Kaunas -4,9 °C Debesuota
Penktadienis, 13 Grd 2024
Kaunas -4,9 °C Debesuota
Penktadienis, 13 Grd 2024

Avokadų rinka susidūrė su klimato ir geopolitiniais iššūkiais

2024/01/28


Organizmui naudingomis savybėmis, švelniu skoniu ir patrauklia išvaizda pasižymintys avokadai paklausūs daugelyje pasaulio virtuvių, pusryčiams ir užkandžiams juos mėgsta ir lietuviai. Jų paklausa nemenksta ištisus metus, o artėjant Velykų ir Ramadano laikotarpiui, paprastai dar labiau išauga. Juos auginančios ir eksportuojančios šalys ne tik konkuruoja dėl geresnių rinkų, bet ir susiduria su gamtos bei geopolitiniais iššūkiais, o importuojančios valstybės suka galvą, kaip patenkinti savo pirkėjų poreikį. Ar nenutiks taip, kad parduotuvių lentynose ims mažėti šių supervaisių ir kainos taps ne visiems įkandamos?

Į Europą avokadai atkeliauja iš Kenijos, Tanzanijos, Kolumbijos, Peru, Izraelio. Tarp europiečių populiarūs ir aukšta kokybe pasižymintys ispaniški avokadai. Juos auginančiose šalyse vaisiai sunoksta skirtingu metu, todėl importuotojai į Senojo žemyno rinkas jų gali pristatyti visus metus, bet vis dažniau susiduria su kliūtimis. Pavyzdžiui, pozicijas Europoje stiprinanti Kolumbija yra pagrindinė ‘Hass‘ veislės avokadų tiekėja, bet jos vaisių sezonas trunka nuo gruodžio iki vasario, vėliau, gegužės–birželio laikotarpiu rinkas užpildo vaisiai iš Peru. Atsigavusi po pernai alinusių nepalankių orų, šiemet Kolumbija tikisi 40 proc. didesnio derliaus, bet naudodamasi aplinkybėmis ši Pietų Amerikos šalis, regis, didesnius derliaus eksporto kiekius linkusi nukreipti ne į Europą, bet į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV), pastebi tarptautinę vaisių ir daržovių rinką analizuojanti platforma AGF. Tai kelia nerimą Olandijai, importuojančiai nemenkus kolumbietiškų avokadų kiekius.

Tradiciškai pagrindinė avokadų eksportuotoja Peru naujuosius metus pradėjo 30 proc. mažesniu derliumi šalies šiaurėje ir 15 proc. mažesniu pietinėje dalyje. Besitęsiantis „El Niño“ reiškinys ir dažnesni lietaus sezonai daro stiprų neigiamą poveikį medžiams, vaisių kokybei, dažnai derliaus skynimas prasideda vėliau nei įprastai.

Eksportui iš Afrikos pastaraisiais mėnesiais didžiausia kliūtis – krizė Raudonojoje jūroje. Jemeno husių sukilėliams nusitaikius į prekybinius laivus, laivybos kompanijoms tenka nukreipti krovinius aplinkiniu keliu per Gerosios Vilties iškyšulį Pietų Afrikoje. Tai ne tik gerokai pailgina gabenimo laiką, vietoje 6 dienų kroviniai plukdomi 10–14 dienų, bet ir kenkia tokių vaisių kaip avokadai kokybei, išauga produkto kaina. Todėl Kenija ir Tanzanija perkelia savo dėmesį į Artimuosius ir Tolimuosius Rytus. Avokadų trūkumą Europa mėgina kompensuoti vaisiais iš Kolumbijos, Peru, Maroko ar Izraelio.

Šiuo metu Izraelyje avokadų derliaus nuėmimas yra pačiame įkarštyje. Nepaisant karo padėties, kas savaitę išgabenama apie 5 000 t, daugiausia į Europą. Čia paklausa didelė, kainos geros, tikimasi, kad Izraelis nesusidurs su kliūtimis iki pat sezono pabaigos. Tai itin aktualu Vokietijai, nes eksporto apimtys iš Kolumbijos šiemet sumažėjo dėl pralaimimos konkurencijos su JAV rinka. Be to, kai kuriose Kolumbijos vietovėse gausūs krituliai sunaikino ištisus ūkius ir didžioji derliaus dalis iš viso nebuvo eksportuojama. Avokadų poreikiui nemažėjant, vaisų trūkumą Vokietija bando kompensuoti marokietiškais ir ispaniškais vaisiais, tačiau jų kaina aukštesnė, o įsigijimo kiekiai riboti.

Ispanijoje ‘Hass‘ veislės avokadų derlius kaip tik įsibėgėja. Juos europiečiai itin mėgsta, ypač belgai ir prancūzai, dėl geros vaisių kokybės. Tačiau pagrindinis jų auginimo regionas Malaga kenčia nuo vandens trūkumo, todėl vis mažiau augina avokadų, juos pakeisdami mažiau drėgmės reikalaujančių mango medžių plotais. Keičiantis klimatui bandoma labiau diversifikuoti avokadų auginimą, ūkius perkelti į tokius regionus, kaip Granada, Kadisas, Huelva ir Valensija. Šiuo metu Valensijoje jau yra apie 3 600 ha, skirtų avokadų auginimui, manoma, kad šis plotas netrukus viršys 4 000 ha.

Pastebima, kad ne tik mažėja ispaniškų avokadų eksportas, bet pastaruoju metu ir vaisiai neužauga iki jiems įprasto dydžio. Dėl vandens trūkumo ypač nukenčia didžiųjų veislių vaisiai, o jų kainos išlieka palyginti aukštos. Rinkos analitikai pastebi, kad europiečiai vis tik linkę pirmenybę teikti kokybei, o ne kainai. Ir nors Maroko ar Kolumbijos vaisiai pigesni, jie kokybe neprilygsta Ispanijos avokadams, todėl pastarųjų paklausa išlieka labai gera.

Gerokai sumenkus Ispaniškų avokadų eksportui, Vokietijoje pirmąjį šių metų ketvirtį jaučiama įtampa dėl jų pasiūlos. Pirminės prognozės rodo, kad ankstyvieji avokadai iš Peru taip pat vėluos trimis savaitėmis, o tai reiškia, kad sezonas iš tikrųjų prasidės ne kaip įprasta kovą, bet tik balandį.

Įtampa jaučiama ir Prancūzijoje, kurioje avokadai itin mėgstami. Didžioji vaisių dalis čia atkeliauja iš Izraelio, Ispanijos ir Maroko, taip pat Ispanijos. Nors kainos stipriai išaugo, paklausa išlieka didelė. Didmeniniai importuotojai daugiau dėmesio galėtų skirti avokadams iš Kenijos, tačiau kelią užkerta krizė Raudonojoje jūroje.

 

ŪP portalo informacija

ŪP redakcijos nuotr.

Dalintis