2020-12-03
Kaunas
Atsakymas į 2020 09 18 Gintauto Misiukevičiaus skundą
Dėl Gintauto Misiukevičiaus 2020-09-18 skundo dėl jo tariamai vykdomų laikraščio „Ūkininko patarėjas“ vyriausiojo redaktoriaus pareigų ir jo pašalinimo iš leidinio metrikosInformuojame, kad 2020-08-21 naujoji UAB „Ūkininko patarėjas“ vadovė Alanta Neverdauskienė antstolio akivaizdoje žodžiu ir raštu informavo Gintautą Misiukevičių, kad jis bendrovės valdybos sprendimu yra atleistas iš įmonės direktoriaus pareigų. Pažeisdamas įstatymus, t. y. jau nebebūdamas bendrovės vadovu, jis 2020-08-24 pats save tariamai išleido, kaip vyr. redaktorių, eilinių atostogų. Nuo šios dienos G. Misiukevičiui buvo skaičiuojamos pravaikštos iki 2020-09-24.
UAB „Ūkininko patarėjas“ direktorė 2020-11-20 išleido įsakymą „Dėl Gintauto Misiukevičiaus atleidimo iš darbo pagal Darbo kodekso 58 str.“. Jame sakoma (cituoju): „Atsižvelgdama į tai, kad UAB „Ūkininko patarėjas“ darbuotojas vyr. redaktorius Gintautas Misiukevičius be svarbios ir pateisinančios priežasties nebuvo darbe nuo 2020 m. rugpjūčio 24 d.; konstatuota, jog darbuotojas tokiais savo veiksmais padarė tęstinį šiurkštų darbo pareigų pažeidimą, kuris tęsėsi nuo 2020 m. rugpjūčio 24 d. iki rugsėjo 25 d. imtinai, nustatytą LR Darbo kodekso 58 straipsnio 3 dalies 1 punkte. Įvertinusi aplinkybes, jog darbuotojas suprato ir žinojo, kad jo neatvykimas į darbą laikomas neatvykimu į darbą be pateisinamos priežasties, piktnaudžiavo savo teisėmis ir sukėlė grėsmę tinkamai darbdavio veiklai. <...> Nusprendžiu nutraukti darbo sutartį su Gintautu Misiukevičiumi darbdavio iniciatyva dėl darbuotojo kaltės (LR Darbo kodekso 58 straipsnis).“
Nuo 2020-09-25 iki šiol G. Misiukevičius serga.
2020-10-12 Kauno darbo ginčų komisija priėmė sprendimą Nr. DGKS-5844, kuriuo atmetė G. Misiukevičiaus prašymą pripažinti jo atostogas teisėtomis.
Dar daugiau – G. Misiukevičius yra pasisavinęs bendrovės dokumentų, pagrobęs bendrovės antspaudą, materialinių vertybių ir jų negrąžina įmonei. G. Misiukevičius slapstosi nuo bendrovės įgaliotų antstolių.
Pažymėtina, kad visi UAB „Ūkininko patarėjas“ leidiniai turi savo redaktorius ir nė viename leidinyje nėra nurodomas vyriausiasis redaktorius.
Visuomenės informavimo įstatymo 22 straipsnio 10 punktas nurodo: „Kiekvienas viešosios informacijos rengėjas ar jo dalyvis turi paskirti asmenį (vyriausiąjį redaktorių, REDAKTORIŲ, programos vedėją ar kitą asmenį), kuris atsako už visuomenės informavimo priemonės turinį. Kai viešosios informacijos rengėjas ir dalyvis yra tas pats fizinis asmuo, jis atsako už savo visuomenės informavimo priemonės turinį.“ Šiuo metu bendrovėje nėra vyr. redaktoriaus pareigas vykdančio asmens. Už leidinių turinius atsako jų redaktoriai.
Pažymėtina, kad iš „Ūkininko patarėjo“ metrikos G. Misiukevičiaus pavardė pašalinta ne mano iniciatyva, o bendrovės direktorės nurodymu, nes tariamai vyr. redaktoriaus pareigas atlikęs pilietis vykdė žalingą ir priešišką leidiniams veiklą, nevykdė savo pareigų, nuolat darė pravaikštas. Todėl visiškai pagrįstas sprendimas buvo šio asmens nenurodyti kaip „paskirto asmens“ pagal Visuomenės informavimo įstatymo 22 straipsnio 10 punktą, kadangi dėl jo elgesio bendrovės atžvilgiu ji negalėjo G. Misiukevičiumi pasitikėti.
Jūsų prašomos pateikti redakcijos vidaus tvarkos taisyklės ir (ar) vidaus etikos kodeksas įmonėje vadovaujant nuo 2017-10-11 iki 2020-08-21 J. Skesteniui ir G. Misiukevičiui nebuvo atnaujintos, kaip ir kiti svarbūs įmonės vidaus dokumentai. Tai liudija Darbo inspekcijos dokumentas Nr. R1 0276-0819, kurį Jums pateikiame kaip šio paaiškinimo priedą. 2020-08-21 teisėtai vadovybei perėmus bendrovės valdymą, po savaitės, 2020-09-07, LR Valstybinė darbo inspekcija pateikė reikalavimą pašalinti daugybę G. Misiukevičiaus, kaip įmonės buvusio vadovo (direktoriaus pareigas jis ėjo 2019-12-02–2020-08-21), padarytų pažeidimų.
Darbo inspekcijos reikalavimo pašalinti pažeidimus 5 p. rašoma: „2020-09-07 patikrinimo UAB „Ūkininko patarėjas“ metu nustatyta, kad bendrovėje parengtos <...> darbo tvarkos taisyklės, kiti dokumentai nėra peržiūrėti ir atnaujinti, pasikeitus <...> teisės aktams.“
Šiuo metu visi buvusios vadovybės padaryti pažeidimai yra šalinami.
G. Misiukevičius su savo grupuote užvaldęs „Ūkininko patarėjo“ bendrovę ir su žmona leisdamas „Valstiečių laikraštį“, matyt, pasijuto žiniasklaidos nekontroliuojamu magnatu ir pamėgino „reguliuoti“ agropolitiką. Uždraudė „Ūkininko patarėjo“ korespondentams laisvai dirbti, teikti visuomenei objektyvią informaciją ir įteikė jiems savo sudarytą „juodąjį žemės ūkio visuomenės veikėjų sąrašą“. Žurnalistams buvo užginta bendrauti su Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentu Petru Puskunigiu ir direktoriumi Jonu Sviderskiu, Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininku Aušriu Macijausku ir direktoriumi Ignu Jankausku, Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktoriumi Algiu Baravyku, Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininku Jonu Vilioniu, Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos pirmininku Vidu Juodsnukiu, Lietuvos ūkininkų sąjungos tarybos pirmininku Jonu Talmantu, Pieno centro vadovu Egidijumi Simoniu.
Pažymėtina, kad Visuomenės informavimo etikos komisija 2018-11-02 priėmė sprendimą dėl pripažinimo padarius Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso pažeidimus, kuriame konstatuota, kad „Ūkininko patarėjo“ tuometinis vyr. redaktorius G. Misiukevičius 2018 m. vasario 11 d. išplatino leidinio korespondentams visuomenės ir politikos veikėjų sąrašą, kuriame buvo įvardyti pageidaujami ir nepageidaujami redakcijai pašnekovai. Komisija nusprendė:
„1. Pripažinti, jog laikraščio „Ūkininko patarėjas“ vyr. redaktorius Gintautas Misiukevičius, patvirtindamas ir išplatindamas redakcijos žurnalistams nepageidaujamų leidinio pašnekovų sąrašą, pažeidė Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 1 straipsnį, nustatantį, jog galimybė gauti ir skleisti informaciją, būdama viena iš pagrindinių žmogaus teisių, turi būti gerbiama, tačiau ją įgyvendinant privalu garantuoti visas kitas žmogaus teises, o atsižvelgiant į šių žmogaus teisių sąveiką, būtina nuolat siekti teisingos jų pusiausvyros, ir 22 straipsnį, nustatantį, jog žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai turi būti laisvi ir nepriklausomi.
Šio Komisijos sprendimo, mano turimais duomenimis, G. Misiukevičius neįvykdė. Aš buvau skundo Visuomenės informavimo etikos komisijai pareiškėjas, tačiau laikraščio kopijos su išspausdintu Komisijos sprendimu negavau.
Ergo sum: G. Misiukevičiaus Visuomenės informavimo etikos komisijai pateiktas skundas neturi jokio pagrindo – jo apeliavimas į Visuomenės informavimo etikos kodekso 53 straipsnį, kuris nurodo, kad „žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai neturi naudoti visuomenės informavimo priemonės savo privatiems reikalams spręsti bei asmeninėms sąskaitoms suvesti“ bei apeliavimas į Kodekso 8 straipsnį, kuris nurodo, kad „žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai turi įsitikinti, kad skelbiamos antraštės, anonsinė medžiaga, nuotraukos, grafika, garso ar vaizdo įrašai ir citatos neiškreipia kūrinio ir neklaidina vartotojo“ yra niekiniai.
Prašau Visuomenės informavimo etikos komisijos apsvarstyti G. Misiukevičiaus, kaip buvusio „UAB „Ūkininko patarėjas“ vadovo, padarytą Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 60 straipsnio pažeidimą – laiku neatnaujinus ir nepatvirtinus, kaip reikalauja galiojantys LR teisės aktai, viešosios informacijos rengėjo vidaus darbo tvarkos taisyklių ir (ar) vidaus etikos kodekso.
Priedai:
Pagarbiai
„Ūkininko patarėjo“ redaktorius
Vytenis Neverdauskas
2020-12-08