Columbus +10,3 °C Debesuota
Penktadienis, 4 Bal 2025
Columbus +10,3 °C Debesuota
Penktadienis, 4 Bal 2025

Atstumtųjų ūkiuose šviesos nematyti

2023/11/24


Europos gyventojų valgiaraštyje populiariausia mėsa yra kiauliena. Ji sudaro apie pusę suvartojamos mėsos. Lietuvoje kiaulienos suvartojama dar daugiau, tik labiausiai vertinama lietuviška. Bet net ir meilė Lietuvoje išaugintai produkcijai negelbsti kiaulių augintojų, kuriuos dar neseniai purtė kainų krizė, taršė afrikinis kiaulių maras (AKM). Be to, brango pašariniai grūdai, energetiniai ištekliai, o kiaulių supirkimo kainos krito, nes eksporto apribojimai į trečiąsias šalis, nerami tarptautinė padėtis lėmė, kad Europos Sąjungoje (ES) atsirado kiaulienos perteklius.

Nepakeliama kontrolė

Jurbarko rajone įsikūrusios UAB „Dainiai“ vadovas Kasparas Jurevičius pripažino, kad situacija ir dabar yra ne ką geresnė. Jo teigimu, dabartiniu metu pradėti auginti kiaules būtų pats kvailiausias sprendimas – ūkininkams tiesiog būtina galvoti, kur padėti riestauodeges ir kaip išeiti iš šio verslo. Pašnekovas pateikė skaičius: Lietuvoje yra apie 500 tūkst. kiaulių, iš kurių 360 tūkst. Lietuvoje augina danų kapitalo įmonės ir tik likusią dalį – Lietuvos. „Mūsų šalyje kiaulienos suvartojama dvigubai daugiau, nes mūsų verslininkai labai aktyvūs ir suveža į Lietuvą, kaip į trečiąją šalį, produkciją, kuri ES nevartojama, – „Ūkininko patarėjui“ aiškino ūkio vadovas. – Mūsų rinka užkemšama dešromis, dešrelėmis iš šaldytų, presuotų, separuotų atliekų. Taip numušama lietuviškų kiaulių kaina.“

K. Jurevičius neslėpė, kad pastaruoju metu kiaulių ūkių kontrolė pasidarė beveik nepakeliama: „Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba tapo kontrolės ir baudimo tarnyba ir jei ūkininkui reikia kokio nors sprendimo ar patarimo, tai nieko negausi. Atvažiuoja koks penketas esą išmanančių, parašo 54 puslapių tikrinimo aktą, nubaudžia ir išvažiuoja. Dirbu 54 metus, galiu pasakyti, kad tokių „stebuklų“ dar nemačiau. Pagalbos nesulauksi jokios, apie Žemės ūkio ministeriją net žodžių neturiu.“

Prieš metus „Dainių“ bendrovė keletui mėnesių dėl AKM buvo įtraukta į trečiąją zoną, tačiau vadovui iki šiol neaišku, kas tai lėmė. „Žemės ūkio ministras parašė raštą, kad mums kompensuos nuostolius, – pasakojo ŪP pašnekovas. – Šiais metais kompensavo 70 proc. kainų skirtumą, o gegužės mėnesį – „nei labas, nei sudie“. Kiek besikreipėme, tyla, net nežinome, ar įsakymas galioja, ar jis atšauktas.“

Ilgametis bendrovės direktorius pripažino jau mąstantis apie veiklos nutraukimą, tačiau prisiminęs, kiek darbo įdėta, atviravo, kad širdį skauda ir gaila uždaryti tokią įmonę. „Kai stojome į ES, visas komisijas vežė į mūsų ūkį parodyti, kaip viskas puikiai vyksta, o dabar pasidarėme nenaudėliai“, – nuoskaudos neslėpė K. Jurevičius. Pagaliau, anot pašnekovo, net neaišku, kaip veiklą baigti, juk kiaulių ūkių pardavimas taip pat sustojęs – jais nelabai kas domisi.

Kiaulininkystė žlunga

K. Jurevičius teigė susiduriantis su valdininkų ir politikų požiūriu, esą nebūtų kiaulių ūkių, visiems kaip akmuo nuo širdies nukristų. Tokios valdininkų ir politikų mintys apie visą žemės ūkį – kuo daugiau sektorių sunaikintų, tuo būtų lengviau gyventi.

Įmonė turi ir nedidelį perdirbimo cechą, kuris taip pat kontrolierių nemėgstamas ir kurį rekomenduoja uždaryti. „Prisimenu, kažkada skatino įrengti tokius nedidelius cechus, nes esą geresnę ir kokybiškesnę produkciją juose galima pagaminti, – prisiminė direktorius. – Tačiau globalizacija, prekybos tinklai, diktuojantys savo sąlygas Lietuvos augintojams, paveikė rinką. O juk prisimenu, kaip įkalbinėjo – produkcijos reikia darželiams, ligoninėms, trumpas kelias iki realizacijos yra naudingas. Tačiau konkursus laimėjo didieji, nes mes tik apie 12 t produkcijos per mėnesį pagaminame.“

Paklaustas, kokios priežastys lėmė tokią prastą kiaulių augintojų padėtį, vadovas teigė, kad Lietuva ir Latvija yra Europos sanitarai, kurie priima visą jos šlamštą: „Tarnybos skėsčioja rankomis, esą nieko negali padaryti, bendra rinka, tačiau kažkodėl lietuviškos kiaulienos nenuveši į Daniją ar Švediją. O mes priimame viską. Taip žlunga kiaulininkystė Lietuvoje“, – konstatavo įmonės vadovas.

Nežinomos perspektyvos

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 132, 2023 m. lapkričio 23 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuose prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis