„Prieš pradedant automobilių taršos patikrinimus, visuomenėje kilo įvairių mitų – buvo manoma, kad automobiliai bus stabdomi naktį, keleiviai išlaipinami ir pan., tai kėlė nerimą vairuotojams. Kad vairuotojai jaustųsi saugiai, visi patikrinimai buvo atliekami tik dienos metu, iš anksto apie juos informuojant visuomenę.
Reidai parodė, kad patikrinimai vyko sklandžiai: vairuotojai noriai bendradarbiavo, o kai kurie net savanoriškai siūlė patikrinti savo transporto priemones. Džiaugiamės, kad visi patikrinti automobiliai buvo tvarkingi – teršalų normatyvų viršijimų ar skysčių nutekėjimų nenustatyta,“ – teigia Panevėžio valdybos viršininkas Gintautas Andruškevičius.
Patikrinimų rezultatai valdybose
Rugpjūtį pradėti taršos kontrolės reidai Panevėžyje. Mieste buvo patikrintos 38 atsitiktinai sustabdytos transporto priemonės.
Vėliau, reidai persikėlė į Uteną, kur patikrintos 22 transporto priemones.
Rugsėjo mėnesį aplinkos apsaugos pareigūnai vykdė patikrinimus Šiaulių valdybos teritorijoje. Pakruojyje buvo patikrintos 39 transporto priemonės, Šiauliuose – 35, o Telšiuose, Plungėje ir Mažeikiuose – 48 transporto priemonės. Iš viso patikrintos 122 transporto priemonės.
Rugsėjo pabaigoje ir spalio pradžioje reidai vykdyti Klaipėdos valdybos teritorijoje, kur buvo patikrinta 114 transporto priemonių. Klaipėdoje patikrinta 60 transporto priemonių, Tauragėje – 34, Jurbarke – 20.
Spalio viduryje pareigūnai atliko automobilių taršos matavimus Kauno valdybos teritorijoje. Kaune patikrinta – 15 transporto priemonių, Jonavoje – 22, Kaišiadoryse – 18, Alytaus rajone – 25, Varėnos rajone – 12, Prienų rajone – 8, Šakiuose – 24 ir Vilkaviškyje – 11. Iš viso šioje teritorijoje buvo patikrintos 135 transporto priemonės.
Vilniaus valdyboje spalio pabaigoje patikrinta 41 transporto priemonė: Širvintų rajone – 10, Trakų rajone – 12, Šalčininkų rajone – 10 ir Vilniuje – 9.
Per automobilių taršos kontrolės reidus visuose regionuose nė vieno patikrinto automobilio išmetamų teršalų kiekis neviršijo ribinių verčių, taip pat nebuvo fiksuota skysčių nutekėjimo atvejų.
Kaip vyksta patikrinimai
Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai šviesiu paros metu vilkėdami tarnybine uniforma sustabdo automobilį, prisistato, tada paprašo vairuotojo prisijungti kompiuterį prie automobilio sistemos. Prisijungus variklis turi būti šiltas, tada pakeliamos variklio apsukos, įstatomas zondas į duslintuvą ir atliekami automobilio dūmingumo matavimai.
Administracinė atsakomybė – taikomas įspėjimas
Šių metų birželį įsigaliojus Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimams, aplinkosaugininkai, nustatę, kad transporto priemonės į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekis viršija ribines vertes, pirmą kartą tokios transporto priemonės vairuotojui skirs įspėjimą, tačiau techninės apžiūros galiojimą vis tiek naikins pagal nustatytą tvarką, t. y. po septynių darbo dienų.
Transporto priemonių techninės apžiūros dokumento galiojimas
Šių metų rugpjūčio 1 d. įsigaliojus Lietuvos transporto saugos administracijos direktoriaus įsakymo pasikeitimams, vairuotojams skiriama daugiau laiko pasirūpinti savo transporto priemone iki nustojant galioti techninei apžiūrai.
Techninės apžiūros dokumentas nustos galioti po septynių darbo dienų nuo pažeidimo surašymo, tačiau jei nustatomas pavojingų skysčių nuotėkis, apžiūra bus atšaukta nedelsiant.
Septynių darbo dienų terminas suteikiamas tam, kad transporto priemonių savininkai ar naudotojai galėtų sutvarkyti automobilius ir po to atlikti techninę apžiūrą. Jei per šį laikotarpį techninės apžiūros centruose bus neatlikta pakartotinė techninė apžiūra, įrodanti kad ribinės vertės nebeviršija leistinų normų, techninės apžiūros galiojimas bus panaikintas.
AAD informacija