Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023

Aretas – Lietuvoje jauniausias triušininkų asociacijos narys

2023/01/06


Pakruojo r. Jovarų kaime gyvenantis šešiolikmetis Aretas Stankūnas ir jo tėvai Aušra ir Tomas Stankūnai, kurie užsiima žemės ūkiu, džiaugiasi gražuoliais žinomų veislių triušiais. Ilgaausius augina moksleivis Aretas, jauniausias Lietuvos veislinių triušių augintojų asociacijos (LVTAA) narys.

Triušiai – Areto hobis

Šešiolikmetis A. Stankūnas mokosi Pakruojo „Atžalyno“ gimnazijoje, po pamokų skuba į Pakruojo Juozo Pakalnio menų mokyklą, dainuoja vaikinų vokaliniame ansamblyje, be to, dar groja gitara. Sugrįžęs į Jovarų kaime esančius namus, jis po trumpo atokvėpio skuba į triušidę pas savo augintinius: ilgaausius reikia pašerti, apžiūrėti, pasirūpinti, kad jiems būtų tinkamos sąlygos. Vaikinas augina veislinius triušius.

Aretas „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad triušiai jį lydi nuo šešerių metų. Tada jis dovanų gavo pirmąjį triušiuką. Pažintis ir prieraišumas ilgaausiams tęsiasi iki šiol. Beje, jį visada žavėjo įvairūs gyvūnai, domėjosi jų priežiūra. Vaikino tėvas T. Stankūnas prisiminė, kaip sūnus džiaugėsi jam dovanotu mažu triušiuku, labai juo rūpinosi ir prižiūrėjo. Vėliau įsigijo patelę, kuri netrukus atsivedė mažylių. Aretas buvo nepaprastai laimingas. Tėvas tada manęs, kad sūnui atsibos rūpintis triušiukais. Prisipažino, kad klydo, – dabar smagu matyti, kaip Aretas dirba, stropiai rūpinasi auginamais triušiais, prieš dvejus metus įstojo į LVTAA.

Jaunasis triušių augintojas Aretas Stankūnas.

Šešiolikmetis Aretas domisi veisliniais triušiais, jų priežiūrai ir auginimui skiria daug laiko. Informacijos ieško interneto platybėse, su įdomumu stebi vaizdo įrašus apie žymius Europos triušių veisėjus, skaito įvairius straipsnius, sukaupė daug žinių, parodose bendrauja su žinomais triušių augintojais. Tėvas patenkintas sūnaus pomėgiu: jam džiugu matyti, kaip Aretas dalyvauja parodose, jau pelnė ir įvertinimų. Areto tėvas sakė, kad triušiai sūnui yra labai svarbūs, todėl stengiasi jam padėti, talkina, kai gaminami narvai ilgaausiams, kartu su sūnumi važiuoja į parodas.

Aretas dirba, stropiai rūpinasi auginamais triušiais.

Triušių skaičius nuolat kinta

Didžiąją savo laisvalaikio dalį Aretas skiria auginamiems triušiams, juos šeria, tvarko jų narvus, vyksta į parodas. Už didelę pagalbą dėkingas savo tėvui. Aretas kalbėjo apie veislyno plėtrą, planuoja tobulinti pradėtą veiklą. Veislei triušiai buvo parvežti ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Latvijos, Lenkijos, Vokietijos, Slovakijos ir Norvegijos augintojų.

Dabar triušidėje auginama apie 40 ilgaausių. Vaikinas patikslino, kad triušių skaičius nuolat kinta: padaugėja, kai patelės atsiveda jauniklių, po kurio laiko sumažėja, kai triušiai parduodami veisti arba auginti namuose. Veislinius triušius Aretas parduoda parodose, kiti augintojai atvyksta tiesiai į namus, apžiūri tvarkinguose narvuose įsikūrusius triušius ir nusiperka jiems patikusius ilgaausius. Savo užsiėmimą Aretas vadina pomėgiu, o ne verslu.

Dabar veislyne pats veisimo įkarštis: kergiamos patelės ir laukiama palikuonių.

Triušiai laikomi triušidėje, kurioje yra įrengti specialūs narvai, skirti ilgaausiams auginti. Aretas kalbėjo, kad triušidė turi būti gerai vėdinama, bet ilgaausiai turi būti laikomi sausai, jiems kenkia skersvėjis, todėl reikia pasirūpinti, kad jo nebūtų. Triušiams kartais prireikia ir veterinarijos gydytojo pagalbos. Kai iškyla rimtų problemų, stengiamasi jas kuo greičiau išspręsti, jei pastebimi rimtesnės ligos požymiai, sergantys triušiai skubiai atskiriami nuo bandos.

Areto triušių veislynui suteiktas numeris – LT13. Būtent šis numeris yra tatuiruojamas į dešinę ausį visiems veislyne atvestiems triušiams.

Areto triušių veislynui suteiktas numeris – LT13.

Jauniausias asociacijos narys

Prašymą su tėvų leidimu įstoti į LVTAA entuziastingai nusiteikęs jaunasis triušių augintojas pateikė 2020 metais. Tais pačiais metais jis ir tapo oficialiu šios asociacijos nariu. Aretas džiaugėsi, kad jis mūsų šalyje yra jauniausias LVTAA narys, turintis veislyno statusą. Jam parodose smagu bendrauti su žinomais triušių augintojais, gali pasisemti patirties, išgirsta daug naudingų patarimų.

Savo veislyne dabartiniu metu Aretas augina Kalifornijos ir reksų veislės triušius. Reksai yra trispalviai ir gepardo spalvos. Triušių pagrindinis maistas yra kokybiškas šienas, grūdai, specialūs subalansuoti kombinuotieji pašarai ir vanduo. Jiems duodama morkų, burokų, vasarą – ir žolės, dar duodama pušų ir drebulių šakelių.

Paklaustas, ką svajoja studijuoti, Aretas sakė, kad apie būsimas studijas kol kas negalvoja. Jis mano, kad triušių auginimas ir ateityje bus neatsiejama jo gyvenimo dalimi.

 

ŪP korespondentė Aldona SIREIKIENĖ

Autorės ir Areto STANKŪNO nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/01/28

Valstybė smūgiuoja veislininkystei – atsikrato įmonių

Veislininkystės įmonių privatizavimą žemdirbių atstovai vadina istorine klaida ir pabrėžia, kad nacionalinę veislininkystę žlugdyti gali tik labai netoliaregiška valdžia. Šioms įmonėms aukciono plaktuku mojavo dar ankstesnės kadencij...
2023/01/28

Žalumynai ant palangės: nestandartiniai sprendimai

Žalumynų ant palangės galima užsiauginti ir taip, kad jie puoštų namus – tarkim, svogūnų laiškų saldaininėje su akmenukais. Salotoms galima suteikti antrą gyvenimą, o imunitetą sustiprins ir švieži morkų lapeliai.
2023/01/28

Trąšų rinka: ar po sunkių 2022-ųjų galime tikėtis geresnių 2023 metų?

Praėjusieji metai trąšų rinkai buvo sudėtingi. Įtampa dėl kylančių kainų rinkoje buvo jaučiama jau 2021-ųjų pabaigoje. O 2022 m. vasarį, prasidėjus karui Ukrainoje, situacija tapo dramatiška. Agroverslo bendrovės „Agrochema&ldq...
2023/01/28

Lietuviškos simfonijos pradininką primena viena Plungės gatvė

Juozas Žilevičius – vargonininkas, kompozitorius, pedagogas, choro dirigentas, muzikologas, kultūros veikėjas. Simfonija f-moll, kuri buvo parašyta 1919 m., o po kelerių metų atlikta Kaune – laikoma pirmąją lietuviška sim...
2023/01/28

Ūkininkavimas – perspektyvus verslas

„Nepamenu, kiek tada man buvo metų, dar nedaug, tėvų draugų ūkyje padėjau rinkti akmenis. Nusibodo man tas darbas ir nusprendžiau eiti namo, pareikšdama: „Būsiu ūkininkė, bet akmenų nerinksiu. Ūkininke tapau, bet akmenis vis tie...
2023/01/28

Tėvų ir vaikų santykiai: atviri klausimai bei pagarbus klausymasis atrakina ir labai surūdijusią spyną

Kristina su vyru augina 4 vaikus, vyriausiam dabar 16 metų, o jauniausiam – 7-eri. Baigusi finansų mokslus ir ne vienerius metus dirbusi projektų vadove, šiuo metu moteris vis giliau neria į sritį, susijusią su vaikais. Ji antrus metu...
2023/01/28

Pusryčiai – hamletiškas klausimas

Valgyti pusryčius ar nevalgyti? Tokios mintys aplanko bent pusę mūsų ryte. „Pusryčius suvalgyk pats“, – teigia patarlė, o jai pritaria ir šiuolaikinė dietologija. Kai reikia skubiai nuspręsti, ką valgyti, o laikrodis rodo,...
2023/01/27

Radviloms priklausęs dvaras laukia naujų šeimininkų

Turto bankas paskelbė istorinių Buivydiškių dvaro rūmų aukcioną. Kelis šimtmečius garsiajai Lietuvos didikų Radvilų giminei priklausiusio dvaro dalis aukcione bus parduodama kovo pradžioje.
2023/01/27

Kviečia minėti Pasaulinę pelkių dieną

Artėjant Pelkių dienai, kuri minima vasario 2 d., Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) nori atkreipti visuomenės dėmesį į vertingų pelkių bei šlapmžemių apsaugą.