Viena didžiausių naujienų – galimybė rečiau atlikti fizines patikras. „Rečiau“ – nereiškia, kad patikros nebus. Tai reiškia, kad kas antrus metus galima atlikti nuotolinę patikrą.
Tam yra sąlygų. Taikoma tik auginantiems augalininkystės produktus, o praėjusiais metais turi būti sertifikuotas ne didesnis kaip 10 ha plotas. Sertifikuojamasi ne mažiau kaip paskutinius 3 metus iš eilės ir per juos nenustatyta reikšmingų arba kritinių neatitikčių, veiklos vykdytojas yra priskirtas prie mažos rizikos grupės ir kt. Be to, veiklos vykdytojas turės užtikrinti, kad greitai ir patikimai galės dalytis informacija apie savo veiklą nuotolinėmis ryšio priemonėmis.
„Ekoagros“ šiuo metu rengia nuotolinių patikrų vykdymo tvarką. Ir ruošia sąrašą tinkamų tokioms patikroms ūkių, su kuriais bus susisiekta tiesiogiai.
Skaičiuojant nuo 2022 m., laukuose turi būti taikoma ilgalaikė augalų sėjomaina auginant pupinius augalus arba vyraujančius pupinius augalus mišiniuose kaip pagrindines kultūras arba žaliajai trąšai skirtus augalus.
Sėjomaina taikoma pasirinktinai – arba ne rečiau kaip kartą kas 5 metus, arba ne mažiau kaip 20 proc. žemės ploto kasmet rotuojant vis kitus laukų plotus. Be to, papildomai gali būti auginami tarpiniai pasėliai.
Jeigu tarpiniai pasėliai buvo auginti 2022–2024 m. konkrečiuose plotuose, jų auginimas įskaitomas kaip atliktas sėjomaininis reikalavimas.
Papildyta punktu dėl atsėliavimo.
Tokios pat rūšies augalai (skirtingai negu nurodyta 37 punkte) tame pat lauke galės būt auginami dvejus metus iš eilės kaip pagrindinės kultūros, jeigu bus auginami tarpiniai pasėliai per žiemą, o laukas deklaruotas kaip dalyvaujantis Ekologinės sistemos „Veiklos ariamojoje žemėje“ veikloje „Tarpiniai pasėliai“ išlaikant tarpinius pasėlius (įskaitant įsėlį ar posėlį) per žiemą (naudojant Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų klasifikatoriaus kodą „TR“).
Yra pakeitimų, susijusių su ekologiškos įvairiarūšės (heterogeninės) medžiagos) pateikimu rinkai. Patikslinta, ką turi atlikti veiklos vykdytojas, norintis tokią medžiagą tiekti rinkai.
Veiklos vykdytojai, planuojantys naminių paukščių jauniklių iki 11 savaičių amžiaus racioną papildyti konkrečiais neekologiškais baltyminiais junginiais (aminorūgštimis: lizinu (angl. lysine) ir metioninu (angl. methionine), turės gauti „Ekoagros“ leidimą.
Taip pat „Ekoagros“ leidimą turės gauti norintys papildyti paršelių iki 35 kg svorio racioną konkrečiais neekologiškais baltyminiais junginiais (aminorūgštimis: lizinu (angl. lysine) ir metioninu (angl. methionine).
Patikslinta, kad dauginamoji augalų medžiaga, siūloma duomenų bazėje https://www.organicxseeds.lt, laikoma prieinama tik jei tiekėjas ją gali pristatyti ne ilgiau kaip per 2 savaites.
Nuostata, kad ūkinių gyvūnų pašarai turi būti gauti pirmiausia iš žemės ūkio valdos, kurioje laikomi gyvūnai, arba iš kitų to paties regiono valdų, patikslinta, jog sąvoka tas pats regionas taikoma visai Lietuvos teritorijai.
„Ekoagros“ informacija