Ashburn +18,3 °C Debesuota
Trečiadienis, 22 Kov 2023
Ashburn +18,3 °C Debesuota
Trečiadienis, 22 Kov 2023

Augalai sinoptikai

2023/03/10


Darže, o ypač ekologiniame, stebėdami gamtos siunčiamus signalus, galime numatyti oro prognozes. Gamtos pasaulyje ­žinoma apie 400 nuostabių augalų-barometrų, pagal kuriuos galima nuspėti orų permainas.

Kambaryje dažnai auginama nuostabioji monstera (Monstera deliciosa) prieš lietų, ypač drėgnuose kambariuose, lapų viršūnėse išskiria vandens lašus. Taip įvyksta dėl padidėjusios vandens garų koncentracijos atmosferoje. Sulėtėja augalų transpiracija, todėl vandens perteklių augalas pašalina lašeliais per lapus.

Oro permainas rodo augalų lapų padėties pasikeitimas: prieš lietų kiškiakopūsčių (Oxalis) ir dobilų (Trifolium) lapeliai susiglaudžia. Taip jie saugosi, kad lietus neišplautų mineralinių medžiagų.

Balti pelkinio žinginio (Calla palustris) pažiedlapiai taip pat rodo oro pasikeitimą: prieš lietų jie nulinksta į šoną, o kai oras giedras, vėl pakyla vertikaliai, taip saugodami žiedyną nuo per didelio drėgmės garinimo ir perkaitimo.

Jei daržinės žliūgės (Stellaria media) žiedai neišsiskleidžia iki 9 valandos ryto, tą dieną lis. Prieš lietų žiedų neišskleis ir daržinė pienė (Sonchus Oleradecus), dirvinis vijoklis (Convolvulus arvensis), paprastoji kiaulpienė (Taraxacum officinale) bei aitrusis vėdrynas (Ranunculus acris).

Atvirkščiai, prieš lietų išsiskleidžia šilokų (Sedum), miškinės zuiksalotės (Mycelis muralis), mažosios ožiažolės (Pimpinella saxifraga) ir kitų augalų žiedai.

Įprastai oro drėgnumas nustatomas hidrometru, o augaliniu hidrometru gali tapti paprastasis dalgutis (Erodium cicutarium). Augalo pavadinimas susijęs su jo vaisiaus panašumu į dalgį. Augalas sugeba įsirausti į dirvą spirališku smaigaliu, kuris ir yra svarbiausia hidrometro dalis.

Pritvirtinus dalgučio vaisių nubrėžto rato centre, pažymima jo smaigalio padėtis sausu ir drėgnu metu. Stebint vaisiaus smaigalio padėties kitimą, galima prognozuoti oro pasikeitimą.

Analogišką prietaisą galima pasidaryti iš kitų augalų: ašuotės (Stipa sp.), tuščiosios avižos (Aventa fatua), gelsvosios raganės (Clematis vitaiba) hidroskopiškų vaisių.

 

 

Gintarė GUMBREVIČIENĖ

Konsultavo biomedicinos mokslų daktarė, knygos ,,Darnus daržas“ bendraautorė dr. Honorata Danilčenko.

 

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/03/22

Seime svarstoma, ar drausti prekybininkams skirti baudas tiekėjams

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Ekonomikos ir inovacijų ministerijai tvirtinant, kad didžioji prekybos tinklų dalis atsisakė nepagrįstų baudų tiekėjams sutrikus prekių pristatymui, Konkurencijos tarybos atstovė teigia, kad iš tiekėjų sulaukiama ...
2023/03/22

Klaipėdos ir Kretingos rajonuose pareigūnai aptiko nelegalų tabako fabriką

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai, bendradarbiaudami su Lietuvos policijos pareigūnais ir Klaipėdos apygardos prokuratūra, Klaipėdos ir Kretingos rajonuose aptiko nelegalų tabako fabriką ir sandėlį. Sulaikyta 11 asmenų – Lietuv...
2023/03/22

Juodalksnio bandomųjų želdinių matavimas

Valstybinės miškų tarnybos Miško genetinių išteklių skyriaus specialistai kasmet matuoja ir vertina miško medžių palikuonių bandomuosius želdinius.  
2023/03/22

Viceministras: valstybės paramą galės gauti daugiau smulkių šiltnamių ūkių

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Daržovių šiltnamiuose augintojams prašant dosnesnės valstybės paramos, žemės ūkio viceministras sako, kad dabar į ją galės pretenduoti ir mažesnių šiltnamių savininkai. Paulius Astrauskas sako, kad m...
2023/03/22

Siekiama stiprinti pieno pardavėjų derybines galias

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) inicijuoja Pieno įstatymo projekto pakeitimus, siekdama iš esmės išspręsti problemas, kurias dėl smarkiai kritusių pieno supirkimo kainų patiria pieno pardavėjai. Esminė nuostata – atsisakyti žalio ...
2023/03/22

Trąšas naudokime atsakingai

Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) akcentuoja, kad trąšas į žemę reikia berti saikingai, atsakingai ir laikantis gamintojų rekomendacijų arba tręšimo grafiko. Taip pat ūkininkams primena, kad galima naudoti tik į Identifikavimo...
2023/03/22

Europos Komisija pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus

Šiandien Europos Komisija (EK) pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus. Šis pasiūlymas suteiks vartotojams daugiau aiškumo, jie galės būti tikresni, kad tai...
2023/03/22

Lietuvos ir Jungtinės Karalystės žemės ūkio ministrai vienija pastangas dėl Ukrainos ir skatina šalių bendradarbiavimą

Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko susitikime su Jungtinės Karalystės maisto, žemės ūkio ir žuvininkystės ministru Marku Spenceriu Londone aptartos Europos Sąjungos sankcijos Rusijai, prekyba kalio trąšomis ir kiti svarbūs klausimai.
2023/03/22

Neplaninis patikrinimas UAB „Ekologistika“

Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) šiuo metu atlieka neplaninį UAB ,,Ekologistika“ patikrinimą dėl aplinkos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų laikymosi. Aplinkosaugininkai atkreipia dėmesį, kad įmonė per kelis metus...