Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023
Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023

Augalai, kuriems būtinas poilsis

2022/12/26


Kvepiantys Viduržemio jūros regiono prieskoniai, dailios gėlės vilioja mus, bet kaip juos prižiūrėti šaltomis tamsiomis žiemomis? Pastangų reikės. Didžiausias keblumas, kad žiemą jiems reikalingas poilsis ir vėsesnė temperatūra. Sudaryti tokias sąlygas šildomuose namuose tikrai sudėtinga. Kaip kuo geriau patenkinti šių augalų poreikius?

Vasarą lauke, žiemą – kambaryje

Viduržemio jūros pakrantėse ant augalų karštomis ir sausomis vasaromis saulė dosniai žeria spindulius, o vėsesnės žiemos nešykšti drėgmės ir leidžia pailsėti.

Taigi augalai, kilę iš Viduržemio jūros regiono, labai mėgsta šviesą ir saulėtas dienas. Vasarą jiems patiks karštis, nebijos sausros, o žiemą norės vėsesnio oro ir drėgmės. Tačiau tikrai ne lietuviškų speigų. Todėl daugelis Viduržemio jūros regiono augalų puošia sodą vasarą, o žiemoti lauke kai kurios rūšys tiesiog negali. Rudenį tenka augalus išsikasti, susodinti į indus ir laikyti šviesioje, šiltoje patalpoje.

Vazoniniai, bet ne kambariniai

Gerokai paprasčiau aromatinius augalus auginti ne žemėje, o vazonuose bei loveliuose, kuriuos galima laikyti kambaryje, balkone, terasoje. Kvapieji rozmarinai, tikrosios mirtos lauke nežiemoja. Augalams ir ramybės laikotarpiu reikalinga teigiama temperatūra. Geriausia nuo 5 iki 10 °C.

Nors šiuos augalus auginame vazonuose, kambariniais laikyti negalėtume, nes vasarą jie bus lauke.

Rinkitės kompaktiškas veisles

Nepamirškime mirtoms, rozmarinams ir kitiems masyviems augalams parinkti tinkamą indą. Tik laiku juos apkarpius galima išgauti pageidaujamą augalo formą ir aukštį. Daugumos rūšių augalai teigiamai reaguoja į karpymą.

Kad būtų lengviau prižiūrėti, pasirinkime lėtesnio augimo Viduržemio jūros regiono augalus, neaukštas (30–40 cm) ir kompaktiškas veisles. Juk augalus vasarą teks nešioti į lauką, o žiemą – į vidų.

Sudarykime tinkamas sąlygas

Jei norime, kad Viduržemio jūros regiono augalai pas mus vešėtų, sudarykime jiems kuo artimesnes klimato sąlygas. Intensyvaus augalų augimo metu patalpa turėtų būti reguliariai vėdinama.

Iš Viduržemio jūros regiono kilę augalai mėgsta drėgną orą, todėl pirmoje dienos pusėje verta kelis kartus juos apipurkšti. Atidžiai sekime, kad žemė vazonuose neperdžiūtų. Laistykime tik kambario temperatūros vandeniu.

Nepamirškime saikingai augalų ir patręšti.

Krinta lapai?

Jei pradėjo kristi augalų lapai, galbūt buvo per gausiai laistoma arba yra per karšta. Jei taip atsitiktų, bandykime augalui padėti. Perlaistytą augalą persodinkime į kitą indą, o perdžiūvusį pamerkime su visu vazonu tiesiog į vandenį penkiolikai minučių.

Išbandymas žiemą

Laistymas. Šaltuoju metų laiku augalus laistykime gerokai rečiau. Kiek kartų reikėtų tai daryti, priklausys nuo patalpos temperatūros.

Šviesa. Žiemą dažnai tenka pasirūpinti ir papildomu apšvietimu, nes šiems augalams būtina šviesa. Augalai gerai jausis ir lapai nekris, jei per parą šviesoje bus apie 8 valandas.

Temperatūra. Žiemos laikotarpiu daugiamečius aromatinius augalus geriausia laikyti 5–10 °C temperatūroje. Jei neturime sąlygų išnešti į vėsesnę patalpą, tuomet pasistenkime, kad arti nebūtų šildomų objektų. Sureguliuoti ir palaikyti optimalią oro temperatūrą nelengva. Gerokai paprasčiau palaikyti tinkamą drėgmę. Nepamirškime, kad kiekvienos rūšies augalų poreikiai yra skirtingi.

Poreikiai pagal augalus

Kvapieji rozmarinai žiemos laikotarpiu lapų nemeta ir šviesioje aplinkoje augdami būna gerokai kvapnesni. Jiems tuo metu reiktų rasti tokią patalpą, kur būtų ir pakankamai šviesu, ir temperatūra pakiltų ne aukščiau 10 °C.

Tikroji mirta geriausiai jausis žiemos metu šviesioje vietoje ir esant nuo 5 iki 10 °C oro temperatūrai patalpoje. Nepamirškime, kad šis ištisus metus žaliuojantis augalas gerai augs tik drėgnoje ir rūgštesnėje žemėje.

Vaistiniai čiobreliai, kalniniai dašiai ir vaistiniai šalavijai – stipriai kvepiantys puskrūmiai. Nepakenčia drėgmės pertekliaus, tačiau lengvai pakelia jos trūkumą. Jiems ramybės metu geriausia 8–10 °C temperatūra patalpoje. Intensyvaus augimo metu (vasarą) minėti augalai labai mėgsta būti saulėtoje vietoje.

Tikrajai levandai reikia daug saulės. Joms geriau sausesnė žemė. Drėgmės pertekliaus nepakenčia.

Kvapusis mairūnas lauke nežiemoja, mes linkę jį vadinti vienmečiu augalu. Augindami patalpoje mairūnų žaluma ištisus metus džiaugsimės 2–3 metus.

Nėra sąlygų laikyti vėsiai?

Jeigu žiemos metu neturime sąlygų augalų išnešti į vėsesnę patalpą ir taip sudaryti jiems tinkamą poilsio režimą, pasistenkime, kad jie būtų kuo toliau nuo šildomų objektų.

Ir nepamirškime jiems duoti pakankamai šviesos – 8 valandas per parą. Na, ir žinoma, palaikyti reikiamą drėgmės kiekį žemėje. Kadangi augalai neturės ramybės periodo, patariama juos papildomai pamaitinti 1–2 kartus per mėnesį. Geriausia, suderinus kartu su laistymu.

Dėmesio!

Niekada augalų netręškite, kai žemė vazone sausa. Patariama prieš tai palieti grynu vandeniu, o po to su trąšomis.

 

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro SDI mokslo darbuotoja Nijolė MAROČKIENĖ

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/04/01

Paroda „Ką pasėsi... 2023“ – žvilgsnis į agroverslo ateitį (galerija)

ŪP korespondentas Justinas ADOMAITIS. – Šiandien – paskutinė tarptautinės žemės ūkio parodos „Ką pasėsi... 2023“ diena. Parodos šeiminikės –  Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU...
2023/04/01

Žaliuojanti puokštelė Verbų sekmadieniui

Jau šį sekmadienį dalis tikinčiųjų eis į bažnyčią – likus savaitei iki Velykų švenčiamas Verbų sekmadienis. Katalikams tai žymi Biblijoje aprašytą Kristaus įžengimo į Jeruzalę įvykį. Bet kaip tai susiję su nuskintų augal...
2023/04/01

Lietuvos vynuogių augintojams – ES parama vyno gamybai

Jau birželio mėnesį Lietuvos vyninių vynuogių veislių augintojai ir vyno iš jų gamintojai galės teikti paraiškas ir pasinaudoti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano sektorinės intervencinės priemo...
2023/04/01

Keičiasi leidimų išdavimo tvarka

Balandžio 1-ąją įsigaliojo Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimai. Nuo šiol asmenims bus išduodami elektroniniai leidimai laikyti ar nešiotis ginklus bei apsaugos darbuotojo pažymėjimus.
2023/03/31

Prezidentas pristatė Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį visuomenei pristatė šių metų liepos mėnesį Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą.
2023/03/31

Priėmė sprendimą byloje dėl nealkoholinio alaus reklamos teisėtumo

Administracinėje byloje ginčas kilo dėl Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento nutarimo „Taikyti ekonomines sankcijas UAB „Kalnapilio-Taurė grupė“ už Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimus“, kuriuo nutarta s...
2023/03/31

Žemės ūkio parodos tendencijos: technologijos, dirbtinis intelektas ir dėmesys aplinkosaugai

Vytauto Didžiojo Universiteto žemės ūkio akademijoje net tris dienas vyksta tarptautinė paroda „Ką pasėsi... 2023“. Tai yra vienas didžiausių žemės ūkio sektoriaus renginių, kuriame agroverslo atstovai pristato savo veiklas ir svarbiau...
2023/03/31

Socialinis pasitikėjimas Lietuvoje yra žemas

Socialinis pasitikėjimas – rodiklis, nurodantis žmonių pasitikėjimo pažįstamais ir nepažįstamais asmenimis bei institucijomis laipsnį. Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų teigimu, Lietuvoje jis yra žemas, o tai lemia žemesnį d...
2023/03/31

Į ką turėtume atkreipti dėmesį renkantis elektromobilį?

Pastaraisiais metais ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvos keliuose elektromobilių skaičius nuosekliai auga. Nepaisant šių rinkos tendencijų, dalis vairuotojų tokių automobilių vis dar vengia. Dažniausiai girdimas pasiteisinimas – mažas v...