Dvi šiltos savaitės balandžio pradžioje paskatino pavasarinę sėją, daugelis ūkininkų išskubėjo į laukus. Atvėsę ir pabjurę pastarojo meto orai pristabdė sėklų dygimą bei žieminių pasėlių augimą, tačiau žemdirbiai neatlyžo ir toliau tęsia pavasarinės sėjos darbus.
Dirvoje – nieko baisaus
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Skuodo biuro augalininkystės konsultantas Marius Jakumas „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad jų rajone sėja šiemet, palyginti su pernykšte, vėlesnė.
„Pernai tuo laiku jau daug kas buvo pasėta ir net dygo, o žieminiai rapsai jau žydėjo, dabar iki žydėjimo jiems dar toli. Tiesa, kai kurie ūkininkai sako sėją baigę, kiti – dar ne. Tokiu oru pasėta sėkla greitai nesudygs. Pastarosiomis dienomis rajone, kaip ir visoje Lietuvoje, atšalo, buvo ir kritulių, tačiau jie didesnės įtakos sėjos darbams nepadarė. Jei melioracijos įrenginiai tvarkingi, po žiemos likusi drėgmė sutraukta, dirvos paviršiuje jos mažai. Tie, kas važiuoja į dirvą kultivuoti ar sėti, sako, kad nieko baisaus nėra, dirbti galima“, – pasakojo M. Jakumas.
Specialistas nepeikė ir žieminių javų pasėlių – visi gerai peržiemojo. „Nebuvo pelėsio, tik vietomis, kur šlapesnė dirva, išmirko, tačiau tikrai ne dideliuose plotuose“, – sakė LŽŪKT Skuodo biuro augalininkystės specialistas.
Trukdo šlapdriba
Kituose vakariniuose šalies rajonuose, esančiuose arčiau jūros, padėtis panaši. LŽŪKT Kretingos biuro augalininkystės specialistė Vilija Matyžiūtė, lygindama pernykštę ir šiųmetę situaciją, taip pat atkreipė dėmesį į rapsų žydėjimą.
„Viskas šiemet vėliau nei pernai. Pernai žieminiai rapsai šiuo metu jau žydėjo. Dar trūksta šilumos, nuo to viskas ir priklauso. Augalai auga, kai temperatūra siekia 5–6 laipsnius šilumos. Dabar dar ir šlapdriba prisidėjo. Dvi ankstesnės savaitės buvo šiltos, žieminiai kviečiai tikrai šoktelėjo aukštyn, rapsai taip pat. Taigi, pasėliai po žiemos atsigavo. Neiššalo, neiššuto, pelėsio nebuvo“, – apie žiemos įtaką augalams pasakojo V. Matyžiūtė.
Paklausta, kaip rajone vyksta sėjos darbai, pašnekovė sakė, kad pablogėję orai jų nesustabdė. „Smulkesni ūkiai jau apsisėjo, o stambesni – dar tik įpusėjo. Kadangi dirvos gana sausos ir į jas įvažiuoti įmanoma, ūkininkai ir toliau sėja. Temperatūra vėl ima kilti, sėklai sudygti reikės mažiausiai savaitės, o jei ir bus kokia šalnelė, neturėtų pakenkti“, – svarstė V. Matyžiūtė.
Skuba ne visi
Mažeikių rajone, pastebi specialistai, kol kas šalta, naktimis stiprios šalnos, o dirvose trūksta drėgmės. „Pas mus tik šiąnakt palijo, drėgmės labai trūksta. Nors dalis smulkesnių ūkininkų vasarines kultūras jau pasėjo, didieji ūkininkai sėją dar tik įpusėjo. Tie, kurie sėja daugiau žieminių kultūrų, labai neskuba, nes didelius plotus yra apsėję iš rudens. Vis dėlto dėl nepalankių orų jiems stoja pasėlių priežiūros darbai – vėjuota, net ledukai krito“, – padėtį vertino LŽŪKT Mažeikių biuro vadovė Dalia Pociuvienė.
„Ūkininko patarėjo“ pašnekovė sakė turinti rapsų nuotraukų, darytų praėjusių metų balandžio 27 d., jose matyti gausiai žydintys žieminiai rapsai. „Dabar žieminių rapsų žiedynai vos pradeda formuotis, nors šaknų sistemos išsivysčiusios puikiai. Augimas sustojo, nes trūksta šilumos. Kol bus pasiektas pernykštis šios dienos rezultatas, turės praeiti bent dvi savaitės“, – spėjo D. Pociuvienė.
Biuro vadovė sakė nepastebėjusi pakenktų rapsų pasėlių. Pavyzdžiui, nesant įšalo, kvietrugiams kai kur pakenkė pavasarinis pelėsis, jie iššuto, nukentėjo ir kviečiai, bet atsėti, pasak D. Pociuvienės, greičiausiai nieko nereikės.
Paklausta, ar vėluojanti augalų vegetacija reiškia ir vėlesnę javapjūtę, Mažeikių biuro vadovė sakė nesanti tikra. „Su augalais taip būna: nors ir vėlyvas pavasaris, jie taip susidėlioja savo gyvenimą, kad vis viena subręsta daugmaž laiku, gali skirtis tik viena kita diena. Brendimas priklauso ir nuo drėgmės. Kiek bus užmegzta, tiek ir pribrandins“, – sakė D. Pociuvienė.
Trūksta šilumos
Praėjusią savaitę rašėme apie sėją Klaipėdos r. Kretingalės kooperatinėje žemės ūkio bendrovėje. Joje šį pavasarį numatyta pasėti 1 000 ha vasarinių kultūrų, o darbus žadama atlikti per mėnesį – maždaug iki gegužės vidurio. Taigi šiomis dienomis sėja čia jau turėtų būti persiritusi į antrą pusę.
LŽŪKT Klaipėdos rajono augalininkystės konsultantas Justas Norvilas pripažįsta, kad pablogėję orai ūkininkų nelepina. „Dabartiniai orai tikrai nelepina. Tos kelios savaitės, kai nebuvo lietaus, buvo šilta ir vėjuota, labai greitai išdžiovino dirvas, tuo metu ūkininkai stengėsi kuo greičiau pasėti vasarines kultūras. Dabar, palijus, įvažiuoti į dirvas bus sunkiau. Manau, sėja rajone įpusėta, tačiau kai kuriems ūkininkams galbūt tik prasidėjo“, – padėtį apibūdino J. Norvilas.
Specialisto teigimu, žema temperatūra neskatina nei pasėtos sėklos dygimo, nei žieminių pasėlių augimo. „Kviečiai, miežiai ir avižos gali dygti esant 3–5 laipsniams šilumos, tačiau tam, kad sparčiai dygtų ir šaknytųsi, pageidautina maždaug 20 laipsnių vidutinė temperatūra. Sausas, poringas dirvožemis įšyla daug lengviau nei drėgnas ir užmirkęs. Kuo dirvožemis drėgnesnis, tuo lėčiau kyla jo temperatūra pavasarį. Tai lemia ir žieminių rapsų augimą. Pernai šiuo metu rapsai žydėjo ir Klaipėdos rajone, dabar dėl labai svyruojančių oro skirtumų augalai patiria didesnį stresą. Norint jį sumažinti, augalus reikia pamaitinti mikroelementais“, – patarė J. Norvilas.
J. Norvilas atsiuntė ir pernai balandžio 27 d. darytas žieminių rapsų nuotraukas – jose šie augalai gražiai žydi.
Juozas SKRIPKAUSKAS
ŪP korespondentas
Autoriaus ir Justo NORVILO nuotraukos
2021-04-30
javai