Ashburn +16,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +16,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Auginti nelengva, bet verta

2023/04/28


Nors mūsų šalies klimatas ne itin palankus baklažanams, ekologiniame ūkyje Paežerės kaime (Plungės r.) ūkininkaujanti Rasa BATAVIČIENĖ jų sėkmingai užsiaugina. Ūkyje natūraliais metodais auginamos tiek tra­dicinės lietuviško daržo gėrybės, tiek retos daržovės. Kaipgi užsiauginti žuvį kvapu ir skoniu šiek tiek primenančią daržovę savo lysvėje?

Baklažanus auginti Lietuvoje – tikras iššūkis. Kodėl susidomėjote šiomis įno­ringomis daržovėmis?

Jie kitokie negu tradicinės daržovės. Be to, mūsų šeimoje daug vegetarų, neval­gančių net žuvies produktų, o baklažanai – puiki alternatyva pakeisti ir žuvį, ir mėsą.

Mes visi juos mėgstame. Yra begalė paruošimo būdų: pradedant kinų ar žydų virtuve, baigiant kepimu ant grotelių. Re­ceptais beveik su niekuo nesidalinu vien todėl, kad ir prieskonius naudoju tik savus, ekologiškai užsiaugintus ir pagamintus.

Rasa Batavičienė: „Manyčiau, kad didžioji klaida – vietoj maistingos žemės baklažanams naudoti chemines trąšas.“

Atrodytų, kad šiltnamyje egzotika dvelkiantiems baklažanams būtų daug geriau, bet vis dėlto auginate lauke?

Baklažanus auginu jau septintus metus. Iš tiesų anksčiau juos bandžiau įkurdinti šiltnamyje, bet užpuolė erkės, gerų rezul­tatų sulaukti man nepavyko, derlius buvo labai menkas ir prastas.

Dabar sodinu pakeltose lysvėse su lan­kais, aptraukiu pačia storiausia agroplėve­le. Ir dar svarbu – tos plėvelės nenudengiu labai ilgai, atidengiu tik šiltą, saulėtą dieną, kai pradeda žydėti, kad apsidulkintų. Tada ir palaistau. Beje, baklažanų ir žiedai labai dailūs, subtilių spalvų.

Baklažanams reikalingas stabilus, pa­stovus žemės drėgnumas. Neturi būti nei per drėgna, nei per sausa. Drėgmės pokyčiams jie labai jautrūs.

Kada ir į kokią žemę juos sėjate?

Baklažanus daigams sėju jau vasario pradžioje oranžerijoje, nes jie dygsta ilgo­kai. Žemė tinka ta pati, kaip ir pomidorams sėti. Atėjus laikui, daigus išpikuoju į durpių puodelius, o į lysves perkeliu, kai praeina šalnų pavojus.

Žemė baklažanams sodinti mūsų ūkyje – vien humusinis kompostas. Vaizdžiai tariant, baklažanai labai mėgsta valgyti… Kadangi savo ūkyje jokios chemijos nenaudoju, kartą per sezoną lysves palaistau humusiniu tirpalu, kuriame yra gyvų mikroorganizmų, bakterijų. Šis preparatas atgaivina dirvožemį, skatina augti sveikas daržoves.

Papildomai baklažanų niekuo netrę­šiu, užtenka kasmet pasodinti vis į naują kompostą.

Nors 'Black Beauty' veislės baklažanai aitroki ir storokos odelės, augintoja jais itin žavisi.

Kaip atskirti, kada baklažanas jau tikrai sunokęs?

Vaisius privalo atitikti veislės savybes, luobelės spalva būti gražiai išryškėjusi, o svarbiausia – odelė turi ryškiai blizgėti. Jei spalva apsiblaususi, toks vaisius laikomas peraugusiu, tinka nebent troškiniams ir ikrams gaminti.

Derliaus ankstyvumas priklauso nuo sezono sąlygų, bet jau liepą šeimą palepinu ant grotelių gamintais patiekalais.

Kokių veislių baklažanai gražiai už­derėjo pernai?

Pamėgau ‘Black Beauty’ veislės baklaža­nus, kuriuos vadinu juodąja gražuole, – jie išties karališkai atrodo, kiek storoka luobele ir truputį aitroki.

O šviesiai dryžuoti pailgieji – gaivesnio skonio, iš jų galima ruošti lengvesnius pa­tiekalus. Kai kas dryžuotuosius baklažanus vadina jūreiviškais, jiems prigalvota įvairių ir liaudiškų, ir tikrųjų veislių pavadinimų. Juos renkuosi daugiausia dėl formos. Pastaraisiais metais auginau šviesiai viole­tinius pailgus dryžius, iš kurių labai patogu gaminti vadinamuosius laivelius.

Naujesnių veislių dryžuoti baklažanai – ilgesni, gerai auga lauke.

Ar nepasigendate baklažanų veislių, kurias būtų paprasčiau auginti?

Galbūt ateityje mokslininkai išves tokių veislių, kurias bus paprasta auginti net mokinukams. Manau, ši daržovė vis labiau populiarės – juk viso pasaulio žmonės tampa sąmoningesni, vis dažniau atsisako gyvulinės kilmės produktų, o baklažanai – itin gardi ir visavertė, turtingos sudėties daržovė, labai tinkama ir vegetarams, vadinamajam žaliajam racionui. 

 

 

„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

 

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/10/02

Žemdirbys ar žemsaugys?

Nuo žemės ūkio iki kaimo reikalų ir aplinkosaugos skyrių – taip keičiasi rajonų savivaldybių administracijų padalinių, kurie padeda įgyvendinti valstybės politiką žemės ūkio, melioracijos ir kaimo plėtros srityse, pavadinimai. Iš jų t...
2023/10/02

ES ir Japonija: dar 42 abiejų šalių saugomos geografinės nuorodos

Pagal ES ir Japonijos ekonominės partnerystės susitarimą abi šalys suteikė apsaugą dar 42 geografinėms nuorodoms (GN), tokioms kaip sūris „Raclette de Savoie“, šerio actas „Vinagre de Jerez“ (ES) ar Japonijos ...
2023/10/02

Juridiniai asmenys vėl kviečiami teikti paraiškas elektromobilių privačioms įkrovimo prieigoms įrengti

Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Finansavimas skiriamas pagal Energetikos minister...
2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...
2023/10/01

„East West Agro“ darbuotojams nemokamai skyrė 1,66 proc. įmonės akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ su savo darbuotojais sudarė opcionų sutartis, pagal kurias jie nemokamai galės įgyti 1,66 proc. bendrovės akcijų.
2023/10/01

Ūkininkas Nikolajus Dubnikovas: „Būtinas vartotojų supratingumas ir sąmoningumas“

„Kai Lietuvoje atsirado mėsinė galvijininkystė, mes neturėjome didelės, gilios patirties ir istorijos. Tai ne itin buvo susiformavę ir prieškariniu laikotarpiu, o per sovietinį laikotarpį praktiškai nebuvo net galimybės. Tik at...
2023/10/01

Prieškario Kalvarija: Šv. Uršulės atlaidai ir didžiausias jomarkas apskrityje

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą mieste buvo įsikūrusios stambiausios apskrities įmonės. Prašmatniose kareivinėse stovėjo caro kariuomenės pulkai. Buvo milžiniškas kalėjimas, kuriame 1905 m. kalėjo sukilėliai. Tarpukaryje į didžia...
2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.