Columbus +17,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 17 Geg 2025
Columbus +17,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 17 Geg 2025

Aromatinga ir gardi žalioji palangė

2023/12/30


Šaltuoju metų laiku norisi žalumynų, kuriais galėtume pagardinti salotas ir kitus  patiekalus, dėti į kokteilius. Klaipėdos universiteto Botanikos sodo koordinatorė dr. (hp) Asta Klimienė teigia, kad įvairiausių žolelių nesudėtinga užsiauginti ir žiemą. Tereikia žinoti, kokias pasirinkti ir kaip prižiūrėti. „Sunkiausiai ant palangės auga rozmarinai ir mairūnai, o lengviausiai – raudonėliai, bazilikai, petražolės“, – aiškino specialistė ir negailėjo patarimų.

Žiemą sunkiau užsiauginti prieskoninių žolelių, bet vis tiek verta?

Žinoma, auginant žoleles žiemą, tenka įdėti daugiau pastangų nei pavasarį. Bet tik dėl to, kad reikia surasti tinkamą vietą ir tinkamas žoleles. Tačiau jei auginsime ne iš sėklų, o iš daigų, tai padaryti bus lengviau.

Kurios žolelės geriausiai auga ant palangės šaltuoju metų laiku?

Iš daugiamečių ant palangės geriausiai auga tos, kurių gimtinė yra šilto klimato šalys, nes nėra tokio ryškaus sezoniškumo. Jos ant palangės augs kaip ir visos kambarinės gėlės. Tinka laurų medis, melisos, raudonėliai, petražolės, lapiniai salierai, paprikos, špinatai.

Puikiai auga anksti pavasarį sėjamos vienmetės, jų vegetacija trumpa, o maistui naudojame pirmuosius lapelius: bazilikai, salotos, ridikėliai, lapiniai burokėliai, gražgarstės, netgi žirniai. Reikia nebijoti mėginti.

Kokios žolelės nelinkusios dygti kambaryje, kai saulė nelepina šviesa ir, norint jų užsiauginti, verčiau palaukti pavasario?

Sunkiai dygsta ir auga krapai, mairūnai, rozmarinas. Jei auginsite žiemą ant palangės, jų derlius nebus gausus.

Specialistai dažniausiai pataria rinktis saulėtą palangę. Ar tikrai pietinė palangė visada gerai?

Saulėtą, pietų pusėje esančią palangę geriau rinktis rudenį ir žiemą. Pavasarėjant labiau tiktų ne pati palangė, o vieta šalia jos arba pietrytinė, pietvakarinė pusė. Šiuo metu mažai šviesos, o ir saulės beveik nėra, tad augalus reikia statyti ten, kur jos daugiausia. Pavasariop saulė tampa labai kaitri ir gali nudeginti, išdžiovinti augalus.

prieskoniniai augalai
Prieskonines žoleles sodinkite į atskirus indelius, nes augdamos kartu jos gali stelbti viena kitą, ir pasirūpinkite, kad žemė nebūtų per drėgna.

Ar tiesa, kad geriau sodinti daigelius nei sėti sėklas? Gal skirtingiems augalams reikalingi skirtingi būdai?

Kai kurių augalų, tokių kaip bazilikai, rozmarinai, melisos, raudonėliai, čiobreliai, tikrai geriau sodinti ir auginti daigelius. Vienmečius lapinius (salotas, ridikėlius, burokėlius, gražgarstes, špinatus) – sėklomis.

Kurios žolelės reikalauja mažiau priežiūros, o kurios reiklesnės?

Mažiau priežiūros reikia tiems augalams, kurie sėjami sėklomis ir sunaudojamas jų pirmų lapelių derlius. Augaliukams, kuriuos auginsite visą žiemą, dėmesio teks skirti daugiau. Jiems svarbi šviesos, drėgmės ir maisto medžiagų pusiausvyra.

Kaip išsirinkti substratą, kad prie­skoniniams augalams netrūktų naudingų medžiagų?

Substratas svarbus, kai visą sezoną auginate iš daigų. Tada jame turi būti gausu maistinių medžiagų ir palaikoma tinkama drėgmė. Sėjami augalai, kurių derlius nu­imamas greitai, nėra jautrūs. Kartais gali sudygti ir ant drėgnos servetėlės, patiestos ant smėlio ar molio granulių, ar nestorame dirvožemio sluoksnyje. Galima naudoti ir daržo dirvožemį, bet geriausia – skirtas sėkloms daiginti ar daigams auginti. Nebus blogai ir kambarinių gėlių substratas, tad jei turite, galite rinktis ir jį.

Ar turi įtakos vazonas, lovelis?

Vazonas ar lovelis labai svarbūs auginant žoleles ilgesnį laiką. Indas turi būti ne per didelis, ne per gilus ir būtinai su drenažo sluoksniu ar skyle dugne. Tiek žolelės, tiek kiti augalai labai nemėgsta drėgmės pertekliaus, ypač kai vanduo pradeda gesti. Taip atsitinka, kai augalai šildomi iš apačios (ant palangės ar šildomų grindų). Tai skatina plisti ligas, susidaro dumblių, kurie pražudo augalą.

Ar galima į vieną vazonėlį sėti kelias rūšis žolelių? Gal geriau to nedaryti?

Galima, tik sėjant dažnai susiduriama su problema, kad vieni augaliukai stelbia kitus, todėl patariama sėti skyriais, o ne sumaišius sėklas į vieną vietą, arba pasėjus išpikiuoti į kitus vazonėlius. Tai tinka augalams, kuriuos laikysite ant palangės ilgai, o kuriuos suvartosite greitai, geriau sėkite atskirai.

Ar pravartu žoleles apskabyti?

Kai kurias žoleles net būtina skabyti, kad geriau augtų kiti lapeliai, arba galima net viską nupjauti ir vėl sėti. Vienmetes geriau skabyti, kol pradeda leisti antruosius ar trečiuosius lapelius, tada reikia visas nupjauti ir sėti iš naujo. Jei auginate daugiametes, nuskabykite viršūnėles, tada labiau kerosis ir augalėliai bus stambesni.

Kokių klaidų daro pradedantieji?

Pasėtus augalus laiko per ilgai ir tamsiai, tada jie ištįsta. Per daug laisto, ypač tuos, kuriuos augina ant palangės virš radiatorių. Siūlau vazonėlius pakelti, kad nuo radiatoriaus nešiltų dugnas. Jei dedate ant šildomų grindų, taip pat reikėtų palikti tarpą tarp grindų ir vazonėlio. Svarbu atminti, kad laistyti po nedaug, bet dažnai, o vasarą lieti retai, bet gausiai.

Patarkite, kas pasiteisino, o ko geriau nedaryti?

Teko girdėti apie šiltnamius ant palangės. Jie naudingi sausuose butuose ar namuose, kad palaikytų drėgmę. Augalai labiausiai kenčia nuo kontrasto, kai kambaryje sausa, o vazonėlyje daug vandens, tada šaknys šunta, o lapeliai džiūsta.

Lengviausia susikurti žaliąją palangę – nusipirkti vazonėlyje augančių žolelių ir jas auginti ant palangės. Šioms netgi nebūtinas substratas, jos auga ir vandenyje, tik jį reikėtų keisti kartą per savaitę. Tinka ir lietaus vanduo.

Bet jeigu žolelėms negalite skirti daugiau laiko, gal neverta auginti rozmarinų ir mairūnų, rinkitės petražoles, raudonėlius ar bazilikus.

 

Aurelija UŠACKĖ

123rf nuotr.

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis