Columbus +13,5 °C Nedidelis lietus
Antradienis, 19 Lap 2024
Columbus +13,5 °C Nedidelis lietus
Antradienis, 19 Lap 2024

123rf nuotr.

Atsakingas antimikrobinių medžiagų naudojimas – Lietuvos pažanga

2024/11/19


Lietuvoje jau ne vienerius metus fiksuojamas reikšmingas antimikrobinių medžiagų sunaudojimo mažėjimas gyvūnų gydymui. Tai atsispindi sėkmingai įgyvendinamoje Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) strategijoje, skirtoje antimikrobiniam atsparumui mažinti. Joje didelis dėmesys skiriamas visuomenės švietimui, antimikrobinio atsparumo tyrimams ir bendradarbiavimui su kitomis institucijomis. Suderintos su Europos Sąjungos uždaviniais šios strategijos tikslas – užtikrinti atsakingą vaistų naudojimą, sumažinti infekcijų riziką ūkiuose įgyvendinant biosaugos priemones ir ilgainiui apsaugoti visuomenės sveikatą.

2023 m. duomenimis, Lietuvos Respublikoje antimikrobinių medžiagų kiekis gyvūnų gydymui siekė 42,49 mg/PCU (2022 metais buvo 48,20 mg/PCU) – žemiau ES vidurkio, kuris sudaro 84,3 mg/PCU. Tai reikšmingas pokytis, rodantis antimikrobinių preparatų pardavimų sumažėjimą 11,79 proc. (PCU sumažėjimą 5,68 proc.). 

antimikrobines medziagos
Veterinarinių antibiotikų grupių pardavimų dinamika 2022–2023 m.

„Veterinarijoje pastebimas svarbus pokytis – pirmo pasirinkimo antibiotikai, tokie kaip penicilinai, naudojami vis dažniau, o makrolidų  – vis mažiau. Penicilinai yra plačios veikimo srities antibiotikai, kurie pasižymi mažesne atsparumo rizika. Tuo tarpu makrolidai paprastai skiriami tik tada, kai kiti vaistai neveiksmingi. Ši tendencija atspindi atsakingesnį požiūrį į antibiotikų naudojimą. Šis pokytis yra ne tik nuoseklaus VMVT darbo, skleidžiant žinias apie antimikrobinį atsparumą, rezultatas, bet ir augančių vartotojų lūkesčių dėl atsakingo ūkininkavimo bei kokybiškų produktų išdava. Tokie pokyčiai ar pasirinkimai rodo, kad tvarus gyvūnų sveikatos užtikrinimas gali būti pasiektas be griežto reguliavimo,“ – pabrėžė Centralizuoto išdavimo skyriaus vyriausioji specialistė Jovita Einorytė. 

Siekdama įvertinti antimikrobinių medžiagų naudojimą ES šalyse Europos veterinarinių vaistų agentūra (EMA) įdiegė populiacijos korekcijos koeficientą (PCU). Tai techninis rodiklis, atspindintis kiekvieno gyvūno kūno svorį kilogramais, leidžiantis objektyviai palyginti antimikrobinių medžiagų sunaudojimą atsižvelgiant į šalyje laikomų gyvūnų bendrą biomasę. 

Lapkričio 18-24 dienomis minima Pasaulinė supratimo apie antimikrobinį atsparumą savaitė (angl. World AMR Awareness Week, WAAW).  Minint šią dieną VMVT ragina ir kviečia visus gyvūnų augintojus, ūkininkus bei veterinarijos specialistus ir toliau aktyviai bendradarbiauti, laikytis atsakingo antimikrobinių vaistų naudojimo principų bei prisidėti prie saugesnės ir sveikesnės aplinkos užtikrinant tinkamą gyvūnų priežiūrą bei prevenciją.

 

VMVT informacija

Dalintis