Ashburn +5,6 °C Dangus giedras
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +5,6 °C Dangus giedras
Antradienis, 28 Kov 2023

Balčiūnų pieno ūkis – ant išlikimo ribos

2023/02/16


Akmenės rajono Kanteikių kaimo ūkininkai Antanas ir Angelė Balčiūnai laiko 74 galvijus, didžioji dalis – melžiamos karvės. Tiesa, dabar – tik 40 piendavių, anksčiau banda buvo didesnė. Šiemet žalio pieno kainos drastiškai sumažėjo, todėl ūkininkai kuria planus imtis kitos veiklos – vietoj melžiamų karvių planuoja plėtoti augalininkystės ūkį, plėsti mėsinių galvijų bandą.

Supirkimo kainos krenta žemyn

A. ir A. Balčiūnai, kaip ir daugelis kitų pieno gamintojų, sunerimę: pieno sektoriuje – didelė įtampa, daug nežinios. Susiklostė sudėtinga padėtis: kelis kartus pabrango degalai, elektros energija, dujos, trąšos, o žalio pieno supirkimo kainos žymiai sumažėjo ir gaminti pieną pasidarė nuostolinga. Pagrindinis ūkininkų klausimas: „Kaip reikės išgyventi?“

A. Balčiūnas „Ūkininko patarėjui“ pasakojo, kad pieno supirkimo kainos sparčiai kristi žemyn pradėjo pernai lapkritį ir gruodį. Tada už kilogramą pieno gavo po 38 centus. Laikui bėgant situacija pieno sektoriuje vis prastėjo: šių metų sausį perdirbėjai už kokybišką žalią pieną Balčiūnams mokėjo tik po 32 ct/kg. Dar nežino, kiek už pieną gaus vasarį. Pienas parduotuvėje gana brangus, o pieno gamintojai už žalią pieną gauna mizerį – keliasdešimt centų už kilogramą. Pasak ūkininkų, didžiausią pelno dalį susiurbia monopolistai – perdirbėjai ir prekybininkai.

Kiekvieną mėnesį ūkininkai Balčiūnai perdirbėjams parduoda apie 17–18 t kokybiško žalio pieno.

Naują fermą teks uždaryti

Tvirtas žemaitis A. Balčiūnas kalbėjo, kad ieško išeities iš keblios padėties, juk nebeįmanoma sunkiai dirbti ir nesulaukti už triūsą priklausančio uždarbio. Jeigu pieno kainos ir toliau bus tokios mizernos, vis kris žemyn, planuoja karvutes parduoti ir imtis kitos veiklos. Tiesa pripažįsta – tokios priverstinės ūkio permainos atims daug sveikatos, sujauks įprastą gyvenimo ritmą.

Abu Balčiūnai skaičiavo, kiek investavo į savo pienininkystės ūkį. 2012 m. pastatė naują modernią fermą ir įgyvendino milijono tuomečių litų vertės projektą. Gavo europinių lėšų, dar teko iš banko imti paskolą, tik visai neseniai baigė atsiskaityti jam. Už pašarų dalytuvą irgi jau išsimokėjo bankui. Pernai išperkamosios nuomos būdu įsigijo naują traktorių.

Ūkininkai Balčiūnai iš Kanteikių kaimo neišlėks kur į miestą. Jie ir toliau dirbs žemę, augins grūdines kultūras, tik jau svarsto, kad augins ir mėsinių galvijų. Naujoje fermoje tikriausiai bus technikos garažai, gal dalį patalpų skirs technikai remontuoti.

Ūkininkas Antanas Balčiūnas sakė, kad kaimas maitina ir vargšus, ir ponus.

Sveikas pienas – ant karvės liežuvio

Pieno gamybai – didelės sąnaudos. Kai pabrango degalai, elektra, trąšos, sąnaudos dar padidėjo. Ūkininkas A. Balčiūnas sakė, kad didelį dėmesį skiria pašarų kokybei. Kasmet paruošia 250 t šienainio, perpus mažiau šieno, patys pagamina kombinuotųjų pašarų – traiško ūkyje užaugintus grūdus, perka mineralų, reikalingų papildų, melasos. Kasmet paruošia ir kukurūzų siloso. Pievoms ir ganykloms skyrė 60 ha.

A. Balčiūnas pasakojo, kad paukščiai jo ūkiui kasmet padaro nemažai žalos. Praėjusią vasarą paukščių invazija pridarė itin daug nuostolių – išlesė apie 5 ha pasėtų kukurūzų, sugadino apie pusšimtį šienainio ritinių – snapais prakirto, kai kur kojų nagais sudraskė plėvelę. Darbštus žmogus liejo apmaudą, kad šalies valdžia iki šiol nepriima įstatymo, kad už paukščių padarytą žalą ūkininkams būtų skiriama kompensacija. Užtat milijonai eurų skiriama meldinėms nendrinukėms ir raistams išsaugoti. Ūkininko nuomone, visur turi būti sveikas balansas.

Galvijų sveikatingumu rūpinasi pats ūkio šeimininkas. A. Balčiūnas baigė veterinarijos kursus, pats moka pagydyti susirgusį gyvulį. Jis ir ūkio agronomas, ir mechanizatorius, ir tiekėjas. Žmona dirba melžėja. Ūkyje įdarbino dar du žmones.

Angelė Balčiūnienė ūkyje dirba melžėja.

Gyvena senelių statytoje troboje

Balčiūnų šeima gyvena nedidelėje senelių troboje, pastatytoje 1936 m. Šiame namelyje užaugo ketvirta Balčiūnų karta – Antanas ir Angelė užaugino du sūnus ir dukrą. Neseniai greta istorinio giminės pastato jie sumūrijo naują namą. „Svajojame kuo greičiau įsikurti erdviose patalpose, bet viskam trūksta pinigų. Iš pieno sunku pragyventi. Visos lėšos – į ūkį. Pavargome taip gyventi – dirbi ir dirbi, nuolat skaičiuoji, kiek lėšų reikės pieno ūkiui išlaikyti. Sau – tik tai, kas lieka“, – kalbėjo Balčiūnai.

Savo valdas ūkininkas įkūrė gimtajame Kanteikių kaime. Paveldėjo 12 ha dirbamos žemės. Tai buvo ūkininkavimo pradžia. Angelė iki tol dirbo valgykloje vyriausiąja virėja, Antanas buvo vairuotojas, dirbo autotransporto įmonėje. Nugalėjo gimtų laukų trauka, todėl nusprendė ūkininkauti. Dabar Balčiūnai deklaruoja 132 ha, turi 70 ha nuosavos žemės.

Tvirtas žemaitis kalbėjo, kad jo niekas nuo žemės nenuvarys, jis gimtinėje tvirtai suleido šaknis. Čia – jo giminės palikimas ir istorija. A. Balčiūno nuomone, viskas būtų gerai, jeigu politikai ir agrostrategai daugiau dėmesio skirtų žemdirbiams, jei priimtų realius ir logiškus įstatymus. Kaimas maitina visus, be kaimo gėrybių ir didžiausi sostinės ponai neišgyventų.

 

ŪP korespondentė Aldona SIREIKIENĖ

Autorės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/03/28

Už nuopelnus kaimui ir miestui – garbės ženklas

ŪP korespondentė Dalia KARPAVIČIENĖ. – Kelmės rajono savivaldybės taryba nusprendė Užvenčio seniūnijoje Girnikų kaime gyvenančiam ūkininkui Algimantui Vaupšui įteikti garbės ženklą „Už nuopelnus Kelmės rajonui“. Tokio įver...
2023/03/28

Seimo apdovanojimas – Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Česlovui Juršėnui ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkui Ruslanui Stefančukui

Seimas nusprendė 2023 m. Seimo apdovanojimą – Aleksandro Stulginskio žvaigždę – skirti Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Česlovui Juršėnui ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkui Ruslanui Stefančukui.
2023/03/28

Kiekvienai dirvai – savas augalas

Nuvažiavę į medelyną ir išsirinkę mėgstamų augalų, visada pasiteiraujame, kokią aplinką jie mėgsta. Bet juk galime atlikti „namų darbus“ ir iš anksto išsiaiškinti, kokias gėles tinka auginti saulėtose, ...
2023/03/28

VAT priminimas: AAP tiekti ir platinti gali ne kiekvienas

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (VAT), atlikdama augalų apsaugos produktų (AAP) rinkos priežiūrą, siekia užtikrinti, kad jie būtų saugūs naudoti ir legalūs. Atkreipiame fizinių ir juridinių asmenų dėmesį į pagrindin...
2023/03/28

Anykščių krašto žmonės susirūpinę dėl miško naikinimo

Šimonių girios bendruomenė sunerimusi dėl miške vykstančių pokyčių. Bendruomenė feisbuko grupėje atkreipia dėmesį į Šventosios kraštovaizdžio draustinyje (Anykščių r.) sunkios medkirčių technikos sudarkytas pieva...
2023/03/28

2024-ieji paskelbti NATO ir Europos Sąjungos, Dainų šventės bei Diplomatų Lozoraičių metais

Seimas, siekdamas pažymėti Lietuvos įstojimo į Šiaurės Atlanto sutarties organizaciją ir Europos Sąjungą 20-metį, Lietuvos Dainų šventės 100-metį ir diplomatų Lozoraičių nuveiktų darbų svarbą, nusprendė 2024-uosius paskelbti NATO ir ...
2023/03/28

Ketinantieji įsirengti saulės elektrines turėtų suskubti

Saulės elektrinėse pagaminta elektra yra viena pigiausių ir tvariausių, todėl ūkininkai, norintys pasistatyti nuosavą saulės elektrinę, bet sprendimo įgyvendinimą atidėliojantys vėlesniam laikui, turėtų suskubti – sparčiai mažėjant elektros ...
2023/03/28

Patikrintas prokuroro priimtas nutarimas dėl Kaune įsigytų žemės sklypų

Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras, išnagrinėjęs surinktus dokumentus, įvertino Kauno apygardos prokuratūros šių metų vasario 27 d. priimto nutarimo teisėtumą ir pagrįstumą, kuriuo buvo atsisa...
2023/03/28

Žemės ūkio paskolų garantijų fondui - didesnis valstybės garantijų limitas

UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondas (ŽŪPGF) šiemet individualių garantijų galės suteikti daug didesniam ūkio subjektų skaičiui, nes Vyriausybės sprendimu patvirtintas didesnis valstybės garantijų limitas.