoje Europoje tik 3 proc. pomidorų yra Maroko kilmės“.

Pasak portalo „Newarab“, Marokas 2022 m. buvo didžiausias pomidorų tiekėjas ES ir tais metais eksportavo 424 690 t. Marokietiški pomidorai parduotuvėse išties pigesni nei užauginti Prancūzijoje ar kitoje ES šalyje, todėl mėgstami pirkėjų ir mažmeninių prekybos tinklų, ieškančių pigesnės produkcijos. Marokietiški vyšniniai pomidorai yra 2,4 karto pigesnis nei prancūziški. Žemesnę kainą iš dalies lemia pigi darbo jėga. Viena iš priežasčių, lemiančių žemesnę kainą, yra ta, kad vaisių surinkėjų atlyginimas Maroke nesiekia 1,5 USD per valandą.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Rankų darbo „Su meile IKI“ tortus ruošiančioje kepykloje klientai pamatė tai, ko nesitikėjo

Šviežiai kepamas biskvitas, čia pat tepami burnoje tirpstantys kremo sluoksniai, daug meilės, rankų darbo ir net senus įsitikinimus pakeitęs stulbinančiai skanus tortas – tokius įspūdžius išsinešė prekybos tinklo „...
2025/07/19

Auga elektroninių varžytynių ir aukcionų populiarumas

Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale antrąjį šių metų ketvirtį parduota įvairaus kilnojamojo ir nekilnojamojo turto už 28,5 mln. eurų.
2025/07/19

E. Stonkutė. Ar JAV rinka tampa Europos akligatviu?

Jau pusmetį pasaulyje verda prekybos karas, tačiau kol kas Europos Sąjungos (ES) pramonė ir eksportas demonstruoja nemenką atsparumą. Šių metų pradžioje ES apdirbamosios gamybos apimtys ėmė augti – gegužę Vokietijos pramonė pirmą kart...
2025/07/19

Pagerbti 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesoriai

Liepos 16 d., kai minima Agronomų diena, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centre surengta 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesorių pagerbimo popietė.
2025/07/19

Žvėrys mieste

Meškos pasilakstymas Vilniaus gatvėse sukėlė nemažą šurmulį ir įplieskė plačias diskusijas visose žiniasklaidos priemonėse. Žinoma, Lietuvai tai buvo neeilinis įvykis, turint galvoje, kad tik pastaraisiais metais gauruotosios vis daž...
2025/07/19

Nuo darbo „Michelin“ restoranuose iki gelbstinčių gyvybes projektų

Darbas geriausiuose, net į „Michelin“ gidą įtrauktuose restoranuose, galimybė prisidėti prie vitaminų, skirtų besivystančioms šalims, formulių tobulinimo, naujų maisto produktų kūrimas – tik keletas tarptautinės produktų r...
2025/07/19

Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina ES daugiamečio biudžeto pasiūlymą

Europos Komisijai trečiadienį pristačius ES daugiamečio biudžeto 2028-2034 m. pasiūlymą, Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina pasiūlymo apimtį, ambicingumą ir finansavimą konkrečioms sritims.