Columbus +19,3 °C Debesuota
Antradienis, 5 Lap 2024
Columbus +19,3 °C Debesuota
Antradienis, 5 Lap 2024


Prof. Astrida MICEIKIENĖ
Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos kanclerė 

Ateities žemės ūkio verslo valdymas pagrįstas skaitmeninėmis technologijomis

2024/10/07


(VDU ŽŪA langas) Mokslininkai prognozuoja, kad maždaug nuo 2030 m. pasaulyje įvyks esminių pokyčių, kurie sukels revoliuciją žemės ūkio sektoriuje. Dešimtmečius vyriausybės ir tarptautinės organizacijos sutelkė dėmesį į maisto prieinamumą, siekdamos, kad visiems pasaulio gyventojams kokybiški ir švieži maisto produktai būtų prieinami bet kuriuo metų laiku. Tačiau pastaruoju metu viskas keičiasi, nes pasaulyje vykstantys nauji procesai reikalauja permąstyti visą žemės ūkio sistemą.

Taigi kaip pasikeis maisto gamyba per ateinančius metus? Ateityje žemės ūkio prognozėse numatoma, kad svarbiausius pokyčius sudarys:

• naujų rūšių augalai, atitinkantys naujas mitybos tendencijas;

• sprendimai kovojant su klimato kaitos padariniais;

• naujos skaitmeninės technologijos bei robotai, kurie netrukus gali tapti prieinami visiems ūkininkaujantiems.

Sparčiai auga žemės ūkio robotų sektorius. 2023 m. šios rinkos dydis jau siekė 13,5 mlrd. JAV dolerių, o iki 2028 m. jis turėtų pasiekti 40,1 mlrd. dolerių, bendras metinis augimo tempas – apie 24 proc. Tokią įspūdingą pažangą lemia poreikis spręsti pagrindinius iššūkius, tokius kaip darbo jėgos trūkumas ir klimato kaita.

Skaitmenizacijos procesai jau dabar suformavo visiškai naujus verslo modelius, tokius kaip elektroninė prekyba, internetinės mokėjimų sistemos, internetinė reklama, bei sukūrė tokius verslo gigantus, kaip Amazon, Uber ar PayPal. Šie procesai keičia ir žemės ūkio verslą.

Procesai keičia žemės ūkio verslą

Duomenimis pagrįstų robotų sistemų naudojimas žemės ūkio vertės grandinėje gali gerokai padidinti ūkininkų pajamas, žemės ūkio veiklos efektyvumą, našumą ir pelningumą. Robotai ir robotikos sistemos su daugybe jutiklių, mėginių ėmimo įranga ir GPS autopilotais leidžia rinkti duomenis apie dirvožemį, orus, pasėlius, gyvulius, mašinas ir įrangą. Šiuos neapdorotus duomenis galima toliau apdoroti ir analizuoti naudojant dirbtinį intelektą, kad būtų gauta naudingų vadybinių įžvalgų, padedančių ūkininkams pagerinti sprendimų priėmimą, produktų kokybę ir paslaugas.

Dirbtinis intelektas gali būti naudojamas ne tik žemės ūkio gamyboje, bet ir optimizuojant įprastas verslo operacijas, pavyzdžiui, pardavimus, tiekimo grandinę ir logistiką.

Pavyzdžiui, JAV įmonė „Infopulse“ duomenų inžinieriai sukūrė pardavimų prognozavimo sprendimų sistemą žemės ūkio produkcijos gamintojams, kurių savaitinių ir mėnesinių prognozių tikslumas siekia 80-90 proc. Įdiegus šią sistemą gauta daug naudos: optimizuotas gamybos planavimas, geresnis sandėlio atsargų valdymas, supaprastinta logistika ir gerokai sutrumpėjęs laikas, reikalingas pardavimų prognozėms parengti – nuo kelių dienų iki kelių minučių.

Dirbtinio intelekto ir mašininio mokymo naudojimas naudojimas padidins ūkių galimybes valdyti ūkius išmaniųjų programų telefone pagalba. Pavyzdžiui, dirbtinio intelekto naudojimas išmaniuosiuose fotoaparatuose, kurie montuojami tvartuose, leis identifikuoti ir atpažinti kiekvieną gyvulį bei nustatyti, ar gyvulys pakankamai ėda, ar neserga ir informaciją pateikti ūkininkui telefone.

Žemės ūkio skaitmeninimo procesas lemiamai keičia žemės ūkio produktų verslo valdymą. Kuriami Fintech produktai, sąnaudų valdymo technologijos, ūkio valdymo paslaugų modeliai, kiti inovatyvūs žemės ūkio verslo valdymo sprendimai.  Jau yra verslo valdymo technologijų, siūlančių ūkio valdymui reikalingus duomenis rinkti jutikliais, sparčiai plėtojamas dalijimosi ekonomikos konceptas, sudarantis galimybę efektyviau naudoti žemės ūkio produktų gamybai reikalingą techniką. 

Žemės ūkio verslo skaitmeninimas leis pritaikyti tokius ūkio valdymo sprendimus ir paskatins inovacijas, kurių iki tol nebuvo įmanoma diegti dėl duomenų trūkumo. Visų pirma, tai didesnės galimybės valdyti rizikas. Atsiradus galimybei rinkti duomenis apie augalus ir gyvulius pasitelkiant jutiklius, dronus bei palydovus, atsivers galimybė valdyti gamtines, technologines rizikas realiu laiku. Mokslininkai prognozuoja, kad ir darbuotojų parinkimas bus labiausiai susijęs su jų gebėjimais valdyti rizikas ir taip pat visiškai persikels į elektroninę erdvę.

Atveria naujas galimybes

Skaitmenizavimo technologijos atveria naujas žemės ūkio verslo valdymo galimybes visuose žemės ūkio ir maisto produktų vertės grandinės etapuose: žemės ūkio procesų automatizavimas leidžia tiksliai sureguliuoti naudojamų žaliavų ir medžiagų kiekius,  sumažinti rankinio darbo poreikį; palydoviniai duomenys ir jutikliai pagerina pasėlių augimo ir žemės ar vandens kokybės stebėjimo tikslumą, o visa tai sumažina sąnaudas. Produktų kilmės atsekamumo technologijos ir skaitmeninės logistikos paslaugos suteikia galimybę supaprastinti žemės ūkio maisto produktų tiekimo grandines, tuo pačiu teikdamos patikimą informaciją vartotojams ir padidindamos šias technologijas taikančių ūkininkų konkurencines galimybes.

Skaitmeninės technologijos taip pat prisideda prie valdžios institucijų vykdomos žemės ūkio  politikos ir programų veiksmingumo bei efektyvumo, sudaro galimybes kurti dar geresnes. Pavyzdžiui, laisvai prieinami ir aukštos kokybės palydoviniai vaizdai sumažina daugelio žemės ūkio veiklų stebėjimo ir kontrolės išlaidas. Tai leidžia atitinkamoms valdžios institucijoms pereiti prie tikslingesnės politikos, pagal kurią ūkininkams būtų mokamos subsidijos. Skaitmeninės technologijos leidžia ne tik stebėti, kaip laikomasi aplinkos apsaugos politikos, bet ir automatizuoti žemės ūkio administracinius procesus bei plėtoti naujas paslaugas.

Galiausiai skaitmeninės technologijos padeda taikyti naujus prekybos žemės ūkio ir maisto produktais modelius, sujungdamos žemės ūkio produkcijos pardavėjus ir pirkėjus į naujas rinkas bei sudarydamos galimybes valdžios institucijoms stebėti ir užtikrinti kokybės standartų laikymąsi, greitesnes ir veiksmingesnes pasienio procedūras, kurios yra būtinos greitai gendantiems produktams ir kt.

Visa ši technologinė pažanga padės pasiekti tikslą sukurti atsparesnes, našesnes ir tvaresnes žemės ūkio ir maisto sistemas, geriau tenkinančias vartotojų poreikius. Tačiau technologinių inovacijų diegimas žemės ūkio versle gali sukelti ir neigiamų padarinių: duomenų praradimas, netinkamas panaudojimas ar vagystė gali pakenkti žemės ūkio verslo valdymui. Todėl iškyla šios informacijos kontrolės ir valdymo problema, kurią turi spręsti šalies valdžia.

Dalintis