Anot pateikto dekreto projekto, kiti 12 ministrų liktų eiti pareigas.
Ministrus skiria ir atleidžia prezidentas ministro pirmininko teikimu.
K. Starkevičius turėtų pakeisti žemės ūkio ministro pareigas einantį Kęstutį Navicką, A. Pečkauskas – sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį.
„Pirmiausia, noriu pažymėti, kad pasitikiu visais dabar dirbančiais ministrais ir visi jie galėtų tęsti darbą iki Vyriausybės įgaliojimų pabaigos. Priekaištų galima neturėti tik tam, kuris nieko nedirba ir neprisiima jokios atsakomybės, nes tada nėra ir jokios rizikos padaryti klaidos ar prieštaringai vertinamo sprendimo“, – pateikdama atnaujintą kabinetą teigė I. Šimonytė.
Ji teigė gerai vertinanti tiek K. Navicko, tiek A. Dulkio darbą, tačiau, anot Vyriausybės vadovės, „būtų apmaudu, jeigu likęs kadencijos darbams užbaigti laikas būtų švaistomas atsimušinėjimams ir pasiaiškinimams“.
„Tiek aš, tiek visa Vyriausybė visada prioritetą teikė ir teiks konstruktyviam darbui Lietuvos naudai, o ne kokiam nors galynėjimuisi“, – tvirtino I. Šimonytė.
Prezidentas Gitanas Nausėda ne kartą minėjo, kad pokyčiai Ministrų kabinete reikalingi. Daugiausia šalies vadovo ir jo komandos kritikos pastaruoju metu sulaukė būtent sveikatos apsaugos ir žemės ūkio ministrai A. Dulkys bei K. Navickas.
Pasak premjerės, naujų reformų prieš pat Seimo rinkimus tikėtis „būtų tiesiog nelogiška, o gilintis į vykstančius darbus atėjus iš šalies būtų prabanga“, todėl ji sakė naujais ministrais pasirinkusi į darbus įsigilinusius žmones.
Vyriausybė iš naujo skiriama, nes Konstitucija įpareigoja ministrą pirmininką atsistatydinti per prezidento inauguraciją. Gegužę perrinktas antrai kadencijai, G. Nausėda prisiekė anksčiau liepą.
Prezidentas paskyrė I. Šimonytę premjere liepos 22 dieną ir pagal įstatymus pavedė jai per 15 dienų sudaryti Ministrų kabinetą, šis terminas sueina kitos savaitės pradžioje.
Autorė Jūratė Skėrytė / BNS
Viršelyje: Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius turėtų pakeisti žemės ūkio ministro pareigas einantį Kęstutį Navicką. ŪP redakcijos nuotr.
Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas 68-erių Kazys Starkevičius, kurį siūloma skirti žemės ūkio ministru vietoje Kęstučio Navicko, daugiausia dėmesio žada skirti kitų metų žemės ūkio finansavimui, sektoriaus ateities pamatams ir klimato kaitos iššūkiams
Kandidatas į Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) vadovus taip pat teigė ketinantis atnaujinti viceministrų bei patarėjų komandą.
K. Starkevičiaus teigimu, svarbiausias jo darbas, tapus ministru, bus padaryti viską, kad būtų „tinkamai žemės ūkiui suformuojamas kitų metų biudžetas“.
Pasak jo, netrukus baigsis 2013–2018 metų Europos Sąjungos (ES) fondų investicijų žemės ūkio sektoriuje laikotarpis, todėl bus svarbu sužiūrėti, kiek lėšų ir kodėl liko nepanaudota.
„Iki kitų metų birželio visos lėšos turi būti tinkamai panaudotos, yra likę keli šimtai milijonų, tai tinkamas jų įdarbinimas svarbus, jos turi būti panaudotos klimato kaitos iššūkiams“, – BNS penktadienį teigė K. Starkevičius.
Jis žada imtis iniciatyvos, kad atsirastų ilgalaikės žemės ūkio programos gairės.
„Pabandysiu suburti kaimo bendruomenes ir ūkininkus prie ilgalaikės žemės ūkio ir kaimo perspektyvų ir krypčių programos. Pabandysime tokios programos gaires sudėlioti ir susitarti su kaimu, politikais, žemdirbiais, kokia bus kaimo, žemės ūkio sektoriaus ateitis. Kad nebebūtų taip, kad ateina viena valdžia ir pradedam nuo nulio. Ateina kita – trūkt už vadžių ir vėl viskas iš pradžių. Turime padėti bent pamatus, kad ateityje ūkininkai ir kaimo bendruomenės jaustųsi saugiau“, – teigė K. Starkevičius.
Anot jo, sprendžiant klimato kaitos klausimus bus siekiama, kad žemės ūkyje būtų naudojama mažiau trąšų.
K. Starkevičius taip pat teigė, kad bus pokyčių ministerijos vadovybėje.
„Tikrai visi neliks (viceministrai – BNS). Kai kas liks, bet bus pasikeitimų. Ne vienas ministras buvo atsakingas. Jeigu buvo pataikaujama, tik linksima galva ir nieko nedaroma, nepatariama ministrui, tokie viceministrai ir patarėjai negali dirbti“, – sakė K. Starkevičius.
Žemės ūkio ministru jis yra dirbęs 2008–2012 metais.
K. Starkevičius su šeima ūkininkauja – dirba apie 400 hektarų žemės, iš kurių nuosava žemė, kurią paveldėjo iš tėvų, sudaro 130 hektarų, kitą nuomoja. Šeima augina grūdines kultūras ir mėsinius galvijus.
Į Seimą jis renkamas nuo 2004 metų.
K. Starkevičius anksčiau yra dirbęs Kauno apskrities viršininku, Kauno miesto savivaldybės tarybos nariu, vicemeru, nuo 1996 metų – konservatorių narys.
Vilniaus universitete jis yra įgijęs bibliotekininko ir bibliografo specialybę, taip pat studijavo Teisės fakultete.
Autorė Sniegė Balčiūnaitė / BNS