Ashburn +11,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 10 Bir 2023
Ashburn +11,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 10 Bir 2023

Atsakingas darbas teikia džiuginančius rezultatus

2022/05/20


Vieningos nuomonės, kokią reikšmę ekonomikai turi smulkieji ūkiai, nėra, tačiau niekas neabejoja jų svarba tvariai kaimo vietovių plėtrai, kraštovaizdžio formavimui ir tuo, kad jie reikšmingas pragyvenimo šaltinis sodiečiams.

Viskas išėjo savaime

Prieš 13 metų Lazdijų r. Šeštokų sen. Rolių kaime įkurtas Jolantos ir Donato Grėbliūnų mišrus ūkis yra vienas sėkmingiausių smulkiųjų ūkių visame rajone. Jis pripažintas konkurso ,,Metų ūkis 2021“ trečios vietos laimėtoju. „Tai darbšti, tvarkinga šeima, kurią reikia palaikyti ir paskatinti, ji pavyzdys, kaip galima gauti naudos verčiantis ir nedideliame ūkyje“, – „Ūkininko patarėjui“ sakė Lazdijų rajono savivaldybės Kaimo ir žemės ūkio plėtros skyriaus vedėjas Žydrūnas Vasiliauskas.

Anot D. Grėbliūno, ūkininkais jie tapo savaime. „Esu kaimo žmogus, gimiau ir užaugau kaime. Tėvai visą laiką ūkininkavo, todėl ir aš nuo vaikystės buvau arti žemės. Dar kolūkių laikais mačiau, kaip jie su meile triūsė savame žemės lopinėlyje. Vėliau, atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, įregistravo savo ūkį, kuriame dirba iki šiol, ir gyvena iš pajamų, gaunamų iš žemės ūkio. Žmona buvo gal per žingsnį toliau nuo žemės ūkio, tačiau ir jai žemės darbai nebuvo svetimi“, – kalbėjo D. Grėbliūnas.

Baigęs mokyklą, dzūkas pasirinko miškininkystės studijas Aleksandro Stulginskio universitete (dabar Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija) ir tapo miškininku. Šiuo metu D. Grėbliūnas dirba Valstybinių miškų urėdijos Druskininkų regioninio padalinio Krosnos girininkijos girininko pavaduotoju, tiesioginį darbą derindamas su ūkininkavimu.

Savarankiškas D. Grėbliūno ūkininkavimas prasidėjo, kai įsigijo sodybą su keletu hektarų žemės. „Su žeme reikėjo ką nors daryti, o pagal šeimos tradicijas veiklos kryptis buvo aiški – ūkininkauti. 2009 m. įregistravome mišrų ūkį, nusipirkome traktorių ir kitą reikalingą inventorių. Pradžią gerokai palengvino pagal KPP priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“ gauta parama. Labai pravertė ir žinios, įgytos studijuojant miškininkystę, tėvų patarimai“, – apie ūkininkavimo pradžią ŪP pasakojo ūkininkas.

Smulkus ir sėkmingas

Prašydamas paramos, D. Grėbliūnas įsipareigojo išplėsti ūkį. Tai šeima ir padarė – dirbamos žemės plotas padidėjo iki 16 ha. Ūkininkai laiko porą melžiamų karvių, prieauglį – telyčaičių ir buliukų, pulkelį vištų ir beveik dešimt kiaulių. „Laikytume daugiau, bet pagal dabartinę tvarką negalima, nes afrikinis kiaulių maras neatšauktas, nors šernų populiacija atsistačiusi, nauji atvejai gamtoje Dzūkijoje lyg ir neužfiksuojami, bet reikalavimai išlikę tie patys. Gal vertėtų jau peržiūrėti šiuos ribojimus. Jei jie būtų atšaukti, galvotume apie ūkio plėtrą“, – dėliojo mintis D. Grėbliūnas.

Dirbamoje žemėje ūkininkas augina kviečius, miežius, avižas, kvietrugius, šiemet pasėjo dar ir žirnių. Dalį užaugintų javų D. Grėbliūnas sunaudoja gyvulių pašarui gaminti, dalį parduoda. Daugiausia parduoda kviečių, kuriuos veža į AB „Kauno grūdai“ priklausantį Šeštokų elevatorių.

Visą pieną ūkininkai parduoda „Marijampolės pieno konservų“ bendrovei. „Supirkimo kainos galėtų būti kiek didesnės, bet yra kaip yra. Esame smulkus ūkis, gal išeina dideli pieno surinkimo kaštai. Tai tikriausiai ir lemia kainą“, – svarstė D. Grėbliūnas.

Pagalbinių darbininkų Grėbliūnai nesamdo, visus darbus nudirba šeima – vyras, žmona ir du sūnūs. Jei užklumpa skubūs didesni darbai, dažniausiai susiję su gamtos sąlygomis, į talką kviečiasi kaimyną su galingesne technika. Pats D. Grėbliūnas turi visus reikalingus ūkio padargus.

Nuotaikos optimistinės

Šį pavasarį vienas didžiausių ūkininkų galvos skausmų – išaugusios trąšų kainos – D. Grėbliūną aplenkė. Jam pavyko jų nusipirkti pigiau kaimyninėje Lenkijoje. „Prie pat sienos lenkai prekiauja trąšomis, o man iki jos tik 30 km. Lenkijoje lietuviškos amonio salietros trąšų kainos mažesnės nei Lietuvoje“, – neslėpė džiaugsmo pigesnių trąšų įsigijęs dzūkas.

Vyras ŪP pasakojo, kad žiemkenčiai peržiemojo gerai, jų būklė nebloga. Su pavasarine sėja kiek pavėlavo, bet optimistiškai nuteikia jau pradėję dygti javai. Kiek didesnį nerimą kelia šlapoki laukai, tačiau čia kalta ne tik gamta, bet ir pasenusios, dažnai gendančios melioracijos sistemos. „Jei metai būna šlapesni, ne visada pavyksta išvengti problemų. Aplink stambių ūkių nėra, tad nėra su kuo kooperuotis ir pritraukti projektinių lėšų melioracijai. Savivaldybė padeda, bet tos pagalbos nelabai pakanka, nes melioracijos įranga labai pasenusi“, – neišsprendžiama problema dalijosi ūkininkas. Bene didžiausią nerimą dzūkui kelia mūsų valstybės žemės ūkio politikos nepastovumas, trukdantis sėkmingai ūkininkauti.

Žemės ūkyje darbo daug, tai tikra tiesa, tvirtino D. Grėbliūnas, tačiau ūkininkas teigė neabejojantis, kad norint ko nors pasiekti, reikia įdėti nemažai darbo. „Svarbu planuoti savo veiklą, įgyvendinti užsibrėžtus tikslus, dirbti, ir tikrai pavyksta. Jei nieko nedarai, tai ir nereikia tikėtis nieko gero. Žinoma, daug kas priklauso nuo ūkio dydžio, kokia veikla užsiimi, ar pavyksta surasti geras realizacijos rinkas. Tai labai svarbūs dalykai“, – įsitikinęs D. Grėbliūnas.

Ūkių skaičius mažėja

Lazdijų rajone ūkius yra užregistravę 1 573 ūkininkai. Ž. Vasiliausko teigimu, didžiąją dalį sudaro smulkūs mišrūs ūkiai iki 10 ha, kurių savininkai turi papildomus darbus.

„Pasėlius Lietuvoje deklaruoja apie 130 tūkst. ūkininkų. Dar yra apie 10 tūkst. turinčių ūkininko pažymėjimą ir nedeklaruojančių pasėlių. Remiantis statistika, kasmet apie 3 000 ūkių pasitraukia iš veiklos. Daugiausia tai patys smulkiausi ir iš dalies vidutiniai ūkiai. Kadangi būtent šiame segmente koncentruojasi kiek mažiau nei pusė visos žemės ūkio gamybos, labai svarbu juos išsaugoti ir pasitraukimo iš gamybos tendencijas sustabdyti“, – redakcijai tvirtino Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius.

Donato Grėbliūno asmeninė nuotrauka

2022.05.20 ŪP korespondentė - Rita KRUŠINSKAITĖ Susijusios temos - skaitykite: gyvenimas kaime; smulkieji ūkininkai; tvarumasjavaižemės ūkis

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/10

Kova prieš sausrą

Šiaulių rajono Daugėlaičių kaime esantis Lino, Daivos ir Juliaus Šateikų daržininkystės ūkis šiemet augina 195 ha svogūnų, morkoms paskyrė 165 ha. Stingant kritulių iš dangaus, balandžio pabaigoje ūkyje pradėti laistyti...
2023/06/10

Atsigaivinkime sveikais ledais

Kokia gi vasara be ledų, ypač mažiesiems! Nesvarbu, kad tirpsta, nesvarbu, kad lipnūs piršteliai ir skruostukai. Tačiau dažna mama pagalvoja apie dažiklius, konservantus ir ar šis desertas nepakenks vaiko sveikatai. „Net natūra...
2023/06/10

Atsinaujinęs Meironių pažintinis takas laukia lankytojų

Aukštaitijos nacionaliniame parke prie Lūšių ežero įrengtas Meironių pažintinis takas supažindina lankytojus su unikalia saugoma teritorija. Taką sudaro trys skirtingi žiediniai maršrutai, geltonasis, žaliasis ir mėlynasis. Ki...
2023/06/10

Augalininkystės tarnyba: vis dažniau pranešama apie žuvusias bites

Pastaruoju metu Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) gauna pranešimų ir sulaukia skundų dėl keistai besielgiančių bičių ar jų žūties. Svarbu nustatyti priežastį, o jų gali būti ne viena: oro sąlygos, ligos, kenkėjai, cheminės medžiagos ...
2023/06/10

Alytuje baigiami kareivinių rekonstrukcijos darbai

Krašto apsaugos ministerija (KAM) praneša, kad siekiant gerinti karių tarnybos ir apgyvendinimo sąlygas Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalione Alytuje baigiami kareivinių rekonstrukcijos darbai. Kareivinės yra reko...
2023/06/10

Teismo nuosprendis: už neteisėtą žmonių gabenimą – 14 tūkst. eurų bauda ir automobilio konfiskavimas

Nelegaliai užsidirbti norėjęs užsienietis A. T. per Lietuvos Respublikos valstybės sieną gabeno nuolatinės gyvenamosios vietos Lietuvoje ir reikiamų vizų neturinčius keturis Sirijos Arabų Respublikos piliečius. Lenkijoje gyvenančiam Ukrainos pilie...
2023/06/10

Akcija „Atviros dienos kaime“ sugrįš ir kitąmet – pavasarį

Šiemet gegužės 19–21 dienomis visi norintieji praleisti įsimintiną laiką kaime buvo kviečiami aplankyti įvairiuose Lietuvos kampeliuose esančius ūkius, muziejus, dvarus, bendruomenių centrus, sodybas, amatininkus ir kitus įdomius obje...
2023/06/10

Suskaičiuokime baltuosius gandrus

Lietuvos ornitologų draugija (LOD) 2023 Metų paukščiu pasirinko baltąjį gandrą. Kaip ir daugelyje kitų šalių, skelbiama akcija siekiama atkreipti visuomenės ir aplinkosaugos institucijų dėmesį į sparnuočių rūšis, kurioms tuo m...
2023/06/10

Spalvingi gėlynai lauko induose

Želdynai gražu, bet ne visur juos galima įrengti. Norisi jaukumo ir terasoje, ir pavėsinėje ar balkone. Sodybose šias erdves madin­ga užpildyti specialiais gėlynais dekoratyviniuose induose. O ką juose sodinti?