Columbus +15,3 °C Debesuota
Trečiadienis, 23 Spa 2024
Columbus +15,3 °C Debesuota
Trečiadienis, 23 Spa 2024

Bakterijos žemės ūkyje – fantastika ar realybė?

2023/08/10


Žodis „bakterijos“ dažnai sukelia neigiamą reakciją, neva tai – ligų sukėlėjai. Dažnu atveju yra priešingai. Ant žmogaus kūno ir jo viduje gyvena apie 100 000 milijardų mikroorganizmų, jų bendra masė – maždaug 2 kilogramai. Augalai taip pat turi savo mikrobiomą. Mikroorganizmai, kurie gyvena augalų audiniuose (endofitai), suteikia augalui tam tikros naudos mainais į nedidelį kiekį cukraus, pagaminto fotosintezės metu. Tiesą sakant, augalas net 30 proc. energijos skiria šaknų zonai, kad pagamintų maisto mikrobams. Savo ruožtu mikroorganizmai ne tik apsaugo augalą nuo streso, bet ir maitina jį, atpalaiduodami ir sulaikydami maistines medžiagas dirvoje aplink šaknis. Augalo ir bakterijų abipusiai santykiai yra paremti simbiozės principu.

INO linijos produktuose skirtingos bakterijų rūšys pagal poveikį skirstomos į 3 grupes:

  • Atpalaiduojančios maisto medžiagas dirvoje.
  • Turinčios patogeninį poveikį.
  • Gaminančios fitohormonus.

Bacillus megaterium – žinomiausia bakterija, skatinanti maisto medžiagų atpalaidavimo procesus. Jos ypač svarbios ir naudingos ankstyvame augalo augimo tarpsnyje, nes geba išlaisvinti „užrakintą“ fosforą. Šis, patekęs į šarminę ar rūgščią dirvą jungiasi su Ca, Fe, Al, Mn jonais, todėl augalas negali jo įsisavinti.

Yra ne viena bakterijų rūšis, gebanti dideliais kiekiais atpalaiduoti fosforą, pagrindinės: Bacillus megaterium, B. mucilaginosus, B. ciculans ir daugelis kitų. Mokslinai tyrimai rodo, kad per metus iš hektaro yra atpalaiduojama 50 kg fosforo, virš 60 kg kalio ir net apie 150 kg azoto. INO linijos produktuose bakterijos Bacillus megaterium skirtos atpalaiduoti fosforą, o Bacillus mucilaginosus – kalį, silicį.

Bakterijos prieš patogenus – ne mitas, o tiesa

Ligų prevencija prieš 30 metų buvo aiški – sėjomaina ir cheminiai produktai. Siekiant didesnių derlių, intensyvėjant žemės ūkiui pamiršome apie gamtoje esančius resursus ir jų naudą, todėl šiandien, labiau atsižvelgiant ir tausojant dirvą, pradedama eiti biologiniu keliu.

Problema, su kuria susiduriame laukuose – didelis patogenų kiekis, sukeliantis daugelį ligų. Nūdienų aktualija – verticiliozės išplitimas. Nesilaikant sėjomainos ir rapsams grįžtant į tą patį lauką kas 2–3 metus, susiduriame su liga, kuri šiai dienai neturi jokios cheminės kontrolės. Remiantis moksliniais tyrimais, vienas efektyviausių būdų sukontroliuoti verticiliozę – sėklos apdorojimas bakteriniais preparatais. 

Daugiausiai ištyrinėtos ir komerciniais tikslais naudojamos antipatogeninės Bacillus genties rūšys, tokios kaip: B. licheniformis, B. polymyxa, B. pumulus, B. methylotrophilcus, B. velezensis, B. subtilis, B. amyloliquefaciens.
Kuriant biologinius pesticidus pastarąsias bakterijų rūšis naudoja ir didžiausios chemijos kompanijos, tokios kaip „Bayer“, „Basf“, „Corteva“. Pvz., BAYER biologinis fungicidas „Serenade ASO“ sukurtas iš Bacillus subtilis rūšies; BASF „Integral Pro“ biologinis beicas pagamintas iš Bacillus amyloliquefaciens padermės. Tai dar kartą įrodo, kad bakterijos žemės ūkyje gali būti netgi labai naudingos.

Renkantis preparatus svarbu atsižvelgti į bakterijų rūšį ir jų įvairovę produkte. Kuo daugiau skirtingų „štamų“ ar, kitaip tariant, rūšių, tuo didesnį patogenų spektrą galima suvaldyti. Kiekviena bakterija išskiria tik jai būdingas medžiagas (antibakteriniai peptidai, proteazės, chitinazė), kurios daugiau ar mažiau slopina dirvoje esančius patogenus, tokius kaip Fusarium, Botrytis, Sklerotinia, Alternaria, Verticilium ir kt.

„INO Brassica“ – vienintelis sausas inokuliantas, skirtas rapsų sėkloms apvelti – sudėtyje turi net 5 bakterijas, slopinančias patogenų veiklą. Remiantis naujausiais moksliniais duomenimis (Dongli Pei, Qingchen Zhang ir kt., 2023, Biological Control of verticilium Wilt and Growth Promotion in Tomato Rhizospheric soil-derived Bacillus amyloliquefaciens), viena stipriausių ir geriausiai veikiančių bakterijų prieš verticiliozės patogeną yra Bacillus amyloliquefaciens (esanti „INO Brassica“ produkte), kuri pažeidžia verticiliozės grybo hifus, taip sutrikdydama jo veiklą bei sukeldama džiūvimą.

Žieminiai rapsai verticilioze užsikrečia dar rudenį, kuomet mikroskleročiai, veikiami rapso šaknų išskyrų, pradeda dygti. Dygimo metu formuojasi grybo hifai, kurie prasiskverbia į augalo šaknis per šakniaplaukius ir apsigyvena augale. Grybas plinta su vandens indais, kurie laikui bėgant užsikemša, dėl to augalas negauna reikiamų maisto medžiagų ir tai sukelia vytimą. Pirmieji verticiliozės pažeidimai pastebimi rapso brendimo metu. Dirvoje esantys verticilium patogenai išlieka gyvybingi 10 ir daugiau metų.

„Scandagra“ gali pasiūlyti bakterinius preparatus, skirtus rapsų („INO Brassica“) ir javų („INO Wheat“) sėklų apvėlimui. Produktuose atrinktos vienos iš geriausią slopinamąjį poveikį prieš patogenus turinčios bakterijos (minėtos straipsnyje), todėl pirmais augimo tarpsniais augalas bus apsaugotas nuo ligų.

 

Partnerio turinys

Nr. 145/7

Dalintis
Verslas