Columbus +19,3 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 28 Bir 2024
Columbus +19,3 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 28 Bir 2024

Asiūkliai želdynuose: gražu ar per daug vargo?

2023/11/23


„Nors asiūkliai nuo seno laikomi sunkiai išnaikinamomis piktžolėmis, jie yra ir labai naudingi vaistiniai, ir dekoratyviniai augalai“, – sako VU Botanikos sodo Vingio skyriaus vyriausioji botaninių kolekcijų kuratorė Kristina Balnytė. Ji pastebi, kad šis augalas universalus, naudojamas medžiui, kaului, metalui poliruoti, indams šveisti, medžiagai dažyti geltonai ruda spalva, bet siūlo pirmiausia jį išbandyti natūralistiniuose želdynuose.

Auga net kokoso kevale

Šiurkštusis asiūklis (Equisetum hyemale) – asiūklinių (Equisetaceae) šeimos daugiametis, sporinis, žolinis augalas. Stiebai šiurkštūs, žali, 60–90 cm, dažniausiai nešakoti, 0,6 cm skersmens, žiemojantys. Makštys iki 1,5 cm, jų pagrindas balsvas, viršūnės juosvai rudos arba juodos – tai tarpusavyje susijungę itin maži lapeliai. Dauginasi sporomis ir jas išaugina birželį–rugpjūtį. Intensyviai plečiasi šakniastiebiais.

Lietuvoje natūralioje gamtoje šiurkštusis asiūklis retas, sutinkamas Palangos parko pietrytinėje dalyje, Vilniaus apylinkėse. Auga smėlinguose ir žvyringuose dirvožemiuose, pušynuose, viržynuose, šlaituose. Antžemine dalimi drėgmę sugeria iš oro. Drėgnesnėse vietose išauga vešlesni.

asiūklis
Šiurkščiojo asiūklio stiebai gražūs ištisus metus.

Pasak K. Balnytės, į Vingio skyriaus augalų sistematikos kolekciją žemesnis šiurkštusis asiūklis atkeliavo iš Vilniaus krašto pamiškės, žymiai aukštesnį, kuri itin tiesūs stiebai, įsigijo iš dekoratyvinių augalų medelyno. Kitas asiūklis, atkeliavęs iš pamiškės, augo po medžiais ir stiebėsi į saulę (atrodo kiek pagulęs į vieną pusę), todėl ir naujoje vietoje kurį laiką jis taip auga, o vėliau stiebai išsitiesins.

Margasis asiūklis (E. variegatum) – nedidukas, 20–30 cm, margais stiebais, kurie nešakoti arba šakota tik pamatinė dalis, gulsčio arba kylančio tipo, rečiau stataus. Tarpubamblių ilgis apie 1–3 cm. Lapai redukuoti į makštis su danteliais. Makščių kraštai juodi, danteliai dažniausiai būna balti arba juodi su ruda žyme. Viršūnė baigiasi akuotu, kuris yra šiurkštus ir dažnai nutrupantis.

Auga smėlinguose, žvyringuose, pelkėtuose ir drėgnuose dirvožemiuose. Jų galima rasti paežerėse, paupiuose ir jų rezervatuose, kalkingose žemapelkėse. Specialistės teigimu, šiuos senovinius augalus japonai sodina į kokoso kevalus ir juos pakabina. Labai įdomiai atrodo sode, tinka vertikaliam apželdinimui ir žaliosioms sienelėms kurti.

asiūkliai
Margasis asiūklis.

Plitimą nesunku pažaboti

Daug diskusijų kelia sunkiai valdomas asiūklių plitimas. Ši jų savybė sodybų savininkus dažnai atbaido nuo šio dekoratyvaus augalo. Tačiau Botanikos sodo specialistė turi keletą patarimų: prieš sodinant asiūklius želdynuose, reikia iškasti gilias, 50–100 cm, duobes ir jų kraštus iškloti metalinėmis plokštėmis. Taip apribojamas plitimas, jie nestelbia netoliese augančių kitų gėlių.

Asiūklių stiebų vertikalės aplinką puošia ištisus metus, o jei pasitaiko nešalta žiema, žalią spalvą jie išsaugo iki pavasario, nors ir ne tokią sodrią. K. Balnytė pataria anksti pavasarį nukirpti senus stiebus, tuomet greičiau išaugs nauji. Norint padauginti šių augalų, specialistė pataria pavasarį dalyti jų kerus, o liepą stiebo dalis galite pamerkti į vandenį ir maždaug po 3 savaičių išleis šakneles.

Kraštovaizdžio dizainerės Redos Kazokevičienės komentaras

„Dekoratyvūs asiūkliai tinka ten, kur reikia vertikalių, taisyklingų linijų, kolonų ar kitas geometrines figūras atvaizduojančių želdinių. Mano sode auga šiurkštusis asiūklis, kurį esu pirkusi kaip pakrantės augalą, nors pakrantėje nepasiteisino, tačiau puikiai auga sausoje vietoje.

Siūlyčiau asiūklius naudoti ir moderniam apželdinimui, tarp trinkelių, blokų, nes ilgai dekoratyvūs, įdomūs ir struktūriški. Šiuos augalus geriau komponuoti sausuose soduose, apželdinti šlaitus, nes jie gamtoje auga žvyro ir smėlio dirvožemiuose. Jie puikiai toleruoja saulę ir pavėsį. Jei nepaguldo šlapias sniegas, žaliuoja iki gegužės.

Prieš sodinant želdynuose, turite rimtai apgalvoti, kaip ribosite jų plitimą, kad vėliau netektų labai nusivilti ir prisidaryti vargo. Jeigu dvejojate sodinti asiūklius želdyne ar ne, panaudokite metalinius konteinerius – bus puikus akcentas tiek sode, tiek terasoje. Jei sodyba pamiškėje, visiškai natūrali, galima nekreipti dėmesio ir gyventi su jais, bet apželdinimas tada bus pa[1]kankamai natūralus, grubus – jausitės kaip miške.“

 

Rūta ANTANAITIENĖ

Kristinos BALNYTĖS ir Redos KAZOKEVIČIENĖS nuotraukos

Titulinėje nuotr. – Asiūklių vertikalės R. Kazokevičienės želdyne tarnauja kaip dekoratyvi sienelė. 

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Mano ūkis