Kaunas +13,5 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 23 Geg 2025
Kaunas +13,5 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 23 Geg 2025

Atsiveria tarptautinio vietos veiklos grupių bendradarbiavimo galimybės

2017/08/29

Stasys BIELSKIS „ŪP“ korespondentas

Lietuvos kaime įsikūrusios vietos veiklos grupės (VVG) vis dažniau ryžtasi įgyvendinti projektus su partneriais iš užsienio. Tai puiki proga pamatyti, kaip dirbama kitose šalyse, pasisemti patirties ir pasidalyti savo geriausiomis veiklos praktikomis. Tarptautinio bendradarbiavimo vystymas skatinamas ir Europos Sąjungos (ES) lėšomis.

Laukiama paraiškų Rugpjūčio 1–31 d. VVG turi galimybę teikti paraiškas Nacionalinei mokėjimo agentūrai pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „LEADER programa“ veiklos sritį „Vietos veiklos grupių bendradarbiavimo projektų rengimas ir įgyvendinimas“. Šiuo metu renkamos paraiškos vystyti tarptautinio bendradarbiavimo projektus. Bendradarbiavimo projektai kaimo VVG nėra naujovė. Sukaupta nemaža projektų įgyvendinimo patirtis. 2007–2013 m. programiniu laikotarpiu buvo įgyvendintas 71 projektas, 39 iš jų – tarptautinio bendradarbiavimo. Užsienio partneriais buvo Latvijos, Lenkijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Čekijos VVG. Bendradarbiavimo projektų sritys apėmė verslumo skatinimą, amatus, vaikų ir jaunimo stovyklų kūrybinių dirbtuvių organizavimą, kultūrinio ir istorinio paveldo puoselėjimą, bendrų regionų prekių ženklų kūrimą ir leidybą, turistinių maršrutų ženklinimą, naujų paslaugų kaimo vietovėse kūrimą ir t. t. Paraiškų vykdyti tarptautinio bendradarbiavimo projektus laukiama iš kaimo vietovių VVG ir dvisektorių VVG. Jų partnerėmis gali būti kaimo vietovių, dvisektorės, miesto, žuvininkystės VVG ir kitas viešasis juridinis asmuo – viešojo ir privataus sektoriaus partnerių grupė, veikianti kaimo vietovių teritorijoje. Partnerių skaičius nėra ribojamas ir nuo projekte dalyvaujančių projekto partnerių skaičiaus paramos dydis nepriklauso, tačiau žinotina, kad bent vienas projekto partneris turi veikti ES valstybėje narėje arba trečiosios šalies kaimo teritorijoje. Viena iš naujovių šiuo programiniu laikotarpiu yra ši: jei projektas bus įgyvendinamas su VVG, kurios yra iš Baltijos jūros regiono, jis turės atitikti ir ES Baltijos jūros regiono vietos plėtros strategijos tikslus, kurie iš esmės susiję su VVG strategijų tikslais. Visą rugpjūtį truksiančiam paraiškų rinkimo etapui skirta 300 tūkst. Eur paramos lėšų. Paramos dydis – iki 100 tūkst. Eur, paramos intensyvumas – 80 proc.

VVG „Pagėgių kraštas“ ieško ir tarptautinių partnerių VVG „Pagėgių kraštas“ administracijos vadovė Rasa Stonienė „ŪP“ teigė, kad pagėgiškiai jau ruošiasi išplaukti į platesnius vandenis. „2007–2013 m. paramos laikotarpiu dalyvavome panašiuose projektuose, tik su Lietuvoje veikiančiomis VVG, – pasakojo R. Stonienė. – Tai buvo Jurbarko rajono VVG „Nemunas“ ir Druskininkų VVG. Kartu su jurbarkiečiais sukūrėme Mažosios Lietuvos prekės ženklą, vykdėme bendrą veiklą vaistinės žolininkystės srityje. Šio projekto metu buvo dar labiau sustiprintas tiek Pagėgių krašto bendruomenių vystomas socialinis vaistinės žolininkystės, tiek ir Jurbarko r. Smalininkų bei Viešvilės bendruomenių verslas. Teritorinio bendradarbiavimo su Druskininkų VVG metu sukurti bendri turistų maršrutai edukacinės programos, kurios šiuo metu vykdomos. Šiame projekte buvome druskininkiečių partneriai.“ Šiais metais pagėgiškiai ieško partnerių užsienio šalyse. Kalbamasi su Lenkijos Respublikos Ilavos savivaldybės VVG. Svarstoma, kaip į bendradarbiavimo projektą įtraukti ir trečiųjų šalių atstovus – Ukrainos Zbaražo rajono VVG, nes su šiuo rajonu bendradarbiauja Tauragės apskritis. Pasak R. Stonienės, dar nėra įsitikinta, ar jie bus tinkami partneriai. Šiuo metu su užsienio partneriais tebeieškoma bendrų veiklų, „Pagėgių kraštas“ norėtų bendradarbiauti su kitų šalių panašiomis visuomeninėmis organizacijomis.

VVG jau turi projektų įgyvendinimo patirties Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento vyriausioji specialistė Jolanta Vaičiūnienė „ŪP“ sakė, kad balandį VVG turėjo galimybę prašyti paramos tarptautiniams projektams inicijuoti (paramos dydis buvo iki 3 tūkst. Eur), o šį mėnesį dėl paramos gali kreiptis tos VVG, kurios jau turi projekto partnerius ir nori įgyvendinti konkretų projektą. „Sprendžiant iš susidomėjimo, matyti, kad dvi ar trys paraiškos įgyvendinti tarptautinio bendradarbiavimo projektus tikrai bus gautos, – pasakojo J. Vaičiūnienė. – Kadangi jau yra tarptautinio bendradarbiavimo projektų įgyvendinimo patirties, tikimasi, kad ir šiuo laikotarpiu VVG aktyviai teiks paraiškas.“ 2014–2020 m. programiniu laikotarpiu Lietuvos kaimo ir dvisektorių VVG bendradarbiavimo projektams iš viso skirta 2,9 mln. Eur Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšų.

Dalintis